Orbán nemzetárulást követ el Simion támogatásával

NVZS 2025. május 15. 14:20 2025. máj. 15. 14:20

Habár Orbán nem először írja felül a nemzeti- és az államérdeket a pártkapcsolatokéval, de az azért már nemzetárulás, hogy az RMDSZ kifejezett állásfoglalásával szemben kötelezi el magát ország-világ előtt a szélsőjobboldali román elnökjelölt mellett, akiről pontosan tudjuk, hogy kicsoda – fejtette ki portálunknak Balázs Péter. A korábbi külügyminiszter és uniós biztos szerint az, hogy Orbán támogatja George Simiont, nem biztosíték a Romániában élő magyaroknak, hogy a sorsuk jobbra fog fordulni. Mindenesetre Orbán lépéseit egyre kevésbé lehet racionálisan megmagyarázni – szögezte le.

Komoly – és zömmel negatív – visszhangot váltott ki, hogy Orbán Viktor a magyarellenességéről, sőt, -gyűlöletéről, az úzvölgyi katonatemetőben végrehajtott gyalázatos tettéről hírhedt szélsőjobboldali AUR (Románok Egyesüléséért Szövetsége) elnökjelöltje, George Simion mellett tette le a voksát a romániai elnökválasztás első fordulója után. A nevét ugyan nem mondta ki, de – mint alább olvashatják a Tihanyi apátságban elhangzott beszédének hivatalos leiratában – egyértelművé tette, hogy a második fordulóba nagy százaléktöbbséggel, esélyesként bejutott jelöltnek drukkol. „Tegnap a román elnökjelöltek vitájában megszólították Magyarországot a kereszténység kapcsán. Nem szólunk bele a most folyó román elnökválasztási küzdelembe, de annyit üzenünk innen, a Kárpát-medence közepéről, e szimbolikus helyről, hogy biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét, hogy mi az összefogás és az együttműködés talaján állunk. Ezért semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőivel szemben. Mind a románok, mind a magyarok teljes jogú polgárai az Európai Uniónak, és azok is maradnak. A kereszténységért és a szuverenitásért folytatott küzdelemben számítanunk kell egymásra.

Ez szöges ellentétben áll az RMDSZ véleményével: „George Simion nem szuverenista. Ő illuzionista. Ő nem keresztény, ő sarlatán. George Simion minden idegében, minden porcikájában azt az elvet képviseli, hogy Romániában a magyaroknak nincs helyük”. Kelemen Hunorhoz, az RMDSZ elnökéhez hasonlóan nyilvánult meg nyolc romániai magyar egyház is. Az egyházvezetők nyilatkozatukban arra kérték híveiket, hogy „2025. május 18-án hiánytalanul vegyenek részt a második választási fordulóban és szavazatukkal támogassák azt az államelnökjelöltet, aki figyelembe veszi minden állampolgár – így a mi közösségünk – jogait, értékeit, és hozzájárul a békés együttéléshez. Azt, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására, a társadalmi élet fejlődésének és az államigazgatás hatékonyságának elősegítésére, Románia európai úton való megtartásának biztosítására.

A külhoni magyarokat húsz éven át dédelgető, őket számos magyarországi joggal felruházó, a magyar adófizetők pénzéből Erdélyben száz- és százmilliárdokat költő Orbán Viktor azonban mégis úgy udvarol Simionnak, hogy jobbat nem is kívánhatna a román szélsőjobboldali politikus. Ezt a megállapítást mi sem bizonyítja jobban, mint Simionnak a Facebookon és az Instagrammon fizetett hirdetésként terjesztett üzenete: „Köszönöm @Viktor Orban. Románia és Magyarország együtt a globalisták ellen, akik most uralkodnak”. Az üzenet egy videót tartalmaz, amelyben Orbán Viktor május 9-i, Tihanyban elmondott beszédének egy részlete látható. Mint az Átlátszó megírta: a Facebook hirdetési adatbázisából kiderül, hogy kifejezetten a magyarlakta megyékre célozzák az Orbán-beszédből készült kampányvideóval.

A romániai elnökválasztás május 4.-én tartott tartott első fordulóját fölényesen nyerte Simion, aki a szavazatok 40,96 százalékát kapta. A második helyre – szoros küzdelem után – a független bukaresti polgármester Nicusor Dan futott be 20,99 százalékkal, épphogy megelőzve a kormánykoalíció jelöltjét – s így az RMDSZ által is támogatott, 20,07 százalékot szerzett – Crin Antonescut. Simion – a hat erdélyi megye és Bukarest kivételével – az összes többi 35 megyében nyert. S mint akkor Szent-Iványi István külpolitikai szakértő felhívta a figyelmet: az erdélyi magyarok majdnem 30 százaléka Simionra szavazott az első fordulóban, ami azt mutatja, hogy el tudják felejteni a korábbi éles magyar-ellenes kirohanásait és tetteit, valamint a Nagy-Románia melletti kiállását, és inkább azt akarják elhinni, hogy a román politikus az utóbbi időben már Orbánhoz hasonló dolgokat mondogatott.

