Miért nem nőnek nagyobbra a hegyek?

HírKlikk 2024. december 21. 13:30 2024. dec. 21. 13:30

A 8848,86 méteres Mount Everest a Föld legmagasabb hegye, és bolygónk egyik legimpozánsabb termézeti képződménye. A magassága azonban mindig változhat egy kicsit. Ennek oka, hogy az indiai kontinentális lemez minden évben néhány centiméterrel az eurázsiai lemez alá tolódik – ami néhány milliméterrel megemeli a Mount Everestet. Ennek ellenére a Föld legmagasabb hegye soha nem fogja elérni a 9000 métert – egy szakértő szerint ennek több, konkrét oka van.

A Top World News (TWN) magazin szerint több oka van annak, hogy a hegyek ne nőjenek végtelenül magasra. „Egyrészt a földkéreghez van köze, amelyet egyes régiókban a tektonikus lemezek mozgása nyom össze, ami miatt a hegyek magasabbra nőnek” – idézi a portál dr. Sascha Brune geofizikust, a potsdami GeoForschungsZentrum (GFZ) munkatársát. Az összenyomódás óriási mennyiségű hőt hoz létre a hegyekben – az alsó rész ettől nagyon puha lesz, míg a felső rész kemény marad. „A felülről érkező tömeg nyomása alatt aztán a puha kéreg fokozatosan elfolyik az oldalak felé” – mondja a szakértő. Ez az oka annak, hogy a Himalájában vagy más hegyvonulatokban a hegyek nem nőnek végtelenül magasra.

Egy másik ok, amiért a hegyek nem nőnek a végtelen magasságokig, az éghajlattal függ össze. „A hegyek felszíne magasabb légrétegekben van, ahol hidegebb a hőmérséklet. Attól függően, hogy hol vagyunk a Földön, a télen mindig lehulló hó nyáron is megmarad, és gleccserek maradnak. Ezeknek a gleccsereknek megvan a maguk dinamikája, lefelé áramlanak a hegyoldalon, és koptatják a sziklát. Minél magasabb egy hegy, annál több gleccser van, és annál több erodálódik a tetején” – mondja dr. Sascha Brune.

 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom