Rengeteg fát vágtak ki a Duna partján Nagymaroson
A Kismaros és Nagymaros közötti ártéri erdő egy részének kivágása komoly lakossági felháborodást váltott ki az elmúlt napokban. A Duna-parton végzett munkálatokról először egy Facebook-poszt számolt be, amelyen hatalmas, egészségesnek tűnő fák kivágott rönkjei, munkagépek és kopaszra vágott part látható.
A helyiek április 17-én észlelték a favágást, és megpróbáltak egyeztetni a városvezetéssel, amely a Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) hatáskörére hivatkozott. A munkálatok április 25-re már be is fejeződtek: a lakossági panaszok szerint több száz fát vágtak ki, köztük olyan példányokat is, amelyek akár védett madárfajok költési helyei lehettek volna, mindezt a költési időszak kellős közepén, Natura 2000-es területen – írja az Átlátszó.
A kivágás oka – a DMRV közleménye szerint – az ivóvízbázis védelme volt. A Duna eliszaposodása miatt az itt található hét parti szűrésű kút vízminősége romlott, ezért a vízmű kotrásra készül a mederben. Ehhez előbb el kellett távolítani a mederben, illetve annak közvetlen közelében növő fákat.
A DMRV szerint a mederállapot további romlása a vízminőség tartós gyengülését, extrém esetben vízellátási krízist is okozhat. A klímaváltozás és az egyre gyakoribb nyári aszályok miatt a vezetékes víz iránti igény folyamatosan nő, ezért a kutak vízhozamának és minőségének megőrzése ma már nemcsak fontos, hanem sürgető feladat.
„A dolog az általános jogi helyzetnek megfelelt, más kérdés, hogy miért így, és miért tavasszal kellett nekiállni” – vázolta a portálnak egy, az ügyre rálátó szakmabeli forrásuk. „Az az igazság, hogy gyenge a védelme ezeknek a területeknek, ha zöldhatósági engedély kellene ahhoz,hogy hozzányúljanak a fákhoz, az javítana a helyzeten.Senkinek nem célja az értelmetlen favágás, inkább a jogszabályokon kellene szigorítani, ehhez viszont jogalkotói szándék kellene” – mondta.