Romániai választások: elmarad a magyarlakta térségekben a részvétel az országos átlagtól
Az országos átlagnál alacsonyabb arányban járultak urnákhoz a reggeli órákban vasárnap a magyarlakta megyék választópolgárai a romániai elnökválasztás első fordulójában.
Vasárnap délig a hazai választási névjegyzékben szereplő 18 millió választópolgár 14,8 százaléka adta le voksát. Az átlagnál nagyobb volt a részvétel az ország déli részén, míg az ország északi térségeiben és a Székelyföldön elmaradt az átlagtól.
A legkevesebben Máramaros megyében szavaztak, ott a részvétel alig haladta meg a 10,7 százalékot. Szatmár megye volt hátulról a második 10,8 százalékos, Beszterce-Naszód megye pedig hátulról a harmadik 11,1 százalékos részvétellel a reggeli órákban.
A magyar többségű Kovászna megyében a jogosultak 12,4, míg Hargita megyében 12,7 százalékuk adta le voksát vasárnap 12 óráig.
Országos szinten három Duna-menti megyében volt a legmagasabb részvétel: Olt megyében 19,9, Teleorman megyében 18,9 és Mehedinti megyében 18,7 százalékos.
A szavazási kedv alacsonyabb idén, mint a legutóbbi, öt évvel ezelőtt rendezett elnökválasztáson, amikor az első fordulóban déli 12 óráig a jogosultak több mint 15,8 százaléka adta le voksát. A magyarlakta térségekben a 2014-es és a 2019-es elnökválasztáson is az országos átlagnál jóval kisebb volt a részvétel.
A külképviseleteken már péntek óta lehet voksolni, és vasárnap reggelig több mint 230 ezer szavazatot adtak le a külföldön élő román állampolgárok. Ez is elmarad az öt évvel ezelőtti 300 ezres külföldi részvételtől.
Az elnöki tisztségre pályázó jelöltek többsége már reggel leadta szavazatát, ezzel is arra figyelmeztetve polgártársait, hogy éljenek választójogukkal, mert most van alkalmuk beleszólni az ország jövőjébe.
A választás első fordulójának megnyerésére legesélyesebbnek tartott Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfő azt mondta, hogy egy gazdaságilag erős, hangját a világban is hallató Romániára szavazott.
A második fordulóba kerülésért versengő jelöltek közül Nicolae Ciuca liberális házelnök „a jólétre, biztonságra és demokráciára" adta voksát, Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát (USR) államfőjelöltje pedig azt mondta: „olyan országra szavazott, amely mindenkié, nemcsak egyeseké". George Simion, a többi párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje már korábban szavazott egy külföldi szavazókörben.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államfőjelöltje a székelyföldi Csíkkarcfalván adta le voksát. Azt mondta: a lelkiismeretével és politikai meggyőződésével összhangban a „józan észre" szavazott, és arra kérte választóit, is, hogy ne „spekuláljanak", kövessék példáját és menjenek el szavazni, mert az első fordulóban dől el, „merre fordul az ország szekere".
Az országot tíz éve vezető Klaus Iohannis államfő, aki nem indulhat újabb mandátumért, egy bukaresti szavazókörben adta le voksát, de a többi politikustól eltérően, nem nyilatkozott.
Az elnökválasztáson a román állampolgárok nemcsak a lakcímük szerinti választókörben, hanem az ország bármelyik településén leadhatják voksukat. A szavazás helyi idő szerint 21 (magyar idő szerint 20) órakor ér véget.