Sokan Romániába járnak vásárolni a határvidéken, és a schengeni nyitás még csak most jön

HírKlikk 2024. december 20. 14:05 2024. dec. 20. 14:05

Már most élénk kapcsolat van a határsáv települései között: a magyar oldalról sokan tankolni is átjárnak Romániába, onnan viszont azok érkeznek, akik ingatlant akarnak venni, mert az a magyar falvakban sokkal olcsóbb, mint a túloldalon.

Románia schengeni csatlakozása várhatóan új lendületet ad a már évtizedek óta zajló integrációs folyamatnak a román-magyar határon. A román oldalon lévő nagyvárosokból eddig is sokan költöztek át a határ túlfelére, és nem csak a magyar nemzetiségűek. Biharkeresztesre az elmúlt évtizedben több százan érkeztek a helyi polgármester szerint – írja az Euronews.

„Biharkeresztes életében fontos volt az, hogy átköltöztek, nagyon sokan. Itt vettek házat, itt gondolták az életüket továbbvinni. Természetesen van olyan, aki átjár dolgozni, olyan is van, aki a gyerekeit óvodába, iskolába Nagyváradra viszi, de nagyon sokan itt élik már a mindennapi életüket is" – mondta Dani Béla Péter, aki azt is hozzátette, hogy Biharkeresztes hagyományosan Nagyvárad vonzáskörzetébe tartozott, egészen Trianonig. A határ újrahúzása családokat szakított szét, de az utóbbi évtizedekben ismét egyre élénkebb lett a kapcsolat a körzet nagyvárosa és a környező, de Magyarországhoz tartozó települések között.

Sokkal olcsóbb a magyar oldalon házat venni, mint Romániában

Bár a legtöbb átköltöző azért magyar, Biharkeresztesen ma már nem ritka, hogy magyarul és románul is meghirdetik az eladó ingatlanokat. A népvándorlásra a határ túloldalán lévő Nagyvárad karácsonyi vásárán, az egyik árustól kaptunk magyarázatot.

„Tizenötezer euróért itt lehet venni egy fél hektáros területen lévő, 250 négyzetméteres házat. Jó, azért fel kell újítani, nyilván. Ezt Magyarországon meg lehet venni a feléért, és a különbség az, hogy itt nincs kiépítve az infrastruktúra, ott viszont már ki van építve az infrastruktúra, be van vezetve a csatorna, az áram" – magyarázta Kállai Éva, aki nagyváradi, és bár élt Magyarországon és Franciaországban is, a legjobban a szülőföldjén érzi magát.

Nagyvárad romániai agglomerációjában tehát kifejezetten drága házat venni, a határ túloldalán lévő településeken viszont olcsó, mert azok egészen más helyzetben vannak, hazai szemmel félreeső helynek számítanak. Biharkeresztesre csaknem három óra eljutni Budapestről autóval, vonattal pedig 3 és fél, már ha nem késik a járat. A legközelebbi hazai nagyváros, Debrecen 1 óra kocsival és 2 óra tömegközlekedéssel. Innen tényleg a legközelebbi jelentős város Nagyvárad, ahová nagyjából fél óra alatt át lehet érni busszal. Igaz, a busz elég ritkán jár, és határellenőrzésen is át kell esni – most még.

A határnyitás után persze még gyorsabb lesz a közlekedés a két ország között. Könnyen lehet, hogy ez az ingatlanárak emelkedésével jár majd a magyar oldalon, ahová sok román is átköltözhet, nagyjából úgy, ahogy a pozsonyiak közül is sokan költöztek be a magyarországi Rajkára. A helyi románok már nagyon hosszú ideje vártak az ország schengeni csatlakozására, ami megkönnyíti majd az átjárást.

„Már rég meg kellett volna történnie, ideje volt belépnünk a schengeni övezetbe. Ez nagyon sok lehetőséget teremt, főleg gazdasági lehetőségeket. Én személyesen főleg annak örülök, hogy nem kell majd sokat várnom a határon" – mondta nekünk egy román egyetemista, Adrian a nagyváradi sétálóutcában.

A magyarok tankolni és vásárolni járnak át Romániába, sőt, egyesek dolgozni is

A román oldalon élőkkel szemben a magyarországiak nem az olcsó ingatlanokat keresik a határ túloldalán, sokkal inkább jellemző az, hogy vásárolni vagy tankolni járnak át. A határtól mindössze néhány kilométerre, Nagyvárad közelében van egy nagy bevásárlóközpont, ahol ottjártunkkor is több magyar rendszámú autó állt a parkolóban. Romániában jelenleg 9 százalékos áfa van az élelmiszereken, úgyhogy sokan még úgy is olcsóbban tudják itt megoldani a bevásárlásukat, hogy többet kell utazni a boltig, mintha otthon mennének el. A benzinnek pedig jelenleg nagyjából 20 forinttal olcsóbb literje.

Olyanok is vannak bőven, akik Magyarországon laknak, de a határ túloldalán, például Nagyvárad ipari parkjában dolgoznak. A mostani helyzetnek talán ők a legnagyobb kárvallottjai, legalábbis a térségben élők közül. Nekik ugyanis minden nap ingázniuk kell, és ha van valami fennakadás a határon, akkor könnyen lehet, hogy el is késnek a munkából. A portál által megkérdezettek szerint a személyautók azért általában gyorsan átjutnak, de időnként előfordul az, hogy fél órát is várni kell.

A kamionosok helyzete még rosszabb: ők néha akár egynapos várakozásra is kényszerülnek az átkelőkön. Ez azonban már nem lesz sokáig így. Január elsején a rendőrök levonulnak a határról, és bár fél éven keresztül még szúrópróbaszerű ellenőrzéseket tartanak majd, a terv az, hogy idővel ezek is megszűnnek.

Forrás: Euronews


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom