Sok egyházi vezető emlékezett meg Ferenc pápáról Rómában és Magyarországon is

HírKlikk 2025. április 26. 15:00 2025. ápr. 26. 15:00

Valamennyien azt emelték ki, hogy Ferenc pápa közvetlen volt, aki szót értett az emberekkel. A szíve nyitva állt mindenki előtt.

Jezsuita szerzetes: Ferenc pápának közvetlenségével sikerült kapcsolatba lépnie az emberekkel

Ferenc pápa úgy tudott kapcsolatba lépni az emberekkel, hogy közben nem akadályozták a külsőségek, „egyszerű kapcsolódással tudott az egyszerű emberhez szólni", ami lenyűgöző – mondta Bellovics Gábor jezsuita szerzetes szombat délelőtt, a katolikus egyházfő temetésének napján, az M1 aktuális csatornán.

Megjegyezte, hogy ez a közvetlenség már akkor megmutatkozott, amikor a katolikus egyházfő először jelent meg pápává választását követően a fehér reverendában, és Jó estét! köszöntéssel üdvözölte az embereket.

Sok ember úgy állt sorban a vatikáni ravatalnál, hogy nem is keresztény vagy hívő, mégis úgy érzi, „ehhez az emberhez tudtam kapcsolódni" – mondta a jezsuita szerzetes.

Bellovics Gábor kiemelte, hogy a világ minden pontján a jezsuita képzés első két évében a novíciusok olyan meghatározó próbatételeken mennek végig, amelyekre később egész életében tud az ember építkezni. Ezek a „lelki kincsek" az emberi kapcsolatokban is alapvető felismeréseket hoznak.

A szerzetes kitért arra is, hogy Ferenc pápa egyik magyarországi látogatása alkalmával találkozott a jezsuita rendtársakkal, akiknek az argentínai katonai junta ideje alatt történtekről beszélt.

Veres András püspök: a pápa búcsúztatása igazi ünnep Rómában

Ferenc pápa búcsúztatása igazi, az elfogultságig megérintő ünneppé válik egész Rómában, mert a koporsó végighalad a városon, és az út mentén mindenki búcsút vehet az elhunyt egyházfőtől – mondta a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke az M1 aktuális csatorna tudósítójának, aki a Vatikánból, a pápa szombati búcsúztatásáról jelentkezett be.

Veres András elmondta: korábban a szentmisét követően, a koporsót bevitték a Szent Péter bazilikába, ahol egy szűk kör vett részt a temetésen. Most ez másképpen zajlik, egy igazi ünnepség lesz a városban, hiszen Ferenc pápát a Santa Maria Maggore bazilikában, kedvenc templomában helyezik örök nyugalomra – emelte ki a győri megyés püspök, rámutatva arra, hogy Ferenc pápa különösen azt a kápolnát kedvelte, ahol a rómaiak védőszentjének képe található.

Az MKPK elnöke hozzáfűzte, hogy ezért a városon végighalad a koporsó, és az út mentén mindenki búcsút vehet a Szentatyától, vasárnap délutántól pedig már látogatható lesz a sír.

A szertartásról elmondta, annak lényege a búcsúztató beszéd mellett a Rekviem szentmise. Továbbá szintén fontos mozzanat a koporsó beszentelése.

Veres András úgy vélekedett, hogy megdöbbentő tömeg búcsúzik Rómában a pápától – fiatalok, kisgyermekek, idősek, sokan fogyatékossággal élők –, ami az elfogódottságig megérinti az embert.

Kiemelte, hogy Ferenc pápa mindig megkülönböztetett figyelemmel fordult a betegekhez, a fogyatékossággal élőkhöz. Ez a mostani búcsúzás ennek a lelkületnek a megjelenése – mondta a püspök.

Giovanni Battista Re: Ferenc pápa szíve nyitva állt mindenki előtt

Ferenc pápa közvetlenségét, a szegények, a menekültek, a periférián élők iránti elkötelezettségét és a béke melletti kiállását hangsúlyozta Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja az egyházfő búcsúztatási szertartásán mondott homíliájában.

A vatikáni Szent Péter bazilika előtti téren tartott szertartást vezető Giovanni Battista Re kiemelte: Ferenc a nép körében élő pápa volt, akinek szíve nyitva állt mindenki előtt. Spontán volt, informális módon fordult mindenkihez, még az egyháztól távoli emberekhez is.

