A Bige-Závecz felmérés 6.: a relatív többség szerint Orbáné az eddigi korruptabb kormány
Pár napja derült ki, hogy egy vezető magyar üzletember saját pénzéből rendelt ritka alapos (egy hónapig tartó munkát feltételező) politikai jellegű reprezentatív közvélemény-kutatást. A Bige László felkérésére, a Závecz Research által készített felmérés olyan témákban is kikérte az emberek véleményét, amelyek nem gyakran szerepelnek a nyilvános kutatások témái között. Ilyen – a teljesség igénye nélkül – Orbán Viktor jellemzői, a kormány és az ellenzék hitelessége, illetve állásfoglalás ügyek mellett. Más érintett témák – mint a korrupció, a kivándorlás vagy az EU megítélése – pedig azért izgalmasak, mert aktuálisan megmutatják, befolyásolja-e, s ha igen, mennyire a járvány egy éve a magyarok véleményét. A hozzánk eljutott felmérésből elsőként ezek közül szemezgetünk. Ezúttal azt nézzük meg, hogyan ítélik meg a magyarok a korrupciót, a Fidesz és a korrupció kapcsolatát Magyarországon. Némileg biztató, ugyanakkor ellentmondásos kép rajzolódik ki.
Borzasztóan szomorú – ámbár nem meglepő – képet mutat a Bige-Závecz felmérés egyik kérdésére adott válasz, pontosabban annak az implikációja. A kérdés így hangzott: „A Fidesz 2010 óta történő kormányzása során sokkal nagyobb összegeket érintő korrupció zajlik, mint korábbi időszakokban”. A válaszokból pedig az derül ki, hogy a relatív többség szerint az állítás igaz. Habár csupán a válaszadók relatív többségéről beszélünk, de mégiscsak egy többségről, 46 százalékosról. Ekkora arányban ikszelték be (az 1-5-ig, azaz „egyáltalán nem ért egyet – teljes mértékben egyetért” terjedő skálán) az 5-ös vagy a 4-es rubrikát, illetve csak 12-12, azaz összesen 24 százalék tagadta – eltérő intenzitással – , azaz nyilvánította ki, hogy egyáltalán nem ért egyet, illetve inkább nem ért egyet ezzel az állítással. Az is sokatmondó, hogy jelentős arányban (22 százalék) helyezkedtek semleges álláspontra a válaszadók, akiknek amúgy a nyolc százaléka nem kívánt vagy nem akart véleményt nyilvánítani.
De hát nincs min meglepődni, hiszen a kutatás korrupciós részének egyik további kérdésére adott válaszokból kiderül, hogy a magyarok abszolút többsége szerint a Fidesz állampártként működik és teljesen behálózta az országot. 54 százalék ugyanis nem csak, hogy tisztában van azzal, hogy „országos, megyei, települési szinten minden fontosabb pozícióban, a cégek élén is a Fideszhez kötődő emberek, végrehajtók vannak”, de kész is erről véleményt nyilvánítani, még ha egy anonim felmérésben is. Állampárti, „behálózós” feltételek mellett pedig – köztudottan – mindig és mindenütt burjánzik a korrupció.
Nem jön be az ujjal mutogatás
A fentiekből az is következik, hogy a magyarok relatív többsége nem ért egyet a kormánnyal abban, hogy a korrupció miatt csak az ellenzék és a sorosista-brüsszelista erők támadása miatt érheti hazánkat bírálat. Pedig Orbán előszeretettel tolja át másra a hibát, és próbálja sulykolni a nép fejébe, hogy ő és kormánya patyolattiszta és persze korrupciómentes, sőt, üldözi a korrupciót, s csak mások kenik rá ezt a vádat. Ahogy tavaly, október 9-én, a Kossuth Rádióban adott szokásos pénteki „interjújában” a korrupciós vádak kapcsán leszögezte: „a nemzetközi támadásoknak van egy közös nevezője, Soros György... Arról van szó, hogy Soros megveszi a nyugati politikusokat” akik „Soros György tenyeréből esznek”, a baloldal meg örömét leli abban, hogy „a saját fajtájával szemben a bennünket megtámadó idegenekkel fog össze ahelyett, hogy magyarként fogna össze”.
Kedvező fejleményt is tükrözhet a mostani eredmény...
A mostani felmérés eredménye azért is ad némi okot a bizakodásra, mivel – miként Martin József Péter, a Transparency International (TI) Magyarország ügyvezető igazgatója a Népszavának a közelmúltban kifejtette – jelenleg nincs olyan adat, amely a korrupció elleni elemi lakossági felháborodásra utalna. Sőt, az Eurobarometer tavalyi felmérése szerint Magyarországon a legnagyobb a korrupció toleranciaindexe az Európai Unióban. A TI korábbi kutatása pedig azt állapította meg, hogy a kormánypárti szavazók 80 százaléka nem tekinti veszélynek az állami korrupciót.
...de azért ne bízzuk el magunkat!
Némi bizakodásra ugyan adhat okot a fenti eredmény, ugyanakkor az már elgondolkodtató, hogy ezzel párhuzamosan, miként fogadták a felmérés egy másik állítását a megkérdezettek. „Van ugyan korrupció az országban, de a Fidesz-kormány érdemei sokkal jelentősebbek, fontosabbak ennél” – ez az állítás, amivel a megkérdezettek 35 százaléka teljes mértékben vagy csak „simán”, de egyetértett. Igaz, közel ilyen arányban (33 százalék) utasították el a kijelentést, miközben a „semlegesek” aránya 27 százalék volt (öt százalék nem nyilvánított véleményt).
Mindezt úgy, hogy a korrupció mértékét a többség (46 százalék) olyan nagynak tartja, hogy az már hátráltatja az ország gazdasági fejlődését. Még a hű kormánypártiak jó része sem bírta ezt tagadni, hiszen a „nem”-ek arány 24 százalék lett.
Erre varrjunk gombot!
Forrás: Közhangulat, problémák, értékek
Megj.: az összes – kormánypárti, párt nélküli és ellenzéki pártra szavazók – összefésült véleménye alapján
A Bige-Závecz felmérésről szóló sorozatunkban eddig megjelent írásunk:
1. A fideszesek negyede szerint Orbán hataloméhes
2. Törvények és programok helyett vezérre vágyik a magyarok fele
3. A magyarok szerint az ellenzék hitelesebb az Orbán- kormánynál
4. Kétharmados vereséget szenvedett el a Fidesz az EU-val szemben
5. A magyarok kétharmada megkérdőjelezi Orbánék igazságosságát