A 2025-ös müncheni konferencia hátborzongatóan emlékeztet az 1938-as müncheni konferenciára

HírKlikk 2025. február 17. 15:30 2025. feb. 17. 15:30

„München 1938 reloaded?” – teszi fel a történelmet minimálisan ismerők számára hátborzongatóan hangzó kérdést Szent-Iványi István. A külpolitikai szakértő a 2025-ös müncheni biztonsági konferencia apropóján úgy vélekedik, esély van arra, hogy Európa és a világ úgy jár, mint az 1938-as müncheni konferencia után.

Az egykori, 1938-as szégyenletes müncheni konferencián a nyugati hatalmak az agresszor megbékítése érdekében nagyvonalúan az aktuális agresszornak, Hitlernek ajándékozták Csehszlovákia egy részét, a Szudétavidéket – emlékeztett friss Facebook posztjában Szent-Iványi, rámutatva: abban a reményben tették ezt, hogy így békét teremtenek. Winston  Churchill élesen bírálta a nyugatiak árulását és látnoki módon azt írta: Chamberlain akkori brit kormányfő a szégyen és a háború között választhatott. Ő a szégyent választotta, de a háborút sem kerülheti el. Egy év múlva már lángokban állt Európa...

A történelmi emlékeztető után a külpolitikai szakértő azt fejtegeti, hogy a mostani szereposztásban Putyin kapja Hitler szerepét és félő, hogy Trump lesz az új Chamberlain. Akárcsak Chamberlain, ő is a saját csapdájába eshet. Azt ígérte, hogy gyorsan békét teremt és ezt most teljesíteni akarja. A csapda lényege, hogy annál gyorsabban tud békét kötni, minél nagyobb mértékben fogadja el Putyin „békefeltételeit”. Csakhogy minél többet enged Putyinnak, annál bizonytalanabb lesz a világ, annál nagyobb az esélye sok más további konfliktus kitörésének – figyelmeztet Szent-Iványi, aki szerint „ha most Putyint megjutalmazzák az agresszióért, akkor ez utólag legitimálja és megerősíti az expanziós törekvéseit, és nem csak az övét, hanem másokét is, és a Nyugat hozzájárulásával egy minden korábbinál veszélyesebb és anarchikusabb világ jön létre”.

A poszt további részében Zelenszkij ukrán elnök müncheni beszédének a lényegével, majd pedig a Macron által összehívott európai válságtanácskozással foglalkozik. Posztját a következővel zárja: „reméljük, hogy a párizsi találkozónak érdemi eredményei lesznek és Európa végre egy hangon (mínusz a szlovák és a magyar kormány), határozottan képviseli saját érdekeit”.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. július 4-i adása itt nézhető meg: