Jeszenszky Géza: a fegyveres konfliktus mindig háborút jelent
A magyar külpolitika ma elsősorban belpolitika, a magyar társadalom rossz eszméit, a belenevelt tévedéseket erősíti. Folyik az agymosás, és a tárasadalom, ha ugyanazt hallja, és olyan nyelven, ami neki tetszik, hogy jól odamondunk a nagyhatalmaknak, a nagykövetnek, akkor így előkészíti a talajt arra, hogy újabb és újabb olyan lépéseket tegyen meg, amiket korábban nem tudtunk elképzelni – mondta a KlikkTV Mélyvíz című adásában Jeszenszky Géza korábbi külügyminiszter a 2023-as év külpolitikájáról, amelyet Orbán Viktor képvisel. Utalt a múlt év végén lezajlott nemeztközi sajtótájékoztatóra, ahol újságírók előtt hangzott el, hogy katonai hadművelet és nem háború az Ukrajnában zajló orosz agresszió, mert Orbán szerint nem volt hadüzenet.
„A fegyveres konfliktus az mindig háborút jelent. Hány háború tört ki, amikor nem volt hadüzenet? Ahol fegyverek dörögnek és emberek halnak meg - nem kevesen -, ahol épületeket rombolnak le, az mi, ha nem háború? Izraelnél sem volt hadüzenet, és ott használja a kifejezést.”
A miniszterelnökök általában meghatározó szerepet visznek a külpolitikában, azzal nem lenne semmi baj, a kérdés az, hogy a saját feje után megy vagy Kína és Oroszország érdekében – fogalmazott a Jeszenszky Géza. Mint mondta, a koncepció az, hogy mindenkivel összeveszünk, legalábbis a barátainkkal, a szövetségeseinkkel, ebből semmi jó nem származik.