EU-s képviselők razziáztak a magyar parlamentben

HírKlikk 2025. július 7. 10:00 2025. júl. 7. 10:00

Nem véletlenül érkeztek: a korrupció szaga messzire terjed. A kastélytörvény, a Szerencsejáték Zrt. és a Mátrai Erőmű is terítékre került, amikor az Európai Parlament képviselői személyesen tájékozódtak a magyarországi ügyekről – az MSZP nevében Korózs Lajos számolt be a vizsgálatok eredményeiről, Brüsszel pedig további dokumentumokat kért.

A péntek reggeli találkozó, több volt, mint udvariassági látogatás: az Európai Parlament korrupcióellenes munkacsoportjának tagjai találkoztak magyar képviselőkkel a Parlament Jókai Mór termében. A küldöttség célja egyértelmű volt: nem szalagátvágásra jöttek, hanem válaszokat keresni – olvasható az MSZP honlapján.

A delegáció névsora is komoly súlyt adott az ülésnek: Daniel Freund (Zöldek, Németország), Michal Wawrykiewicz (Renew Europe, Lengyelország), Chloé Ridel (S&D, Franciaország), Irena Joveva (Renew Europe, Szlovénia), Moritz Körner (Renew Europe, Németország).

A találkozó során három ügy kapott kiemelt figyelmet: a Lázár-féle kastélytörvény – az uniós pénzből felújított műemlékek magánosítása –, a Szerencsejáték Zrt. körüli gyanús pénzmozgások, a Mátrai Erőmű eladása és körülményei.

A szocialisták részéről Korózs Lajos elnökhelyettes vett részt a megbeszélésen. Nem protokolláris hozzászólásra készült: konkrét adatokat, összefüggéseket és következtetéseket mutatott be. Mint elmondta, az MSZP részletes vizsgálatot végzett a Szerencsejáték Zrt. és a Mátrai Erőmű ügyeiben, és kész az eredményeket átadni a brüsszeli delegációnak.

A látogatás nem elszigetelt akció: az OLAF már vizsgálja a kastélytörvényt, miután az EU-s forrásokkal felújított ingatlanokat sorra adják át alapítványoknak, cégeknek – politikai kapcsolatokkal nem ritkán megspékelve. A bajnai Sándor–Metternich kastély esete csak a jéghegy csúcsa: az épület 1,7 milliárdos EU-támogatással újult meg, most mégis a MOL Alapítványnál kötött ki.

A delegáció terepszemlét is tartott: helyszíni bejárás, egyeztetések civil szervezetekkel, vállalkozókkal és nagykövetekkel – ezt nevezik diplomatikus tényfeltárásnak – írják a szocialisták.

A beszámoló szerint az EP-képviselők egyértelművé tették: jelentés készül a látottakról, és amennyiben a magyar fél nem ad kielégítő válaszokat, újabb vizsgálati szakasz indulhat. A delegáció nem csupán jogállamisági kérdéseket vizsgált, hanem azt is: hogyan kezelik a magyar hatóságok az EU-s pénzeket, és ki profitál belőlük igazán.