Szabotázs, megfélemlítés, rablás, hamis hírek – Franciaország is megelégelte az orosz kémkedéseket

HírKlikk 2025. május 15. 07:40 2025. máj. 15. 07:40

A francia titkosszolgálat jelentése sorra veszi azokat a rejtett orosz műveleteket, amelyek célja az ország demokratikus rendjének szétzilálása és a politikai folyamatok befolyásolása.

Számítógéplopás, nukleáris fenyegetések, áramszünetek, kémkedés a Polytechnique berkeiben... és így tovább. Oroszország naponta támadja Franciaországot, áll a francia katonai hírszerzés (DGSI) bizalmas dokumentumában, amelyet a L'Express újság szerzett meg – írja az Euronews.

A kizárólag a minisztereknek szánt feljegyzés az „Oroszországi fenyegetések és akciók Franciaország ellen” címet viseli, de azt nem tudni, hogy a kormány mikor kapta kézhez és milyen konkrét intézkedéseket tett a veszélyek elhárítására.

Nem kalasnyikovos oroszok

„Ez Putyin fekete könyve Franciaországban” – magyarázza egy francia hírszerzési tisztviselő, aki szerint nyomasztó, hogy a nagyközönség számára alig észrevehetők ezek az esetek, és a szélesedő orosz agresszió nem aggasztja eléggé a franciákat. Manapság lefátyolozott nőket látnak az utcán, de kalasnyikovos oroszokat nem. Az Élysée-palota egyedülálló kihívással néz szembe, mert „háborúban állunk. Egy újfajta háborúban” – ahogy Emmanuel Macron elnök megfogalmazta.

A márciusban és áprilisban összeállított dokumentum bevezetőjében az olvasható, hogy önmagában az a tény nyugtalanító, hogy a hidegháború óta először emlegetik nukleáris vagy akár csak hagyományos rakétacsapások lehetőségét a nemzet ellen.

Bármit meg mernek tenni

A példák gyűlnek a levegőben, az űrben, a tenger alatt, hatalmi pontokon, a kiberfronton, és egy dologra mutatnak rá: ahol csak lehetséges, ott Vlagyimir Putyin emberei Franciaország ellen menetelnek. Az orosz agresszió szemmel látható területe például a szisztematikus dezinformáció. Oroszország tömegesen terjeszt álhíreket, videókat és hamis nyilatkozatokat (felhasználva a mesterséges intelligenciát is), hogy lejárassa, hiteltelenítse vagy nevetségessé tegye a francia politikát a nemzetközi térben.

A folytatásban a hírszerzők azt állítják, hogy „Oroszország olyan támadó akciókat hajt végre, amelyek közvetlenül hatnak a franciák mindennapi életére: bevásárlóközpontok felgyújtására tett kísérletek, tengeralatti telekommunikációs kábelek elleni támadások, műholdas terminálok elleni digitális akciók, a kritikus infrastruktúra megzavarásának tervei és kísérletei, a társadalmi szerveződések gyengítése, a francia polgári szervezetek elleni kémkedés és kibertámadások. Az ukrajnai invázió óta az újdonság az, hogy az oroszok teljesen gátlástalanok, bármit meg mernek tenni” – írják.

Megjegyzés: a lengyel kormány a napokban tette közzé nyomozásának eredményét, amely szerint a legnagyobb varsói áruházat elpusztító tűzvész az orosz titkosszolgálat műve volt. Ez is jele annak, hogy a klasszikus kémkedéssel szemben, a tevékenységnek immár szerves része a hétköznapi „gyönge pontok” elleni agresszió.

A katonai és biztonsági kutatólaboratóriumok, köztük az École Militaire Polytechnique és a CNRS tudományos intézetei is célpontjai az orosz kémkedésnek. A francia hírszerzés zászlóshajója az egyik legrangosabb és világszerte elismert felsőoktatási intézmény, ahol a legjobb mérnököket képzik, akik a privát és az állami szektorokban egyaránt nélkülözhetetlenek. A Polytechnique különösen a nagy intenzitású lézerek területén végzett kutatásai miatt lett célpont, derül ki a titkosszolgálat feljegyzéséből. Hasonlóképpen több más, védelmi kérdésekkel foglalkozó kutatóközpontot is célba vettek.

A védelmi szektorban dolgozó mérnököket megfigyelik, gyakran a számítógépeiket is ellopják vagy megfigyelés alá vonják. Tisztán katonai szinten a dokumentum feltárja, hogy Oroszország olyan hatalmakat segít új rakéták fejlesztésében, mint Irán és Észak-Korea, ami „valós fenyegetést jelent területünkre nézve”. A francia hírszerzés szerint Moszkva közreműködik olyan iráni rakéták építésében, amelyek potenciálisan elérhetik Franciaországot.

Sebezhetőek vagyunk?

Ez a kérdés foglalkoztatja az embert, amikor a dokumentumot olvassa, mondja a L'Express szerzője. 2024 márciusában egy orosz kibertámadás elég volt ahhoz, hogy „egy teljes napra megzavarja a kormányzati szervek működését”. A közszolgáltató infrastruktúra sebezhetősége egy olyan probléma, amellyel sokkal erőteljesebben kell foglalkozunk, ismeri el a hírszerzés egyik tagja. „De a hackerek is fejlesztik a kódjaikat, és soha nem érezhetjük magunkat teljes biztonságban. Soha. Ilyenkor a gyengeségünk jelei szembeötlőek” – mondja a tiszt.

„Oroszországi látogatásuk során egy francia védelmi vállalatnál dolgozó mérnökök számítógépeit manipulálták, az egyiket a repülőtéren el is lopták” – áll a cikkben. Francia mérnököket kémleltek és raboltak ki Oroszországban: ez is bizonyíték arra, hogy az orosz akciók a francia állam idegrendszerét is támadják.

Az Oresnyik rakéták ukrajnai bevetése óta a francia hírszerzés úgy véli, hogy valós a veszélye, hogy Oroszország atomfegyvereket is bevet. „Számunkra ez nem blöff, nem csupán kommunikációs stratégia. Egy nukleáris csapás egy olyan forgatókönyv, amelyet Putyin komolyan fontolgat” – hangsúlyozza a francia elhárítás.

Nincs többé „tiszta diplomácia” sem

Diplomáciai álcával működő orosz tisztek rendszeresen törekednek kapcsolatok építésére és politikai információk gyűjtésére, kifejezetten a francia-európai viták befolyásolása, vagyis a békétlenség szításának érdekében. „Egyetlen találkozó sem semleges többé” – figyelmeztetnek a hírszerző szolgálatok. A kémelhárításban járatlan politikusokat, diplomatákat és vezető üzletembereket fel kell készíteni arra, hogyan védekezzenek az ártatlannak tűnő érdeklődésekkel és behatolási kísérletekkel szemben.

Egy közömbösnek és megszokottnak tűnő kapcsolat folytán 2023-2024-ben Oroszország fel tudta törni a francia védelmi minisztérium több fiókját. Lelepleződött egy olyan rendszer is, amelynek keretében illegálisan szállítottak félvezetőket Franciaországból az orosz hadseregnek.

Francia szolgálatok vizsgálják az energia-infrastruktúra elleni kibertámadást, amelynek során 2024 áprilisában hackerek támadták meg a Coulandon vízerőművet. Az akció bizonyítottan az orosz különleges szolgálatokhoz köthető. Ugyancsak 2024-ben egy orosz férfit vádoltak meg azzal, hogy terrortámadást készített elő a párizsi olimpiai játékok megnyitóján. A hírszerzés erről az esetről azt tartja, hogy inkább képességdemonstrációról volt szó, mintsem valódi támadási kísérletről, de a terv kivitelezhető volt.

Korábban a támadók a KNDS France (korábban Nexter) iparvállalatot vették célba, amely a CAESAR tüzérségi rendszereket gyártja. Az akció során sikerült ellopniuk a felszerelés ukrajnai szállításával kapcsolatos levelezést és adatokat.

Az egyik legijesztőbb példa, hogy 2022. február 24-én, alig egy órával az ukrajnai invázió előtt Oroszország mintegy 40 000 Viasat modemet helyezett üzemen kívül, ami fennakadásokat okozott a franciaországi segélyszolgálatokban. A francia hírszerzés szerint az orosz szolgálatok eltorzították a GPS-koordinátákat is, hogy megzavarják a francia repülőforgalmat.