A NER aranybányát csinált a szerencsejátékból
Miközben a magyar emberek fizetésük talán utolsó ezreseiből lottószelvényt vesznek, hátha egyszer végre ők is nyernek, a NER kiváltságosai már tíz éve biztosra mennek: milliárdokat szedtek ki az állami lottócégből strómanokon, haverokon, sógorokon és feleségeken keresztül. Nem nyertek – hanem kaptak. Közpénzből. Most a Fővárosi Törvényszék újabb ítélete alapján, nyilvánosságra kell hozni a 2024–2025-ös támogatásokat is.
A szerencsejáték sokak számára nem más, mint az utolsó esély. Egy szelvény, egy álom, hogy végre fordul a sors. Magyarországon azonban a szerencsejáték már nemcsak álom, hanem hatalomtechnika – olvasható a szocialisták honlapján. Az MSZP által kiperelt és nyilvánosságra hozott adatok szerint a Szerencsejáték Zrt. és leánycége, a Szerencsejáték Service Kft. tíz év alatt több mint 22 milliárd forintot osztott szét támogatásként – gyakran titokban, politikai alapon.
A pénz jellemzően a kormányzati elit közvetlen vagy közvetett környezetébe vándorolt. A legnagyobb összegek rendre a hatalomhoz legközelebb állókhoz kerültek: többek között Orbán Ráhel és Tiborcz István köreihez, Szíjjártó Péter sógorához, Bayer Zsolthoz, a Deutsch testvérekhez, Kubatov Gábor szervezeteihez, valamint Rogán-Gaál Cecília és Sarka Kata cégeihez – írja az MSZP.
A párt kimutatása szerint a legnagyobb kedvezményezett a Magyar Turisztikai Ügynökség Alapítvány volt, amely csaknem 3 milliárd forintot zsebelt be. A szervezet vezetője, dr. Princzinger Péter Gábor, korábban az EMMI kabinetfőnöke volt, az alapítvány pedig szoros kapcsolatban áll Orbán Ráhel üzleti köreivel. 172 millió forint jutott Szíjjártó Péter sógorának, Őry Tamás Attilának, aki a pénzt rallyversenyekre használta fel. A Deutsch-testvérek összesen 183 millióval, a Kubatov Gáborhoz köthető szervezetek 159 millióval, Bayer Zsolt pedig 40 millió forinttal gyarapodott, hogy filmet készítsen Mongóliáról.
A NER-feleségek sem maradtak ki: Rogán-Gaál Cecília és Sarka Kata cégei közel 700 millió forintot kaptak különféle „gálákra, PR-kampányokra és fitnesz-eseményekre”.
Az MSZP másfél évnyi pereskedés után szerezte meg a szerződéseket a Szerencsejáték Zrt.-től és annak leányvállalatától. Az anyag mintegy 3700 dokumentumot tartalmazott, amelyet digitalizáltak és kereshetővé tettek a nyilvánosság számára a lottonyertesek.mszp.hu oldalon.
Ebből 35 konkrét esetet részletesen is feldolgoztak. A dokumentumokból kiderül: kik kaptak, mennyit kaptak és mire. A történet nem a véletlenről, hanem a rendszerességről szól.
A dokumentumban egy név újra és újra felbukkan: Zsiga Marcell, volt fideszes politikus. Ő az, aki a közpénzek szétosztásában központi szerepet játszik. Ugyanis a szerződések jó részét a cég oldaláról Zsiga Marcell jegyezte, ő volt az, aki még fideszesként a közmunkabérrel kapcsolatban azt nyilatkozta: szerinte havi 47 ezer forintból meg lehet élni. Ez nemcsak szimbolikus, hanem árulkodó is: az, aki korábban bagatellizálta a szegénységet, ma a milliárdos közpénzosztás egyik kulcsfigurája.
A legújabb fejlemény: a Fővárosi Törvényszék ítélete értelmében a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft.-nek ki kell adnia a 2024-es, valamint 2025 első negyedévében megkötött támogatási szerződéseket is.
„A bíróság kötelezi az alperest, hogy 30 napon belül adja ki a felperesnek elektronikus formában az alperes által 2024. évben, valamint 2025. január 1. és 2025. március 24. között megkötött támogatási szerződések másolati példányát.”
A bíróság azt is kimondta: a döntések előkészítésében résztvevő tanácsadói testületek javaslatai is nyilvános adatnak minősülnek. Ez újabb kulcsfontosságú dokumentumokat jelenthet – már a 2026-os választások előtti támogatási időszakról is.
Komjáthi Imre, a Magyar Szocialista Párt elnöke szerint tűrhetetlen, hogy miközben vidéken posták és rendelők zárnak be, a hatalomhoz közel állók közpénzből fitneszeznek, gáláznak, autóversenyeznek.
Az MSZP ezért törvénymódosítást nyújtott be, amelynek célja: adományt csak közfeladatot ellátó civil szervezet kaphasson, szponzorációt pedig csak akkor adhassanak az állami cégek, ha az objektívan mérhető üzleti célt szolgál.
Tóth Bertalan frakcióvezető szerint azt akarják elérni, hogy közpénzt csak közcélra lehessen fordítani – ne haverokra, családtagokra, feleségekre.
Az MSZP jelezte: ha a kormánytöbbség leszavazza a törvénymódosítást, folytatják az adatkikérést és a nyilvánosságra hozatalt más állami cégeknél is. Következik: MVM, MOL, és más közpénzes óriások.