Rejtélyes számok és elmaradó ellenőrzések a közoktatásban
Új fejezet indult a státusztörvény miatt pályaelhagyó pedagógusok számának fontosságáról. A számháborúba Rétvári Bence, a Belügyminisztérium és a tankerületek is rejtélyes válaszokat kommunikálnak. A Civil Közoktatási Platform és a PDSZ pedig értetlenül áll ezek előtt. De zavar került az ellenőrzések szigorú rendjébe is az esedékes pedagógus-ellenőrzések, valamint az intézményvezetői ellenőrzések nem megtartásáról is.
A több, mint 50 szakmai civilszervezetet, szakmai- és szakszervezetet tömörítő Civil Közoktatási Platform (CKP) közérdekű adatigényléssel fordult a Belügyminisztériumhoz. Azt szerette volna megtudni: hányan utasították el szeptember 15. és 29. között, hogy közalkalmazotti jogviszonyból vagy munkaviszonyból köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyba kerüljenek? Másik kérdésük az volt, hányan utasították el szeptember 15. és 29. között, hogy közalkalmazotti jogviszonyból munkaviszonyba kerüljenek?
A választ megkapták, miszerint „a pedagógusok az egyes tankerületi központok személyi állományához tartoznak, a rájuk vonatkozó adatokat nem a Belügyminisztérium kezeli.
Egyebekben tájékoztatom, hogy Rétvári Bence parlamenti államtitkár úr a tárgyban a következő nyilatkozatot tette: „Zökkenőmentesen folytatódhat a tanév. A pedagógusok 99 százaléka az új jogállást választotta. Elmaradt tehát a felmondási hullám, amire a baloldal és a szakszervezetek hónapok óta biztatták a tanárokat. Az előre beharangozott öt-tízezres számnak a töredéke se hagyta el a pályát, összesen 1205 pedagógus, nagyjából egy százalék nyilatkozott úgy, hogy nem lép át az új életpályatörvény hatálya alá.”
A Civil Közoktatási Platform értetlenül áll a helyzet előtt: ha a Belügyminisztérium nem rendelkezik adatokkal, akkor Rétvári Bence parlamenti államtitkár úr milyen információk alapján nyilatkozott az új jogviszonyt elutasítók számáról?
Nem ők voltak azonban az egyetlenek, akik nem kaptak választ erre a kérdésre, és azon csodálkoztak, Rétvári milyen alapon mondta, amit mondott. Ahogy arról a Hírklikk is hírt adott, a PDSZ 2023. október harmadikán közérdekű adatkéréssel fordult valamennyi tankerületi központhoz, kérve, hogy közöljék, hány dolgozó tett nyilatkozatot arról, hogy nem egyeznek bele a jogviszonyváltozásba, magyarán, elutasítják a státusztörvény hatálya alatti foglalkoztatást, ezért jogviszonyuk november 30-án megszűnik. Rétvári Bencének erről már van egy szám a birtokában: 1205 fő.
A PDSZ adatkérésére el kezdtek jönni az egyenválaszok a tankerületi központoktól. Egyet közzéteszünk azzal, hogy a többi is azonos tartalmú: 15 nappal meghosszabbították a válaszadási határidőt. Rérvári létszámadata vajon milyen alapon nyugszik, ha még ilyen kimutatás nincs. Ha van, vajon miért nem küldik meg azt a tankerületi központok? Költői kérdések...
De másból is látszik, hogy zavar van a belügyminisztériumi erőtérben, legalább is, ha valaki az oktatás területén próbál eligazodni. A belügyminiszter 44/2023. (X. 19.) BM rendeletéről van szó, pontosabban a pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény hatálybalépésével kapcsolatos egyes köznevelési tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról, aminek a 21. § Az R1. 193. §-a a következő (23) bekezdéssel egészül ki:
„(23) A 147. § (1) bekezdése szerinti ellenőrzési tervet a hivatal 2023. október 31. napjáig módosítja, azzal, hogy a 2023. évre vonatkozó ellenőrzési tervben szereplő, 2023. szeptember 1. napját követően esedékes pedagógus-ellenőrzéseket, valamint az intézményvezetői ellenőrzéseket nem kell lefolytatni.”