Őrsi Gergely: Nem bírom a tétlenséget
Fejlődő kerületet, odafigyelést és segítséget ígér Őrsi Gergely, az ellenzék polgármesterjelöltje Budapest II. kerületében. A családbarát kerület, a szociális problémákra és a környezetre ügyelő önkormányzat legfőbb célja lesz, hogy a kerület lakóit szolgála.
Láttam videón, hogy a két kezével rakodja át az útban lévő térköveket, parlagfüvet kaszál az árokparton, elszállítja az illegális szemetet. Ön olyan ember, aki megfogja és odébbteszi és megcsinálja?
Igen, ezt jól látja. Nem bírom a tétlenséget, amikor cselekedni is lehetne.
Nagyon fiatal, megkérdezhetem, mennyi idős?
34 éves vagyok, a fiam 2 éve született.
Új generációs politikus?
Igen, annak tartom magam.
Ön az MSZP budapesti alelnöke. Hogyan lesz a második kerület szoci kerület?
Normális, fejlődő kerület lesz, ahol egymásra figyelünk, nem valamilyen párt hitbizománya. Nálunk igazi civilek indulnak. Nyolc éve nálunk alakult meg az ország első civil önkormányzati frakciója, Szövetség a második kerületért - Kerületünk az otthonunk a neve. Most két újabb kiváló civil csatlakozott hozzánk, Szalai Kriszta színművésznő és Szepesházi Péter bíró, aki Handó Tündével elsőként szállt szembe, majd otthagyta bírói hivatását.
Ők keresték Önöket, vagy fordítva?
Egymás találtuk meg, látva, mennyire fontos számunkra a közélet.
Illusztris nevek. Önöknél indul Berg Dániel, a Momentum elnökségi tagja is.
Igen, nagyon örülök, hogy ő is csatlakozott csapatunkhoz.
Mi dühíti leginkább a II. kerületieket?
Az, hogy nem figyelnek oda az emberek problémáira. A gondozatlanság: hogy Budapest egyik leggazdagabb kerületében olyan állapotok uralkodnak, amit a saját lakásunkban nem tűrnénk. Szemét, parlagfű, szétesés. Ez nem maradhat így. Sajnos a szociális gondok ugyanúgy jelentkeznek nálunk is, mint máshol.
Önöknél a nyugdíjasok és az újszülöttek száma is magasabb az országos átlagnál.
Családbarát és idősbarát kerület leszünk. Most a kommunális adó hatványozottan sújtja a kerületben élő nyugdíjasokat, az egyik legigazságtalanabb a budapesti kerületek közül. A 65 év felettieknek ezt mi újra eltöröljük. A kerületben lévő magánkórházakkal és magán szakrendelőkkel szerződést köt az önkormányzat, hogy csökkentsük a várólistákat, és előbb sorra kerüljenek a kerületi lakók. Megemeljük az ápolási díjat a mindenkori garantált bérminimum összegéig, fejlesztjük az otthonápolást. Ugyan kerületünkben van több kiváló gyógyfürdő, ezt ma mégis elsősorban a turisták élvezik. Ezért kedvezményes gyógyfürdőbérletet biztosítunk a kerületi időseknek. Akadálymentesítjük a járdákat, a társasházak számára is akadálymentesítési pályázatot írunk ki. Minden játszótérre vécét és pelenkázót telepítünk. A szülés után visszatérő nőknek, de a fiatal apáknak is, részmunkaidős állásokat fogunk biztosítani. Bérkiegészítést adunk a bölcsődei és óvodai gondozóknak, pedagógusoknak, ápolónőknek és rendőröknek. Ők a kerületben dolgoznak, de a saját fizetésükből nem feltétlenül tudják az átlaghoz képest jóval magasabb ingatlanárakat megfizetni, ezért szolgálati lakásokat is fogunk biztosítani a számukra.
Népesíteni akarja a kerületet?
Így van, én őket „telepíteném be”, ha már ezzel hívogatják magukat közvéleménykutatónak mondó telefonálók a választókat: azokat a szakembereket, akik gyerekeinkkel, biztonságunkkal törődnek, de ma mégis órákat töltenek ingázással.
