Polgármester kontra alpolgármester
A Győrtől hat kilométerre fekvő szigetközi község, Győrújfalu alpolgármestere úgy döntött, hogy ringbe száll a jelenlegi polgármester ellen. Mindazok után, hogy több mint egy évtizeden át kéz a kézben vezették a települést. Eddig úgy tűnt, hogy egyetértésben. Az utóbbi időben azonban valami megváltozott.
A településvezető sok önálló, megkérdőjelezhető – a képviselő-testületet megkerülő – döntést hozott.
Több, újonnan létesített helyi építményre például, szabálytalanságok sokasága miatt kénytelen az önkormányzat fennmaradási engedélyt kérni! Az új utcákra „elfelejtettek" járdát építeni! Volt olyan testületi ülés, amelyen a polgármester kijelentette, hogy ő előre két évre meg tudja mondani, melyik falu fog pályázatot nyerni Győr-Moson-Sopron megyében. (Bizonyára jól informálták valahol.)
Egy vállalkozó például az egyik zsákutcában kiásta a szalagkorlátot és rávezette a zsákutcát a szigetközi főútra – útjelző tábla vagy útfelfestés nélkül. Ezen útszakasz most életveszélyes.
Hiába jelezték a képviselők a Kormányhivatal törvényességi osztályán a nyilvánvaló hibás rendeletek és határozatok megszületését, csupán semmitmondó, általános válaszokat kaptak. (Valakik foghatták a polgi kezét!?) A képviselők azt is kifogásolták, hogy a polgármester közeli rokona a helyi óvodában dolgozik.
Aztán az újonnan kialakított utcákban nincs járda! De építési törmeléket is elástak a sporttelep mellett – az önkormányzat tudtával.
Covid idején a polgármester önálló döntésként hirdette meg egy sportcsarnok építését. El is költött az előkészületekre hét millió forintot a közösből. Sportcsarnok persze ma sincs. A helyi civil szervezetek – pénzhiány miatt – mostohagyerekek Újfalun.
Ezt már nem bírta cérnával a képviselő-testület több tagja és lemondott mandátumáról. Így egy ideig határozatképtelen volt a testület. Sőt, azóta is csonka maradt és öt fővel épphogy határozatképes.
És hogy mivel foglalkozott mindeközben a vezetés?
Építési telkek sokaságát alakították ki a környező szántókból, legelőkből. Ezt a jól jövedelmező játékot a '90-es évektől játsszák Győrújfalun is.
Ma egy közművesített zsebkendőnyi telek 30-40 milliót, egy új építésű 90 négyzetméteres ház 150-250 milliót kóstál.
Ezekben a „műveletekben" nagyon is jól járt a község vezetése.
Így bizonyára nem véletlen, hogy a falu jelenlegi első embere azt írja magáról: „...kétgyermekes, büszke, boldog családapa vagyok... vállalkozásom az évek alatt kinőtte magát stb. Ezért mondhatta a helyi kocsmában egy falubeli: ezek már jól bespájzoltak. Írja meg nyugodtan, én már tsz-nyugdíjas vagyok, nem félek senkitől.
A polgármesteri babérokra törő jelenlegi alpolgármester is függetlenként méretteti meg magát, holott a szigetközi Fidesz- szervezet aktivistája! Ezt elfelejtette leírni kampánylevelében. Új irányt és rendet ígér. Önmagáról így vall: „Családi építőipari vállalkozásban dolgozom, saját ügyvédi praxist viszek, jogász vagyok..."
Facebook oldalon még több információ olvasható a két vetélytársról.
Ezek szerint eddig nem volt rend Győrújfalun? A helyiek szerint nem! Mindenki azt csinált, amit akart. Az ország hű tükörképe kicsiben – mondják a született újfalusiak, akiket bizony zavar, hogy a lakosság bő egy évtized alatt a duplájára nőtt és ma közel háromezren lakják. A régi, hagyományos közösségi élet – a betelepültek érdektelensége miatt is – már a múlté!
A helyiek azért búcsúzóul figyelmünkbe ajánlanak egy helyi fiatalasszonyt, aki polgármester-jelöltként a falukép rendezését, a szunnyadó kulturális élet fellendítését, nyertes pályázatokat, bátorságot és alázatot ígér az Együtt Újfaluért a közösség nevében.
Kiss László Zoltán