A betegek pelenkáiba is nézzen bele a kormány
A háziorvosok úgy vélik, hogy sokkal égetőbb dolgokkal kellene foglalkoznia az egészségügyet irányító szervezeteknek, de nincs kifogásuk az adminisztrációjukat ellenőrző kormányzati intézkedéssel szemben.
Azt gondolom, fontosabb dolgok is lennének, mint az engedélyeink ellenőrzése – mondta háziorvosoknál kezdődött ellenőrzésekről Mangó Gabriella gyöngyösi háziorvos. Majd hozzátette: mert ha amiatt jönnének, hogy esetleg felmérjék az eszközeinket, mert szeretnének támogatni minket, vagy megkérdeznék, hogy mivel tudnák a prevenciós munkánkat segíteni, annak nagyon örülnék – írta az mfor.hu információira hivatkozva a Napi.hu.
A gyöngyösi háziorvos szerint ő az egészségügyet is felügyelő Pintér Sándor belügyminiszter helyében rengeteg ennél jóval érdemibb tennivalót végezne el az egészségügyben. Például biztosan fontosabb lenne „baci-kommandót” felállítania a kórházakban, ahol a látogatási idő után mintát vennének a padlóról, az ágykeretről, az ablakpárkányról, mert elképesztően magas a kórházi fertőzöttség.
Ezen kívül az összes érintett beteg pelenkájába is belenézetne, mert ötből háromnál cserélni kéne. Vagy jóval több figyelmet fordítana a betegápolás minőségére, hogy ne adjanak ki úgy beteget a kórházból, hogy tele van felfekvéssel, amit egyetlen szóval sem említenek a zárójelentések, majd rá egy hónapra belehal vérmérgezésbe.
Jelenlegi tudásunk szerint az adminisztrációt fogják átnézni, hogy az engedélyeink rendben vannak-e, az EKG-készülékek tanúsítványa rendelkezésre áll-e. Véleményem szerint természetes, hogy ellenőrzik ezeket, de önmagában az adminisztráció ellenőrzésétől nem lesz jobb az ellátás – vélekedik Eörsi Dániel budapesti háziorvos.
Szerinte gyorsan ki kellene építeni egy országos-megyei-járási szinteket tartalmazó, valódi jogosultságokkal rendelkező szakmai vezetői rendszert. Valódi teljesítményfinanszírozásra lenne szükség, mert jelenleg az alapellátási dolgozók bére 98 százalékban az életkoruktól és a praxis méretétől függ, tehát semmi nem ösztönöz a hatékony ellátásra.
A lakosságot is folyamatosan tájékoztatni kellene a legszélesebb nyilvánosságban két dologról: melyek a sürgősségi ellátást igénylő állapotok, illetve melyek a népegészségügyi szempontból javasolt szűrővizsgálatok.