Ez nagyon sok pénz! Van rá?
27 milliárdos a költségvetés, ez átlagos a budapesti kerületek között. Viszont rengeteg pénzt fogunk megspórolni: nem fogunk nagy látványberuházásokat véghezvinni, a tahó parkolást súlyos, akár milliós bírsággal fogjuk sújtani.
Pénzt emészt fel az az ígérete is, hogy nem várják meg, amíg az illetékesek lépnek szemétszállítás vagy kaszálás ügyében: Önök elvégzik a munkát, majd kiszámlázzák. Nem fél, hogy sosem látják viszont a pénzüket?
Kiváló jogászaink vannak, ennek a pontos módszerét kidolgozzuk, de a számlát az fogja fizetni, aki nem hajtotta végre a feladatát. Abban is bízom, a közvélemény nyomása is minket fog segíteni és az első két ilyen eset után észbe kapnak majd azok, akiket most senki sem kér számon.
Olyan ígéretet is tett, hogy átvezeti a kerületet a 21. századba.
Digitális ügyintézést vezetnénk be az önkormányzati működés minden területén, egy új fejlesztésű applikációval. Ma az egyablakos ügyintézés úgy néz ki, hogy van egy ablak az okmányirodában, ami vagy nyitva van, vagy zárva. Hosszú órákat kell sorban állni, az óvodába, bölcsődébe pedig 6-8 oldalas sajtcetlikkel kell jelentkezni. Ez a 21. században, Budapest II. kerületében: botrány. Könnyen elérhetővé tesszük a kerületi ügyintézést, és meghallgatjuk az itt élők problémáit: minden héten legalább egy napnyi időt a kerületben élő polgárokkal fogok tölteni.
Hogyan mozgósítanak a választásra?
Nálunk hagyományosan mindig a legmagasabb az országban a részvétel; reméljük, ez most is így lesz az önkormányzati választáson. De nem pártszimpátia alapján szeretnénk a lakókat elsősorban mozgósítani, hanem a programunk alapján. Nekünk ugyanis van mondanivalónk és víziónk a kerületről. Úgy tekintünk az önkormányzatiságra, hogy azon túl, hogy a helyben élők apró, pici problémáira oda kell figyelnie, alkalmas arra, hogy a rossz kormányzati döntések káros hatásait mérsékelje, akár TAO- támogatásokról van szó, akár orvosi várólistákról, akár alacsony ápolónői és gondozói fizetésekről, akár zöldítésről, közlekedésről vagy tisztaságról.
A személyes kapcsolattartásban hiszek. Minden utcasarokra legalább egyszer megpróbálunk eljutni egy-egy standdal, pulttal, kisebb utcafórumokat is tartunk, és a Facebookon aktívan vagyunk jelen. Az önkormányzati nyomdai gépezettel, propagandakiadványokkal – abból rengeteg van -, tehát a 19. század eszközeivel szemben mi 21. századi eszközökkel harcolunk. Fiatalosan, dinamikusan, őszintén.
Célul tűzte az Átrium Színház megmentését is, amit a TAO megvonása miatt a megszűnés fenyeget.
Egész Budának ez az egyetlen évi 100 000 néző feletti színháza. Ez a zászlóshajónk, s persze nem csak II. kerületiek járnak oda. De a kerületnek érdeke is, hogy ha van egy ilyen minőségű és ilyen látogatottságú színháza, akkor az megmaradjon akkor is, ha a kormányzat döntése miatt végveszélybe került.
Mi a válasza arra, hogy azok az önkormányzatok nem fognak forráshoz jutni, ahol nem kormánypártiakra szavaznak?
Ez színtiszta zsarolás, de Szeged és a XIII. kerület az elmúlt időszakban bebizonyította, hogy ez nincs így. Ha többségbe kerülnek Budapesten az ellenzéki szavazók, és utána a megválasztott polgármestereket így próbálják meg zsarolni, akkor abból tényleg tömeges megmozdulások lennének. Nem tehetik meg, hogy Budapestet kivéreztetik.
Forrás: Hírklikk
Fotó: Népszava