Sokakat megfenyegettek a gyárban történt cianidszivárgás miatt

HírKlikk 2022. január 26. 18:45 2022. jan. 26. 18:45

Napok óta foglalkoztatja a közvéleményt – főként a Dunántúlon –, hogy veszélyes anyag szivároghatott ki a komáromi akkumulátorgyárban, a történtek miatt 14 ember került kórházba. Bánó András, a KlikkFM Politikai Nagyító című műsorában kérdezte a kritikus eset hátteréről Székely Tamást, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnökét, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnökét.

Az üzemi baleset a dél-koreai SK Innovation komáromi gyárában történt. Az első híradásokban igyekeztek megnyugtatni a lakosságot, hogy az eset nem jelent veszélyt a környezetre. Ám a gyárban elrendelt hírzárlat nem ezt igazolta. Sajátos módon, az érdekvédelmet a gyárban ellátó VDSZ is csak csepegtetve jutott információhoz – közölte Székely Tamás. „Annak ellenére, hogy a munkáltató nagyon sok kollégát megfenyegetett, miszerint semmiféle információt nem adhatnak tovább a gyárban történt eseményről.”

Valójában sem ők, sem a bent dolgozó kollégák nem ismerik egyelőre, hogy pontosan mi is történt. „Az tény és cáfolhatatlan, hogy 14 fő került kórházba, és közülük, két kolléganő kivételével, mindenkit hazaengedtek. Annak ellenére, hogy kiengedték őket a kórházból, további panaszok jelentkeztek náluk. Annyit feltételezünk, hogy egy bizonyos hidrogéncianid került a levegőbe, ami egy elég veszélyes anyag. Azt is tudjuk a katasztrófavédelem különböző tudósításaiból, hogy a környéken élőket már nem érte el veszélyes mennyiség”.

Sajtóhírek szerint egyéb anyagok füstje és mérgező gázai is a levegőbe kerülhettek. Beszámolók szerint már egy héttel a történtek előtt is nagyon büdös volt az akkumulátorgyár környékén. Ezt a VDSZ elnöke sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudta, mivel ők is csak utólag kaptak információkat. Azt viszont feltételezi, hogy a konkrét eset, ami a 14 dolgozó sérülését okozta, „az nem ehhez az általános, köznyelven ’büdöshöz’ köthető”.   

A hidrogéncianidról elmondta, hogy „ez az anyag, nagy mennyiségben akár rákkeltő is lehet. Ezért nem mindegy, hogy ezekkel milyen, úgynevezett expozíciós időt tölt az ember és az sem mindegy, hogy milyen védelmi felszerelést biztosít a munkáltató. Ez lenne a legfontosabb a biztonságos munkahely érdekében, hogy olyan védőfelszerelésben dolgozzanak, amely védi a munkavállalót a különböző veszélyes anyagoktól”

Egy helyi civil csoport beszámolója szerint nem ez az első baleset, ami a gyárban történt, mivel a gyár beüzemelésekor a robbantásvédelmi tesztek során is voltak problémák. Erről a VDSZ is értesült. „Ezeknek a biztonsági intézkedéseknek, például az ilyen próbarobbantásoknak, amikor egy-egy technikai balesetet szimulálnak, ez velejárója. A kérdés az, hogy ebben a helyi munkavédelmi csoport, illetve a katasztrófavédelem és a hatóság hogyan működött közre. Erről nekünk egyelőre nincsenek konkrét információink. Azt gondolom, hogy egy ilyen üzem engedélyeztetése nagyon komoly feltételrendszer mellett működhet csak.” A VDSZ elnöke úgy véli, egy ilyen üzem működésének engedélyezése nagyon komoly felelősséget ró mind a hatóságokra, mind pedig a kormányra.   

Mint mondta, a VDSZ-nek arról egyelőre nincs információja, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium hatáskörébe tartozó munkavédelmi főosztály, a kormányhivatalon keresztül, hozott-e bármilyen intézkedést vagy megkezdték-e a munkavédelmi ellenőrzést. „Én nagyon bízom abban, hogy igen, hiszen ezt hivatalból el kell látni és kíváncsi is vagyok ennek eredményére. A munkáltató a korábbi egyeztetések alatt nyitott volt arra, hogy szakszervezetekkel együtt megtárgyalja a munkavédelmi kérdéseket. Az, hogy ebben a helyzetben a munkáltató hogyan reagál, az teljes mértékben az ő felelőssége. A továbbiakban a hasonló eset elkerülése érdekében rettentő fontos, hogy a munkahelyeken legyen munkavédelmi képviselő és ehhez a szakszervezetek minden támogatást meg kell, hogy adjanak.”

Ehhez persze elengedhetetlen az adott gyár, munkáltató hozzáállása is, akik a jelen esetben – minden előzetes rugalmasságuk ellenére – most elzárkózóak. „Egyértelműen a helyi önkormányzatnak, a katasztrófavédelemnek és a kormányhivatalnak a feladata és felelőssége a gyár vezetésével való együttműködés, illetve a különböző jogszabályok betartatása. Nyilván, hogy ebben óriási felelőssége van a hatalom képviselőjének, jelen esetben a kormányhivatalnak, illetve az önkormányzatnak” – nyilatkozta a KlikkFM műsorában Székely Tamás, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke.

Forrás: Hírklikk