A hét grafikonja – növekedésnek indult a külföldön munkát vállaló orvosok száma

NVZS 2023. április 30. 14:15 2023. ápr. 30. 14:15

Tavaly ismét növekedésnek indult a külföldi munkavégzéshez szükséges hatósági igazolást kérő orvosok száma Magyarországon. Még messze ugyan a Fidesz 2010-es hatalomra kerülését követő nagy hullám csúcsa, amikor két egymást követő évben is meghaladta az ezret a külföldi munkához szükséges igazolásért folyamodók száma, de elgondolkodtató, hogy ismét felfelé mozdult a számláló. Kérdés, mi jön az idén, amikor kulminált az orvosok és a kormány közötti konfliktus, ami az egészségügy átalakítása, a gyógyítás körülményeinek formálása miatt keletkezett.

„Nem az orvostársadalommal és az egészségügyi dolgozókkal van konfliktusunk, hanem a Magyar Orvosi Kamarával” – állította Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára egy sajtótájékoztatón, még februárban, nem sokkal azelőtt, hogy a kormány belekezdett volna a Magyar Orvosi Kamara „kicsinálásába”. Az alaphangot megértendő, érdemes felidézni, hogy az egészségügyért felelős politikus a parlamentben már egyenesen azt állította a MOK-ról, hogy a viselkedése a legsötétebb kommunista időket idézi. Lehet, hogy nem az orvosok, hanem „csak” az őket képviselő kamara került a kormány célkeresztjébe, de az érintettek nem így látták, hiszen döbbenetesen nagy – 80 százalékos – arányban választották immár önkéntesen a tagságot a független kamarában.

Ám a MOK számára a munka ezzel korántsem ért véget, hiszen előtte áll az egészségügy olyan átalakításának „kicsikarása” a kormánytól, amely megfelelő feltételeket teremt az ellátás minél hatékonyabb és magasabb színvonalú végzéséhez. Végső soron ennek a küzdelemnek vált a MOK is az áldozatává, amiatt húzta ki a gyufát a kormánynál, mert nem volt hajlandó belemenni a betegeket és a sikeres gyógyítást veszélyeztető változtatásokba.

Az elmúlt hónapok huzavonája az egész társadalomra kihat(ott) és nem lennénk meglepve, ha az orvosok kivándorlásának megugrását is eredményezné. Pedig a helyzet már ma sem rózsás. Sőt! Ugyanis a 2022-es adatok arról tanúskodnak, hogy ismét növekedésnek indult a kivándorlást választó orvosok száma. Történt ez abban az évben, amikor már tapintható volt, és a hónapok múlásával mind feszültebbé vált a kapcsolat az egészségügy kormányzati irányítói és a szakma között.

A Napi.hu számolt be a magunk mögött hagyott héten arról, hogy a Magyar Kórházszövetség XXXV. kongresszusán, Tapolcán, Páva Hanna, az Országos Kórházi Főigazgatóság humánerőforrás-fejlesztési igazgatóságának vezetője beszámolt a szakképesítésük külföldön történő elismerése céljából hatósági bizonyítványt kérő orvosok számáról. E szerint 2022-ben közel 800 orvos kért ilyet, a többi között németországi, ausztriai, angliai munkavégzéshez. 

Forrás: Országos Kórházi Főigazgatóság

Mint a fenti grafikon mutatja: a külföldi munkavégzés miatt hatósági bizonyítványt kérő orvosok száma 2012-ben volt a csúcson, akkor 1106-an kértek igazolást. 2010 óta a legkevesebben – 702 orvos – 2020-ban igényelték ezt a dokumentumot – igaz, akkor a Covid-járvány miatt nem is mehettek. Tavaly azonban már ismét növekedésnek indult a szám: 789-en igényeltek hatósági bizonyítványt (ebben benne vannak azok is, akik külföldiként Magyarországon tanultak).