Tízmilliókba került a Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag
Itt olyan ingyenes szoftvereket szedtek össze, amik a saját platformjaikról amúgy gyorsabban letölthetők. De azért elment a projektre minimum 59 millió forint.
Január 25-én indult a Digitális Jólét Nonprofit Kft. által fejlesztett Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag. A beharangozó közlemény azt állította: a Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag egyszerűen telepíthető és használható operációs rendszer és felhasználói szoftverek együttese, amely nyílt forráskódú megoldásokkal helyettesíti a drága operációs rendszereket és irodai programokat. Böngésző, levelező és multimédia programokkal felszerelve teszi lehetővé a számítógépes munkavégzés, tanulás és szórakozás mellett a hivatali ügyek elektronikus intézését.
A HVG az induláskor tesztelte a lehetőséget és akkori cikkükben jelezték, meglepve tapasztalták, hogy az ingyen elérhető programok alatt tulajdonképpen az eddig is mindenki által letölthető, legnépszerűbb ingyenes szoftvereket érti a tárca:
- levelezőprogram (Thunderbird);
- webböngésző (Chrome és Firefox);
- zenelejátszó és médialejátszó;
- dokumentumszerkesztő (LibreOffice Writer);
- táblázatkezelő (LibreOffice Calc);
- előadás-készítő (LibreOffice Impress);
- naptárt kezelő alkalmazás;
- jegyzetek készítését biztosító alkalmazás.
A lap szerint a felsorolt alkalmazások mindegyike elérhető fejlesztőik oldalain, gyorsabban, kényelmesebben.
A Hírklikk arra volt kíváncsi, mindez mibe kerülhetett az adófizetők pénzéből. A projektet futtató Innovációs és Technológiai Minisztérium közérdekű adatigénylésünkre annyit árul el: „A Digitális Jólét Szoftver alapcsomag letöltésére szolgáló honlapot a FrontEndArt Szofver Kft (továbbiakban kedvezményezett) fejlesztette ki. A kedvezményezett előzetes piacfelmérés alapján került kiválasztásra és támogatói okirat szerint fejlesztette ki a Digitális Jólét Szofver Alapcsomag letöltésére szolgáló honlapot.”
A válaszból tehát nem derült ki, mennyi pénzt fizettek erre a kétes értékű projektre. De az innovációs tárca honlapján szereplő támogatási szerződések listájából kiderül, a projektet menedzselő Digitális Jólét Nonprofit Kft mennyit kapott erre: 59 millió 790 ezer forintot. Próbálunk persze tovább tájékozódni, mindenesetre nem tűnik túl olcsónak egy nem kifejezetten bonyolult honlap elkészítése, ráadásul olyan eddig is elérhető programokkal, amiket a saját platformjaikon olcsóbb letölteni.