A fővárosnak sokkal égetőbb gondjai vannak a Biodómnál
Három különböző méretezéssel készült el a Biodóm kiviteli terve, ezek közül Orbán Viktor miniszterelnök választotta ki a legnagyobbat. A kormány adott rá 43 milliárd forintot, ám 2019 májusára kiderült, hogy ez kevés lesz.
A kormány folyamatosan próbálja a fővárosra hárítani ezt a feladatot, holott a Biodóm a kezdetektől állami beruházásként a Liget-projekt részeként készült volna el – foglalta össze a Népszavának a beruházás eddigi történetét Bősz Anett főpolgármester-helyettes.
Baán László, a Liget-projekt miniszteri biztosa a Magyar Nemzetnek azt mondta, hogy Tarlós teli kasszát hagyott az új vezetésre, Tarlós István szerint a beruházásra adott kormánytámogatás 6 milliárdos maradványából, a Hermina garázs átcsoportosított 7 milliárdjából és a Lánchíd felújításra Karácsonyék késlekedése miatt pluszban ráköltendő ötmilliárdból 18 milliárd jött volna össze erre.
Kiss Ambrus pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes szerint a Biodómra kapott állami támogatás fel nem használt része ma is megvan, de a befejezés költségének töredékét se fedezné. A Lánchíd és a Hermina garázs forrásainak Biodómhoz sorolása értelmezhetetlen. A fővárosi önkormányzat pedig 66 milliárddal több szolidaritási hozzájárulást fizet, 80 milliárddal többet költ közösségi közlekedésre és 45 milliárddal többet visz el az infláció miatti béremelés, mint Tarlós idején. A fővárosnak sokkal égetőbb gondjai vannak a Biodómnál – tette hozzá Kiss Ambrus.
Bősz Anett, aki a jövő évi önkormányzati választások előtti politikai csatározás részének látja az esetenként egymásnak is ellentmondó nyilatkozatokat. A kormány a Biodóm veszni hagyásával a városvezetésen ütne, de közben százmilliárdos vagyont tékozol el – mondja.
A félkész létesítménnyel valamit kezdeni kell – ismeri el a kulturális főpolgármester-helyettes. A városvezetés azóta döntött az állatkert gazdasági társasággá alakításáról, ezzel a létesítményt anyagilag függetlenítenék a fővárosi önkormányzattól. Már létre is jött a munkacsoport erre a városházán belül, készül a leltár, a könyvvizsgálói és vezetői összefoglaló. Bősz Anett reményei szerint az erről szóló előterjesztést április végén tárgyalhatja a Fővárosi Közgyűlés.
A leendő vezérigazgató személyéről is megszületett a döntés, ami még nem publikus, de Bősz Anett annyit elárult a Népszavának, hogy a kiválasztott a korábbi pályázaton is indult, de nem jutott át a hivatal szűrőjén. (Ez csupán egyetlen pályázónak sikerült.) Karácsony Gergely főpolgármester már találkozott is a jelölttel, a megbeszélés kölcsönös elégedettséggel zárult.