A második fordulót most vasárnap tartják, s ki tudja, hogyan hatnak majd Orbán szavai, kinek hisznek jobban az erdélyi magyarok, az ottani egyházvezetőknek, az RMDSZ-nek és maguknak, vagy Orbán Viktornak és az újdonsült szélsőjobboldali harcostársának, Simionnak?

Számos kérdés felmerül az egész – akár mocskosnak is nevezhető – orbáni pálfordulás kapcsán. Vajon visszaüthet-e ez Magyarországra, a magyarokra? És ha igen, hogyan? Szemmel láthatóan Orbánnak megéri ezt is megkockáztatni. Vajon miért? Azért-e, mert az EU-ban így lehet egy szövetségese? De hát akkor hol van a húsz éve mantrázott „magyar testvéreink” szólam? A száz- és százmilliárdokkal dotált erdélyi magyarság érdeke? Balázs Pétert kerestük meg a kérdéseinkkel.

Orbán nem először írja felül az államérdeket a pártkapcsolatok érdekeivel – emlékeztetett a korábbi külügyminiszter és uniós biztos, aki szerint Simion azért tetszik Orbánnak, mert ő is szélsőjobboldali, s habár nem egy családban vannak az EU-ban, hiszen az AUR a Konzervatívok és Reformerek családjának a tagja, miközben a Fidesz a Patrióták Európáért-ban foglal helyet. De Orbán lépett már át ilyen pártcsalád-vonalakat korábban is, például  Alice Weidelt, az AfD társelnökét fogadta Budapesten, holott a német párt a Szuverén Nemzetek Európája csoport tagja – jegyezte meg. 

Orbánnak nem számítanak a szélsőjobboldali árnyalatok, csak az, hogy egy politikus szélsőjobboldali legyen, ő fenntartás nélkül támogatja és minden fölé helyezi a szélsőjobboldali politikusokat és pártokat, s „valóban mindenek fölé, hiszen a nemzeti és az államérdekek fölé is”. Ám ennél tágabb dologról van szó – fejtegette Balázs Péter. Nem csak két állam kapcsolatait teszi Orbán kockára akkor, amikor ennyire elkötelezi magát egy – még csak nem is biztos befutónak számító – jelölt mellett. „Tudom, hogy súlyos szó, de az pedig már egyenesen nemzetárulás, hogy az RMDSZ kifejezett állásfoglalásával szemben kötelezi el magát ország-világ előtt Orbán – ebből sok jó nem jöhet ki, hiszen tudjuk, ki az a Simion, ismerjük őt” – szögezte le, emlékeztetett arra, hogy ő az, aki  az úzvölgyi temetőben ugrált a magyar katonasírokon, s habár most – miután elnök szeretne lenni –  igyekszik mérsékeltnek feltűnni, s üzenget magyaroknak, de ezek az üzenetek sem jelentenek semmilyen garanciát arra, hogy milyen irányvonalat vinne megválasztása esetén elnökként. Ehhez nem elég személyes kapcsolata Orbánnal – Simionnak, ugyanis politikai kényszerpályáján is mozog, bizonyos szavazórétegei miatt. „Az pedig nem jelent biztosítékot a Romániában élő magyaroknak, hogy sorsuk jobbra fordul, ha Orbán támogatja őt, és éppen barátkozik vele”.

De miért éri meg mindez Orbánnak? – kérdeztük. Balázs Péter szerint Orbán lépéseit egyre kevésbé lehet racionálisan megmagyarázni. Miként azt sem, hogy az örökös konfliktuskeresésben most éppen Ukrajnát jelölte ki fő ellenségként. Nem szólva arról, hogy korábban ezek az ellenségek jelképesek voltak, ilyen volt a valahol ég és föld között „lebegő”, megfoghatatlan valami, Brüsszel; ilyen volt Soros, aki személyiség volt, senki nem látta őt; vagy ilyen volt a „migráns”. Amíg a valóságtól távol mozgott az ellenség, addig könnyű volt szítani ellene a gyűlöletet, de most már valódi személyek kerültek elő. „Az ukránokat most leköti a háború, de nem tudom, vajon mit szólna Orbán, ha békeidőben az ő eltorzított képével pakolnák tele Ukrajnát?” – jegyezte meg a korábbi diplomata.

Orbán ugyan abban reménykedhet, hogy az Európai Unióban egy szövetségesre lelhet Simion révén, de – emlékeztetett a korábbi uniós biztos –, ez sem egyértelmű, mert az Európai Tanácsban a kormányzó politikusok, azaz a miniszterelnökök vesznek részt, s csak azoknak az országoknak az esetében indokolt az államfő részvétele, ahol elnöki kormányzás van – ilyen például Franciaország. 

Akkor mit nyer Orbán ezzel az egésszel? – Balázs Péter szerint alig valamit, maximum azt, hogy az Európai Tanács asztalánál lehet egy barátja, de minden egyéb csak a veszteség oldalon sorolható.  S a veszteségnek az elszenvedői elsősorban a magyar kisebbség és utána jövünk mi, mint magyar állampolgárok – szögezte le.