Putyin csak a szegény rokon lehet Kína mellett 

HírKlikk 2024. június 5. 18:00 2024. jún. 5. 18:00

Kína kezd rájönni, hogy rossz lóra tett Oroszországgal, noha nála vannak az ütőkártyák a kétoldalú kapcsolaton belül. Ám Putyin szegény, követelőző rokonként lép fel, beleráncigálja Pekinget a háborúba, miközben csökkenti Hszi mozgásterét, noha egészen új felállás lesz a világban, ha Trump visszatér a Fehér Házba – fejtette ki a Times külpolitikai szemleírója. 

Moszkvának persze nem tetszik, hogy a gyengébb partner szerepköre jutott neki Kínával szemben. Utóbbit viszont egyre jobban zavarja, hogy a Kreml hiába ígért gyors győzelmet Ukrajnában – mutat rá a Times szemleírója. Így kezdi benyújtani a számlát az orosz elnöknek, például amikor csak mérsékelten lelkesedik az oroszok számára kulcsfontosságú „Szibéria ereje -2” gázvezeték megépítéséért. Azt egyrészt csak biztonsági tartaléknak tekinti, ha Tajvan miatt netán bedugulnak a tengeri szállítási útvonalak. Másrészt csak nagyon-nagyon olcsón lenne hajlandó megvenni az energiahordozót.

Az Egyesült Államok fokozta a nyomást Pekingre, hogy az ne segítsen az orosz hadseregnek. És úgy fest, hogy egy sor gyártó nem is szeretne kockáztatni, mert fél a megtorlástól. Az amerikai stratégia az, hogy rávilágít az orosz-kínai ellentétekre, illetve elmélyíti azokat. A Prigozsin-féle puccskísérlet után Hszi számára világos lett, hogy Putyin arcot vesztett, illetve hogy az orosz haderő csupán árnyéka önmagának.

Ez a tekintélyvesztés megmérgezi a kétoldalú viszonyt. Kína ad ugyan támogatást a hadműveletekhez, de adós azzal az extra segítséggel, amelynek révén a Kreml egyöntetűen sikeres tudna lenni a fronton. Még nehezebb lesz a helyzet, ha a jövő hónapban esedékes NATO-csúcs megadja a felhatalmazást, hogy az ukránok széles körben bevethessék a nyugati fegyvereket oroszországi célpontok ellen. Hszi útelágazáshoz érkezik: fokozza a támogatást, vagy elhatárolódik az orosz vezetőtől.