A háború lezárására vonatkozó egyeztetések megkezdésében állapodott meg telefonon Trump és Putyin

HírKlikk 2025. február 13. 05:30 2025. feb. 13. 05:30

Az ukrajnai háború lezárására vonatkozó szakértői egyeztetések azonnali megkezdésében állapodott meg telefonon Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az amerikai elnök ezt szerdán jelentette be közösségi oldalán, ahol később azt is közölte, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is egyeztetett.

Az amerikai elnök a Truth Social oldalán megjelent közlemény szerint Trump hosszú beszélgetést folytatott az orosz elnökkel és egyetértettek abban, hogy el akarják kerülni azt, hogy további emberek haljanak meg az Oroszország és Ukrajna között zajló háborúban.

„Abban is egyetértettünk, hogy az ezért felelős munkacsoportjaink azonnali egyeztetéseket kezdenek, és megkeressük Zelenszkij ukrán elnököt is, hogy tájékoztassuk ennek a beszélgetésnek az eredményéről" – fogalmazott Donald Trump, és hozzátette, hogy az ukrán elnököt rögtön felhívja telefonon.

Az amerikai elnök azt is közölte, hogy a tárgyalásokat Marco Rubio külügyminiszter, John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Ügynökség igazgatója, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, valamint Steve Witkoff különleges elnöki megbízott vezeti majd.

Trump közleménye szerint az ukrajnai háború mellett szót ejtettek Putyinnal a Közel-Keletről, energiapolitikai kérdésekről, a mesterséges intelligenciáról, a dollár árfolyamáról és egyéb kérdésekről, valamint abban is megállapodtak, hogy a jövőben szorosan együttműködnek, aminek részeként kölcsönös látogatást terveznek.

Az amerikai elnök mintegy háromnegyed órával az orosz elnökkel lezajlott beszélgetéséről szóló közlemény után újabb közleményben számolt be a Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetésről.

Közölte, hogy számos, a háborúval összefüggő kérdést érintettek, de mindenekelőtt a pénteki találkozót készítették elő, amely Münchenben a biztonságpolitikai konferencia keretében történik majd meg, és amelyen az amerikai delegációt J.D. Vance alelnök és Marco Rubio külügyminiszter vezeti.

Trump az ukrán államfővel folytatott beszélgetését úgy értékelte, hogy „ő (Zelenszkij), ahogy Putyin elnök is, békét akar". „Itt az idő, hogy megállítsuk ezt a képtelen háborút, ami tömeges és teljesen szükségtelen halált és pusztulást okoz" – zárta közleményét az amerikai elnök.

Amerikai védelmi miniszter korábban azt mondta: Ukrajna 2014 előtti határaihoz való visszatérés irreális célkitűzés.

Ukrajna 2014 előtti határaihoz való visszatérés irreális célkitűzés, és ennek az illuzórikus célnak a hajszolása csak meghosszabbítja a háborút és még több szenvedést okoz – jelentette ki az amerikai védelmi miniszter szerdán Brüsszelben.

A NATO-szövetséges országok védelmi minisztereinek csütörtöki tanácskozását megelőző sajtótájékoztatón Pete Hegseth elmondta: „az Egyesült Államok nem hisz abban, hogy Ukrajna NATO-tagsága reális eredménye lenne a konfliktus tárgyalásos rendezésének, ehelyett minden biztonsági garanciát felkészült európai és nem európai csapatoknak kell támogatniuk. "

A miniszter hangsúlyozta: Donald Trump amerikai elnök világosan kijelentette, hogy a harcok leállítása és a tartós béke elérése a legfontosabb: ezt a háborút diplomáciai úton kell befejezni, Oroszországot és Ukrajnát egy asztalhoz ültetve. Az amerikai védelmi minisztérium pedig segíteni fog ennek a célnak az elérésében – tette hozzá. Hegseth azt is leszögezte, hogy az Egyesült Államok nem fog katonákat küldeni Ukrajnába.

Utalt arra, hogy az új amerikai kormány megerősítette elkötelezettségét a NATO iránt, de nem fogja tolerálni az „egyenlőtlen teherviselést". „Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO és az európai védelem mellett, de nem fogjuk tovább eltűrni a kiegyensúlyozatlan helyzetet" – hívta fel a figyelmet.

Hegseth szerint az amerikai kormány az egyesült államokbeli energiatermelés felszabadításával és más országok hasonlóra való ösztönzésével kívánja leszorítani az energiaárakat, ezzel gyengítve Oroszország háborús finanszírozását és elősegítve a diplomáciai megoldást.

Az alacsonyabb energiaárak és az energiaszankciók hatékonyabb végrehajtása növelheti a nyomást Moszkvára, hogy tárgyalóasztalhoz üljön -– tette hozzá.

Hangsúlyozta: az európai biztonság elsődlegesen a NATO európai tagállamainak felelőssége, ezért Európának kell vállalnia a vezető szerepet Ukrajna jövőbeli támogatásában, Európának kell biztosítania a katonai és humanitárius segélyek többségét.

Szavai szerint a fenyegetés elhárítása érdekében növelni kell a védelmi kiadásokat, mivel a GDP 2 százalékának védelmi célú felhasználása nem elegendő. Donald Trump elnök 5 százalékot követel, és ez a megközelítés helyes – mondta.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államok számára nem Európa biztonsága az elsődleges, mivel más, közvetlen fenyegetésekkel kell szembenéznie.

„Az Egyesült Államok prioritása saját határainak biztonsága és a kommunista Kína elleni elrettentés a Csendes-óceánon, mivel Kína képes és szándékában áll fenyegetni az amerikai nemzeti érdekeket az Indo-csendes-óceáni térségben" – húzta alá.

Hozzátette: miközben az Egyesült Államok a csendes-óceáni térségre összpontosít, Európának kell vezető szerepet vállalnia saját biztonságát illetően. Hatékony munkamegosztás révén, az Egyesült Államok és Európa maximalizálhatja stratégiai előnyeit mindkét térségben.

A miniszter szerint a transzatlanti szövetség évtizedek óta fennáll, és remélhetőleg a következő generációkban is fennmarad, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy „ez csak úgy magától nem fog megtörténni".

Megismételte, hogy Európának aktívan részt kell vennie saját biztonságának garantálásában és európai szövetségeseknek nagyobb felelősséget kell vállalniuk, hogy a kontinens stabilitása a jövőre nézve is biztosítva legyen.

MTI

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. január 17.-i adása itt nézhető meg: