171 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért

HírKlikk 2023. július 14. 16:10 2023. júl. 14. 16:10

Közös nyilatkozatban állt ki a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem 171 oktatója az egyetem autonómiája, demokratikusan megválasztott képviselői, a tanszékvezetők és elsősorban az egyetemi szenátus mellett. A dokumentum már Csák János kulturális és innovációs miniszter asztalán van.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatóinak nyilatkozatát aláíró előadó- és alkotóművészek, kutatók és zenepedagógusok, tiltakoznak a fenntartó minisztérium által megfogalmazott, súlyosan diszkriminatív rektori pályázati kiírás ellen. Ugyanis az elzárja a pályázás lehetőségétől az egyetem oktatóinak jelentős részét. Így nem pályázhatnak a zeneszerzés, a zenetudományi, az egyházzenei, a zeneelméleti, a zenepedagógiai, a jazz és népzene szakirányok oktatói – írja az Index..

A Csák János kulturális és innovációs miniszternek eljuttatott nyilatkozatban az aláírók hangsúlyozták: „oktatóink egységesen kiállnak az egyetem autonómiája, demokratikusan megválasztott képviselői, a tanszékvezetők és elsősorban az egyetemi szenátus mellett.

Továbbra is elkötelezettek vagyunk az egyetem szakmai színvonalának megtartása, illetve fejlesztése iránt."

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (Zeneakadémia) élén Vigh Andrea hárfaművész, tanszékvezető egyetemi tanár mandátuma 2023. október 31-én lejár, ezért a Kulturális és Innovációs Minisztérium július 3-án kiírta a pályázatot a rektori pozíció betöltésére. Azóta az egyetem szenátusa és tanszékvezetői, a zeneszerzők és a jazz-zenészek is tiltakoztak a diszkriminatív pályázati kiírás ellen, az alapján ugyanis a rektori székre jelenleg csak komolyzenei területen működő előadóművész jelentkezhet. 

Forrás: Index