Szijjártó szerint jobb hely lett a világ azáltal, hogy az Egyesült Államokban békepárti elnököt választottak
Magyarország Afrika számos pontján vállal szerepet az életkörülmények javításában, amire nagy szükség van ahhoz, hogy biztosítani lehessen a kontinens gyorsan növekvő lakosságának helyben tartását, megelőzve az újabb migrációs hullámokat – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a ruandai kollégájával, Olivier Nduhungirehével tárgyalt, majd a közös sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy Afrika lakossága 2050-re 950 millióval fog emelkedni az előrejelzések szerint, ez pedig jelentősen megnöveli az együttműködés jelentőségét, mivel a gyorsan bővülő népesség helyben tartásához javítani kell a kontinensen az életkörülményeket, meg kell teremteni a nyugodt, biztonságos élet lehetőségét.
Aláhúzta, hogy ennek megfelelően, a gazdaságfejlesztés és a biztonság elősegítése határozza meg a két ország együttműködését is, és ezért a magyar kormány támogatja a Ruanda és a Kongói Demokratikus Köztársaság határán kialakult konfliktus tárgyalásos rendezését célzó nemzetközi erőfeszítéseket.
„Nagyra becsüljük azt, hogy az Egyesült Államok elnöke és kormányzata komoly lépéseket tesz egy békemegállapodás létrehozása érdekében, és erre látjuk is a reményt az elmúlt napok, hetek eseményeinek fényében. Megállapíthattuk, mennyivel jobb hely lett a világ azáltal, hogy az Egyesült Államokban békepárti elnököt választottak, aki visszahozta a normalitást a nemzetközi politikába, és leállította azon pénzügyi mechanizmusokat, amelyek a más országok belügyeibe történő beavatkozást célozták, és ezzel komoly instabilitást hoztak a világ számos pontján" – szögezte le.
Hangsúlyozta, hogy a biztonsági körülmények javításához csökkenteni kell az afrikai konfliktusok számát, hogy ennek nyomán az Európába irányuló migrációs hullámok is kezelhetőbbé váljanak.
Szijjártó Péter kifejtette, hogy Magyarország Afrika számos pontján vállal szerepet az életkörülmények javításában, többek között a vízgazdálkodás, a víztisztítás és a higiéniai viszonyok fejlesztésének révén.
Példaként említette, hogy a magyar kormány támogatásával három hazai vállalat májusban kezdi meg mintegy húszmilliárd forint értékben Kigali víztisztító telepének modernizálását, kapacitásbővítését, ez pedig hozzá fogja segíteni a ruandai fővárosban élőket ahhoz, hogy tiszta ivóvízhez juthassanak.
„Emellett pedig magyar vállalatok a digitális fejlesztések, a személyi okmányok gyártása terén, valamint az élelmiszer-biztonság és a mezőgazdaság fejlesztése terén vannak jelen a ruandai piacon" – folytatta.
Rámutatott, hogy az első takarmányszállítmány és az első naposcsibe- és keltetőtojás-szállítmány is megérkezett az elmúlt hetekben a kelet-afrikai országba.
„Azaz mind az élelmiszer-biztonság, mind pedig más szolgáltatások terén a magyar hozzájárulás Ruanda fejlődéséhez biztosított lesz" – fogalmazott.
A miniszter végül tudatta, hogy évente húsz ruandai diák tanulhat ösztöndíjjal magyar egyetemeken, és ezen program népszerűségét jól mutatja, hogy idén nagyjából 2600-an jelentkeztek ezekre a helyekre.
Hozzátette, hogy a Nemzetközi Úszószövetséggel folytatott együttműködés alapján, az idei évtől immár ruandai sportösztöndíjasokat is fogad Magyarország, továbbá együttműködés zajlik a nukleáris képzés területén is.
Valamint hangsúlyozta, hogy a mostani nehéz időszakban jelentősen felértékelődött a párbeszéd és a folyamatos kapcsolat jelentősége, s arra emlékeztetett, hogy Ruanda korábban nagykövetséget nyitott Budapesten, hazánk pedig konzulátust Kigaliban.