Totyik Tamás: a kormány fél a pedagógus társadalomtól
Azért nem akar az Orbán-kormány a Pedagógusok Szakszervezetével (PSZ) tárgyalni, mert fél, érzi azt, veszélyes, hogy a másik oldalon szakmailag felkészült szakemberek vannak. A kormányoldal pedig nem tud szakmailag felkészült gárdát szembeállítani a szakszervezetekkel, főleg szakmai kérdésekben. Ezért iktatták pillanatok alatt törvénybe a sztrájkot korlátozó törvényeket és ezért fenyegetőznek – mondta a Klikk Tv Mélyvíz című műsorában Totyik Tamás a PSZ alelnöke, szombattól már elnöke.
A társadalomból alapvetően kiölték a szolidaritást, atomizálták a magyar társadalmat, nemcsak az oktatás ügyében, hanem minden közérdeklődésre számot tartó kérdésben. Emellett másfél év alatt tényleg elfáradtak a pedagógusok, belefáradtak a tiltakozásba. Az utolsó ilyen nagy megmozdulás azt hiszem, a netadó ügye volt, ahol viszonylag egységbe forrt és megmutatkozott a társadalom ellenálló képessége – magyarázta Totyik Tamás.
Most nagy fokú apátiát tapasztalunk a kollégák körében, miután tiltakoztunk, de csak még rosszabb lett. Ez tipikusan az az eset, hogyha nem megy Felcsútig, akkor Bicskéig meghosszabbítjuk a kisvasutat. „Csak nem hiszem, hogy a kormány nem érzékeli, hogy ezzel a szorítással teljesen romba dönti a magyar közoktatás működését, az egész rendszert a ’közjószág legeltetés’ szintjére fogja beszűkíteni. Kérdés, hogy tudatos politikai szándék húzódik-e meg a döntései mögött” – fogalmazott a PSZ új elnöke.
Szerinte nyíltan hirdeti a kormány, hogy az összeszerelő gyárak országa leszünk, ehhez viszont egy lebutított munkavállalói rétegre van szükség. Ezt pedig csak úgy lehet megoldani, ha az oktatás szintjét még lejjebb viszik a mostaninál. A költségvetés hihetetlen nagyarányú forráskivonást hajt végre a köznevelés rendszeréből, és tudatosan leépíti a társadalmat. Az Orbán-kormány feltett szándéka, hogy egy felülről zárt társadalmi réteget hozzon létre. Ebbe a felső osztályba, vagy egyáltalán a felső középosztályba a megfelelő szintű oktatással lehetne bekerülni, ez szükséges, de nem elégséges feltétel lenne. A családból hozott hátrányokat kompenzálni tudná az oktatási rendszer, de ezt a lehetőséget a kormány most nagyon tudatosan elvágja.
Ráadásul meg akarja mérni a kormány, hogy mekkora tagsággal rendelkezik egy-egy szakszervezet, azt akarja kimutatni, hogy alacsony a tagság létszáma, következésképp nincs értelme tárgyalni. De akkor kivel akar? A saját magukból létrehozott Nemzeti Pedagógus Karral, amely nem érdekelt abban, hogy a munkavállalók megfelelő élet- és munkakörülmények között tudjanak dolgozni, ne legyenek kiszolgáltatottak? – kérdezte Totyik. „Ez azért nevetséges, tipikusan az olasz fasiszta államra volt jellemző. Ez a korporációs rendszer kiépítése, amelyik egy államtól függő érdekegyeztetési rendszert hoz létre, és nem az államtól független partnerekkel óhajt tárgyalni”.
Úgy látja, hogy ezzel a lépéssel a kormány előkészíti a Huxitot, ki akar lépni az Európai Unióból. Azért gondolja így, mert az EU-nak alapvető elvárása a szociális párbeszéd, márpedig az a szakszervezetek, a kormány és a munkaadók között történik. Ha ezt kiírtja, akkor az Európai Uniónak egyik alapvető normáját rúgja fel.
Totyik Tamás szerint azért nem akar az Orbán-kormány velük tárgyalni, mert fél. Érzi azt, veszélyes, hogy a másik oldalon szakmailag felkészült szakemberek vannak, és a kormányoldal nem tud szakmailag felkészült gárdát szembeállítani a szakszervezetekkel.
A PSZ tagsága mintegy 14 ezer fő, a legnagyobb szervezettséggel rendelkezők közé tartozik a munkavállalói rétegek között, egyes ágazatokon belül. Ez is fáj a kormánynak. Emellett az Orbán-kabinet tisztában van azzal a helyzettel, hogy a vidéki pedagógus társadalom röghöz van kötve. Nem tudja az ingatlanját eladni és egy olyan helyre elköltözni, ahol a versenyszférában könnyebben el tud helyezkedni. Ezzel teljesen kiszolgáltatottá vált. „Ezért minél kisebb településre megyünk, annál alacsonyabb az ellenállás szintje. Ráadásul tudunk olyan esetről is, ahol a sztrájkot szervező kollégákkal közölték, hogy a férje, az önkormányzattól nem fog további beszállításra megrendelést kapni, ha nem áll le, a másikat figyelmeztették, hogy a fiát, aki a parlamenti őrségben dolgozik, ki fogják rúgni, ha további sztrájkot fog szervezni” – magyarázta a PSZ új elnöke.
Ha a státusztörvényt elfogadják, a szakszervezeteknek a legsúlyosabb és legsürgetőbb feladata a felvilágosító kampány lesz. „A következő pedig egy jóval tudatosabb pedagógus munkavállalói réteg kinevelése. A román kollégákhoz hasonló viselkedésre és mentalitásra kellene felkészíteni a pedagógusokat. Hogy ez eddig nem történt meg, egy 30 éves történelmi bűnünk. Ezt most nagyon rövid idő alatt törlesztenünk kell, hogy sokkal szervezettebb formában tudjunk reagálni” – mondta a PSZ előtt álló kihívásokról Totyik Tamás.
A Klikk Tv Mélyvíz című műsora ide kattintva nézhető meg.