Tom Cruise visszatért
Több száz rajongó fogadta szerda este a cannes-i fesztiválpalotánál Tom Cruise-t, aki a legújabb Mission: Impossible-film világpremierjére érkezett a teljes szereplőgárdával. Az amerikai akciósorozat nyolcadik és egyben záró részét a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál hivatalos programjában, versenyen kívül mutatták be.
A 62 éves hollywoodi sztár visszatérése Cannes-ba, három évvel azután, hogy a Top Gun: Maverick című film világpremierjére helikopterrel érkezett a Croisette-re, ezúttal kevésbé volt látványos.
Az autóból kiszálló Tom Cruise, a stábtagokkal és színészkollégáival együtt, felvonult a vörös szőnyegen, miközben a sorozat legendás főcímdalát egy zenekar és egy DJ játszotta a fesztiválpalota előtt.
A Mission: Impossible – A végső leszámolás – című zárófejezet csaknem háromórás, és az alkotók ígérete szerint a rajongók minden kérdésükre választ kapnak az 1966-ban még televízión kezdődött, majd 1996-ban Brian De Palma által mozifilmen folytatott sorozat utolsó részében, amelyben Tom Cruise ismét számos kaszkadőrmutatványt hajt végre.
Az első nyilvánosságra hozott részletek szerint a filmsztár ezúttal egy kisrepülőgép szárnyába kapaszkodva repül, illetve a tenger mélyére merülve egy tengeralattjáróba jut be.
„Senki más nem képes erre a világon, csak Tom Cruise" – mondta szerda délutáni mesterkurzusán Christopher McQuarrie, aki a 2010-es évek közepén vette át a filmtörténet egyik legjövedelmezőbb akcióthriller-sorozatának rendezését. Az utolsó rész költségvetése több mint 400 millió dollár volt.
Szerda délután egy másik amerikai sztár, Robert de Niro is nyilvános mesterkurzust tartott a fesztiválon. A 81 éves színész – akit az előző esti megnyitóünnepségen életművéért tiszteletbeli Arany Pálma-díjjal tüntettek ki – intimebb oldalát mutatta meg a beszélgetésen, amelyet JR videóművész vezetett.
A francia alkotó egy nagyon személyes dokumentumfilmet is készített az Oscar-díjas színészről, aki elsősorban a szüleiről és a családjához fűződő viszonyáról mesélt.
„Félek a haláltól, de tudom, hogy nincs választásom" – mondta Robert de Niro.
„És amikor tudja az ember, hogy nincs választása, akkor elkezdhet azon gondolkodni, hogyan is kezelje mindezt (...) az életet élvezve" – hangsúlyozta.
A hivatalos program versenye is megkezdődött szerdán két film vetítésével. Elsőként a német Mascha Schilinski második nagyjátékfilmjét (Sound of falling) láthatta a fesztiválközönség, amely egy évszázad családi traumáit mutatja be négy különböző korszakban négy nő életén keresztül egy észak-németországi kis faluban.
A film elsősorban azt vizsgálja, milyen összetetten és kibogozhatatlanul adják át az anyák lányaiknak a szenvedést.
„Olyan nők érdekeltek minket, akik csak túlélnek, ahelyett, hogy élnének, illetve az, meddig kell elmenni ahhoz, hogy megtörjön ez a vágy a túlélésre" – mondta a rendező az 1900-tól a 2000-es évek elejéig tartó történetről.
A nők száz évnyi alávetettségét a kamera látszólag észrevétlen jeleken, például a kezek remegésén és jelentéktelen eseményeken keresztül mutatja meg, amelyek végig nyomasztó érzést keltenek a nézőben. A két és fél órás film teljes egészében a magánéleti történésekre koncentrál, csak finom utalásokat tesz a huszadik századi Németországot meghatározó történelmi eseményekre, a nácizmusra vagy az ország kettéosztására, majd újraegyesítésére.
„A film játszódhatott volna bárhol máshol a világon. (...) Mindenekelőtt a testek által átörökített emlékezethez akartunk közel kerülni. Csak azt látjuk, ami a lányok számára valóban lényeges a mindennapokban. És ezen keresztül látjuk, mi is a történelem" – mondta a rendező.
A másik versenyfilm az ukrán Szergej Loznyica Két ügyész című drámája, amely francia-német-román-lett-holland-litván koprodukcióban orosz nyelven készült.
A történet 1937-ben a Szovjetuniójában, a sztálini tisztogatások idején játszódik, és kafkai módon meséli el egy igazságérzettől vezérelt fiatal bolsevik ügyész szükségszerű bukását.