A bíboros azt mondta: Ferenc pápa mélységesen érzékeny volt a kortárs drámákra. Osztozott globalizációs korunk félelmeiben, szenvedéseiben és reményeiben, és az emberek szívét közvetlenül és azonnal elérni képes üzenetekkel vigasztalt és bátorított.

Meggyőződése volt, hogy az egyház otthon mindenki számára, amelynek mindig nyitva állnak az ajtajai – mondta.

Emlékeztetett: az elhunyt egyházfő több alkalommal hivatkozott képletesen úgy az egyházra mint „tábori kórházra" egy csata után, ahol sok a sebesült. Egy ilyen egyház képes odahajolni minden emberhez, függetlenül a hitvallásuktól és életkörülményeiktől, gyógyítva a sebeiket.

Hozzátette: Ferenc pápa számtalan gesztust tett a menekültek és az elvándorlók felé, és folytonosan hangsúlyozta a szegényekért végzett munka fontosságát.

Jelentőségteljesnek nevezte, hogy Ferenc pápa első útja a sok ezer emberéletet követelő kivándorlás szimbólumának tekinthető Lampedusa szigetére vezetett.

Negyvenhét apostoli útja közül különösen fontos volt a 2021-es iraki látogatás, amelyet minden kockázat dacára vállalt. Ez a nehéz apostoli út gyógyírt kínált az ISIS miatt oly sokat szenvedett iraki lakosság nyílt sebeire, emellett fontos volt a vallásközi párbeszéd szempontjából is – értékelt.

2024-es, négy ázsiai és óceániai országot érintő útja révén a pápa eljutott „a világ leginkább periférikus perifériájára" – mondta Giovanni Battista Re.

Szólt arról is: Ferenc pápa szünet nélkül felemelte szavát a háborúk ellen. A háború ugyanis – miként mondta – csak az emberek halálát, a házak, a kórházak és az iskolák pusztulását hozza magával. A háború mindig rosszabb állapotban hagyja hátra a világot, mint amilyenben előtte volt, és ez mindig és mindenki számára fájdalmas és tragikus vereség.

Homíliája végén a bíborosi kollégium dékánja arra kérte Ferenc pápát, aki szerette azzal befejezni beszédeit, hogy ne felejtsenek el imádkozni érte, hogy most ő imádkozzon értünk. Ferenc pápa, „az égből most te áldd meg az egyházat, áldd meg Rómát, áldd meg az egész világot, ahogyan ezt múlt vasárnap tetted ennek a bazilikának az erkélyéről, utoljára magadhoz ölelve Isten egész népét, és vele lélekben az emberiséget is, amely őszinte szívvel keresi az igazságot és ébren tartja a remény lángját" – fogalmazott Giovanni Battista Re.

Görögkatolikus lelkész: Ferenc pápa másokért élő ember volt

Ferenc pápa – megvalósítva a jezsuiták hitvallását – valóban másokért élő ember volt – mondta Makkai László görögkatolikus lelkész az M1 aktuális csatornán szombaton, a katolikus egyházfő temetésének napján.

Makkai László arra vonatkozóan, hogy miért vannak pirosban a temetésen résztvevő bíborosok, elmondta: a piros a vértanúság színe, Krisztus követése pedig mindenféle élethivatásban – a házasságban, a papságban vagy a szerzetességben is – egyfajta vértanúságot követel az embertől.

Ráadásul Ferenc pápa – megvalósítva a jezsuiták hitvallását – valóban másokért élő ember volt, a szolgálatát nem öncélúan, nem a saját maga érdekéből végezte, hanem mindent másokért tett. A másokért élő ember pedig egyfajta vértanú, megkapja a vértanúság koszorúját – mutatott rá a lelkész.

Makkai László szólt arról is, hogy a pápa köztudottan nagy tisztelője volt az „istenszülőnek", azaz Szűz Máriának, ezért is látható egy Mária-ikon az oltár mellett a Szent Péter téren tartott gyászszertartás során.

Ferenc pápa sokszor megmutatta az emberi oldalát, nem követte mindig szigorúan a protokollt, mert kíváncsi volt az emberekre, érdekelte az emberi természet, mindenkivel párbeszédet szeretett volna folytatni, nagyon nyitott volt az emberekkel való találkozásra.

Mindez is bizonyította, hogy „valóban szolgálni jött" – emelte ki a lelkész.

Forrás: MTI/Hírklikk