Újabb konzultáció indult, de most nem az Orbán-kormány kérdez
Újabb konzultáció indult hétfőn, de ezt nem a kormány, hanem a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (Nyuszet) kezdeményezte, nemcsak időseket érintő témában – közölte a hét érdekképviseleti szervezetet tömörítő tanács soros elnöke.
Papp Katalin a Népszavának elmondta, január közepéig várják vissza a kérdőívet, a 13+1 kérdésre adott válaszok eredményét nyilvánosságra hozzák, illetve megküldik a Miniszterelnöki Kabinetirodának, valamint a pártoknak és a civil szervezeteknek is.
Mivel a Nyuszet-nek arra nincs pénze, hogy mindenkit levélben keressen fel, a kérdéssort első körben a körülbelül 300 ezer tagjuk kapja meg e-mailben. Mindenkit arra kérnek – mondta –, ajánljanak olyan ismerősöket, akik szerintük szívesen részt vennének az akcióban, de a konzultációs kérdőívért bárki jelentkezhet a NYUSZET.2.@gmail.com címen. Megjegyezte: az adatvédelmi szabályokat szigorúan veszik, nevet, címet és más adatot nem tárolnak majd.
Elmondta: az elmúlt években sokszor kérték a kormányt, egyeztessenek az időseket érintő kérdésekről. Idén egy kidolgozott vitaanyaggal is készültek, mert arra számítottak, hogy amikor elkészül az a független szakértői jelentés, amely a kormány az Európai Bizottság előtt vállalt nyugdíjrendszer reformjához kapcsolódik, a Nyuszet vezetői is elmondhatják álláspontjukat. Később kiderült, a kabinet elutasítja a reformot, így egyeztetés sem lesz a témában. Pedig a vegyes indexálás elhagyása, az inflációkövető nyugdíjemelés miatt az idősek ellátásának csökkenő értéke, a szociális- és egészségügyre költött források apadása mind olyan téma, amivel sürgősen foglalkozni kellene. A nemzeti konzultáció sem jelent ebben előrelépést, hiszen az kizárólag a kormány döntéseinek utólagos igazolását szolgálja, és negatív hangulatot kelt az Európai Unióval szemben – tette hozzá.
Papp Katalin kijelentette: ilyen előzmények után döntött úgy a Nyuszet, hogy összeállít egy valódi konzultációra alkalmas kérdéssort, amit a szervezet majd álláspontja kialakításához, és egy jövőbeni konstruktív párbeszéd témájául használna fel.
A kérdések 1. Megfelelőnek tartja, hogy a nyugdíj csak az infláció mértékével emelkedjen, és a nyugdíjasok ne részesüljenek a gazdasági fejlődés eredményeiből? 2. Mit gondol a 13. havi nyugdíjról? 3. Szükséges-e a legrosszabb helyzetű, legalább 30 év szolgálati idővel rendelkező, alacsony nyugdíjat kapó idősek nyugdíjának emelése? 4. Indokolt-e az azonos szolgálati idővel, azonos munkakörben nyugdíjba menők nyugdíjának 5-10 évenkénti felülvizsgálata? 5. Indokolt-e a jelenleg egységes nyugdíjkorhatár (65 év) helyett rugalmas nyugdíjkorhatárt bevezetni? 6. lndokolt-e az egészségügyi szakdolgozók és a szociális ellátó szervezetek dolgozói bérének és munkakörülményeinek javítása? 7. Szükségesnek tartja-e, hogy az oktatásra, egészségügyre, szociális területre fordított kiadások részaránya öt éven belül érje el az uniós átlagot? 8. Kívánja-e, hogy e szűrővizsgálatok a 65 év felettiek számára is térítésmentesek legyenek? 9. Szükségesnek tartja-e egy hatékony érdekegyeztetési rendszer kialakítását? 10. Ön szerint milyen intézkedés szolgálná jobban a gyermeket nevelő családok érdekeit? 11. Egyetért-e azzal, hogy a gyermeküket egyedül nevelőket, beteg hozzátartozójukat ápolókat az eddiginél jobban támogassa az állam? 12. Indokoltnak tartja-e bevezetni a többkulcsos személyi jövedelemadót és 250 millió Ft-os vagyon felett a vagyonadót? 13. Ön szerint indokolt, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Ügyészség szervezetéhez? 13+1. Mi a véleménye arról, hogy az Európai Unió felfüggesztette a Magyarországnak szánt támogatások kifizetését? |