Réz András: a negyedik hullámtól függ, hogy gombát termesztünk-e a jövőben a mozikban

Harkai Péter 2021. augusztus 19. 18:40 2021. aug. 19. 18:40

A CINEMApink mozihálózat szerdai Facebook-bejegyzésében közölte, hogy lehúzza a redőnyt, a MOM Parkban is megszűnnek. A jeles filmesztétát, a Werk Akadémia alapító tagját kérdeztük a mozi jövőjéről.

Bár a CINEMApink alapjaiban eltért az általánosan megszokott moziszolgáltatástól a maga VIP-elitista jellegű kényelmével, bezárása mégsem csak a hazai filmfogyasztási szokásoktól eltérő idegenségében rejlik. A járványidőszak új filmnézési szokásokat kényszerített ránk, ami az enyhülés időszakában sem változik, rajtunk ragadt és nem tesz jót az eddig kialakult mozikultúránknak.

Réz András szerint a mostani bezárás figyelmeztető jele annak az egyelőre elkerülhetetlennek tűnő folyamatnak, hogy további lakatok kerülhetnek a filmszínházak kapuira. A most megszűnt mozi nem egy globális hálózat része, ezért várható volt, hogy őket különösen megviseli a járványhelyzet és a nézők elmaradása. „De félreértés ne essék, az Egyesült Államokban az AMC, ami a legnagyobb hálózatok közé tartozik a maga több mint 500 termével, lelkesen nyilatkozta, hogy persze, vetítenek továbbra is gőzerővel, majd csendesen megjegyezték, hogy továbbra is milliárdos veszteséget szenvednek el” – jegyezte meg a filmszakember.

Ez magyarra fordítva azt jelenti, hogy amennyiben bekövetkezne a negyedik hullám, sanszos, hogy nem csak arra az időre, de végleg bezár akár az AMC, akár további nagy mozihálózatok is, szerte a világon. „A CINEMApink erre a jövőre figyelmeztet még akkor is, ha beindult a filmbiznisz, ami messze nem tart ott, ahol két éve. Pedig már a járvány előtt is érezhető volt a nézőszám és a bevétel csökkenése, mivel a versenytársak, elsősorban a streaming-platformok keményen elvitték a nézőket”.

A szakértő szerint amennyiben ez a trend folytatódik, akkor egy rendhagyó mozikísérlet eltűnése talán nem nagyon tűnik fel, mint történt most a MOM-ban. „Viszont ha a nagy hálózatok is megrendülnek, akkor lehet, hogy örökre búcsút kell vennünk a mozinak nevezett kulturális formától.”

Ezzel szembeállítható lehetne, hogy mind a televízió, mind a videó megjelenésekor temették a mozit és mégis látványos megújulásokra volt képes, de Réz szerint most egészen más helyzet állt elő. Generációk álltak rá az online filmezésre, a YouTube-csatornákra, amik nem a film, hanem a mozik jövőjét veszélyeztetik. Még azzal sem tudott biztatni, hogy a mozifilm túlélhet, mivel véleménye szerint nem lesz igény mozifelületre komponált filmeket készíteni képernyőméretre. „Mi a fenének nagy felületre, közösségi befogadásra mozifilmet csinálni, ha nincs hol bemutatni...?” – tette fel a költői kérdést. A válasza pedig a legkevésbé sem lett futurisztikus: legfeljebb bemutatják az e-sport legújabb sztárjait, bár kérdés, hogy mennyire lesznek versenyképesek a filmekkel.

Arról egyelőre nincsenek háttérinformációk, hogy hasonló lépésekre készülne további hálózat is, „a Cinema City még nem tett bejelentést”. Mindez nagymértékben függ attól, hogy újra beindul-e a „víruspánik” s ha igen, akkor nekik is újra kell gondolniuk, hogy az eddig elszenvedett veszteségeket mennyiben s mennyivel tudják még megfejelni. Nem mellesleg, a mozikat befogadó ingatlantulajdonosokkal milyen nyílt színi vagy háttéralkukat tudnak lefolytatni: „mozit újraindítani nem egy egyszerű történet és jelentős kockázattal jár. Egyáltalán van-e olyan film, amire tódulni fognak a nézők, miután több világszenzáció is halogatódik már túl hosszú ideje”.

Nem segíti a helyzetet az a kialakult hibridforgalmazás sem, aminek köszönhetően bizonyos mozifilmeket a streaming elkezdett nyomni, ami azzal is jár, hogy a moziban lényegesen alacsonyabb nézőszámot érnek el. „Azt pedig ne felejtsük, hogy a pánikot és a rettegést elég mélyen sikerült elültetni az emberekben a fertőzésektől való félelemmel, így ez az egész téma sokkal mélyebb és összetettebb, mint elsőre tűnik”.

Réz András szerint amennyiben újra életbe lépnek a lezárások, amire egyre több jel utal, akkor nincs mit tenni, nem lesz film, nem lesz néző, a mozikat átalakíthatják jógateremmé, body Gym-termekké, görkoripályává vagy gombát termeszthetnek benne, amire a klímája kiváló lehetőséget biztosít.