Matolcsy nem spórol, a gigantikus veszteség ellenére, kétmilliárdot költenek az MNB luxusnyaralójára
Tavaly a Magyar Nemzeti Bank (MNB) történelmi mértékű, 402 milliárd forintos veszteséget produkált. Idén várhatóan még drasztikusabb lesz a deficit, elérheti akár 2000 milliárd forintot, a GDP 2,5 százalékát is.
A hatalmas veszteség – a hibás jegybanki döntések mellett – többé-kevésbé a monetáris politika ára, ugyanakkor a Népszava szerint a jegybank felügyelő bizottságának tavalyi évről készült jelentéséből az is kiderül, hogy 2022-ben megduplázódtak a jegybank épületüzemeltetési kiadásai.
Míg 2021-ben a jegybanki irodák üzemeltetésére 9,5 milliárd forint ment el, tavaly már 18,9 milliárd, ami a lap megállapítása szerint ugyan csepp a 402 milliárdos veszteségtengerben, de nem épp arról tanúskodik, hogy a jegybank vezetői minden egyes adóforintot megfognának. A 2023-as tervek szerint ez az összeg már 22 milliárd forint lesz, ami viszonylag visszafogott, 16 százalékos növekedés, vagyis némileg elmarad a 18 százalékra várható idei inflációtól.
Az üzemeltetési költségek elszállását a NER-, illetve a kormány holdudvarából gondosan összeválogatott felügyelő bizottság jelentése az MNB székházak szaporodásával magyarázza.
Az MNB eredeti székháza a V. kerületi Szabadság téren áll, ám ezt jelenleg nem használják, ugyanis felújítják.
A felújítást potom 54 milliárd forintért az Raw Development Kft. végzi, amelynek tulajdonosa Somlai Bálint, a jegybankelnök fia, Matolcsy Ádám barátja. Amíg a Szabadság téri palota szépül, addig az MNB központja az I. kerület Krisztina körút 55. alatti irodaházban működik, amit nem bérelnek, hanem megvásároltak. Emellett a jegybank beköltözött a volt Postapalotába a Széll Kálmán téren, ide a felügyeleti munkatársak és az újonnan létrehozott Pénzmúzeum került. Vagyis a korábbi egy székházzal szemben, jelenleg hármat is birtokol az MNB, ehhez jött tavaly az emelkedő rezsiköltség is.
Idén a csökkenő energiaárak ellenére, tovább emelkednek a kiadások, ugyanis épp most, július elsejével nyitják meg az MNB új Balatonakarattya Oktatási és Konferencia Központját, amely nem más, mint a jegybank új luxusnyaralója. Az étteremmel, uszodával, teniszpályával rendelkező Balaton-parti „konferenciaközpont” éves működési költségét 2022-es árakon 2 milliárd forintra becsülték.
De nemcsak az MNB épületüzemeltetési költségei emelkednek gyorsan, hanem a bérköltségek is: 2021-ben 27,7 milliárd ment a bérekre, ez tavaly már 32,5 milliárdra nőtt, vagyis a 14,5 százalékos infláció felett, átlag 17 százalékkal nőttek a személyi kiadások.