Fűszernövények magaságyásban
A kertes ház egyet jelent a természet közelségével, amelyet számos érzékszervünkön keresztül csodálhatunk. A frissen vágott fű illata és élénk zöldellő színe vagy puha tapintása csak egy a sok közül, ami kárpótol a befektetett munkáért.
De ha nemcsak gyönyörködni szeretnénk a látványban, akkor zöldségek és gyümölcsök, sőt fűszernövények termesztésére is adhatjuk a fejünket. Ki ne szeretné illat- és ízaromával telített petrezselyemmel vagy bazsalikommal „megbolondítani” a konyhában készülő ételeket. Pár lépés ki a kertbe, az ollóval egy gyors mozdulat és már vihetjük is be, hogy teljesítse küldetését.
A fűszernövények ültetésének messze leghatékonyabb módja a magaságyás. Egyszer kell megépíteni, utána már csak az előnyeivel találkozunk: Nem kell hajolgatni, könnyebb a gazolás és persze így teljesedik ki a látványa is.
Találjuk meg az ideális helyét
Ha megszületett bennünk az elhatározás, a mérete után először a pontos helyéről kell döntenünk. Manapság nagy divattá vált, hogy nem a telek egyik szegletébe, hanem közvetlenül a terasz mellé kerül. Mi tagadás, praktikusság szemszögéből igen vonzó ajánlat.
Mivel szemünknek is tetszetős, így egyértelmű előnyei mellett vizuálisan is megcsodálhatjuk. Erre mi sem jobb választás, ha közben a kerti bútorok kényelmét élvezzük. A kínálat végeláthatatlan. A legkülönfélébb asztalok, székek vagy éppen kanapék közül találhatjuk meg az ideálisat a pihentető időtöltéshez.
A fűszernövény birodalmunk megálmodásánál egy dolgot még érdemes szem előtt tartanunk. Ha nem akarunk folyamatosan öntözni, akkor jobb, ha a terasz fedése nem árnyékolja be őket. Így az eső és a nap sugarai is ki tudják fejteni előnyös hatásukat.
Milyen típusok közül válogathatunk
A mai modern világban tényleg szinte semmiben sem szűkölködünk, ha a választékról van szó, így ez a magaságyásra is igaz. Nézzük anyagát tekintve, melyek a leggyakoribb változatok.
Magaságyás fából: talán a leggazdaságosabb megoldás. Eldönthetjük, hogy megtartjuk-e a fa eredeti színét vagy inkább lazúrral tesszük még érdekesebbé. Előbbinél a tartósságon csorba eshet, hiszen az időjárás hamarabb kikezdi, míg az utóbbi valamennyivel költségesebb lesz a végén.
Magaságyás zsalukőből: a képlet egyszerű, zsalukőből megépítjük az elképzelt keretet, majd ezt követően kiöntjük betonból és kész is a strapabíró magaságyásunk. Önmagában ez még azonban nem lesz elég, mert azért így nem a legszebb látványt nyújtja. Sokan különböző, méretre vágott kövekkel díszítik. Ennél a megoldásnál mélyebben kell belenyúlnunk a pénztárcánkba és jó pár munkaórával fog járni a folyamat.
Magaságyás blokk kövekből: a legesztétikusabb és egyben a legdrágább elképzelés. Cserébe egész gyorsan tudunk vele végezni. Ha végén adunk neki egy kis kezelést (például víztaszító réteg), akkor hosszú-hosszú évekig lesz kertünk gyöngyszeme.
Mire figyeljünk az ültetéskor
Kezdjük azzal, hogy mindenki olyan fűszernövényt ültet, amilyet csak akar, de azért van néhány jó tanács. Ezeket érdemes betartani.
Vízáteresztő föld: mivel a magaságyás 60-70 cm magas, így rengeteg földre lesz szükségünk. A legtöbb fűszernövény nem annyira igényes, de a kellőképpen vízáteresztő réteg alapkövetelménynek mondható. Amikor végeztünk, érdemes még egy pár hetet várnunk, mert a föld ülepedni fog, így megelőzhetjük a későbbi kellemetlenséget.
Óvakodjunk a mentától: na nem úgy, ahogy elsőre hangzik. A menta illata csodás, de van egy olyan tulajdonsága, amit jó tudni előre. Nem nagyon szereti a szomszédait, azaz egy idő után mindent elnyom a környékén, hogy egyeduralkodóvá váljon. Éppen ezért érdemes lehet inkább cseréppel együtt elültetni.
Óvatosan a rozmaringgal: nem kérdés, csodálatos növényről van szó, de méretei miatt (akár 1-2 méter magasra és 0,5-1 méter szélesre is megnő) nem biztos, hogy a magaságyás neki való. Akkor vegyük csak fontolóra, ha minden évben (vagy kétévente) új példányt ültetünk.
Figyeljünk a távolságra: ültetés előtt ajánlott tájékozódni az egyes fajták kifejlett méretéről. Így elkerülhetjük a túlzottan zsúfolt elrendezést. Ha nagyon közel kerülnek egymáshoz a növények, akkor akár hiányt is szenvedhetnek a napsütésből. Csak módszeres tervezés után álljunk az ültetéshez.
A fűszernövények sokoldalú felhasználhatósága arra buzdít, hogy ha tehetjük, találjunk nekik helyet a kertünkben. Megbánni biztos nem fogjuk