A honvédség 30 évre titkosított török beszerzései mögött Orbán és Erdogan haverjai állnak

HírKlikk 2022. október 13. 14:15 2022. okt. 13. 14:15

A magyar haderő fejlesztésében is szerepet kapnak a törökök, és persze mindkét ország kormányközeli emberei, de a megállapodások 30 évig titkosak.

Orbán Viktor 2013-as tusványosi beszédében példaértékű országként említette az illiberális demokráciának számító Törökországot. Azóta a Fidesz-kormány nem csak ideológiai téren közeledik Ankarához, de a két ország közötti kereskedelem is sokat fejlődött – írja az Átlátszó.

Recep Tayyip Erdogan török elnök köreibe tartozó oligarchák régóta jelen vannak a magyarországi ingatlanpiacon és a napenergia-bizniszben. Nemrég feltűntek a hadibeszerzéseknél is, így a két illiberális vezető szoros kapcsolatát már ez is erősíti.

Az orosz-ukrán háborúban elhíresült, Erdogan vejének cége által gyártott Bayraktar drónok után a török fegyverexport-diplomácia második legfontosabb terméke a Nurol Holding által gyártott két páncélos jármű, az Ejder Yalcin és a Yörük (NMS 4X4) a magyar hadsereget erősíti.

Ilyeneket eddig Grúziában, Csádban, Szenegálban, Malajziában, Tunéziában, Katarban, Üzbegisztánban, Marokkóban és Nigerben rendszeresítettek. Ezek az államok – hazánkhoz hasonlóan – kivétel nélkül mind jó kapcsolatot ápolnak Ankarával. Nemrég – egyedüli európai országként – nálunk is feltűntek a Nurol harckocsijai, de a beszerzés részleteit 30 évre titkosította a magyar kormány.

Először tíz darab Ejder Yalcin típusú járművet rendeltek, amely itthon egy magyar lófajta után a Gidrán nevet kapta. 2021 februárjában Tatára, az MH 25. Klapka György Lövészdandár laktanyájába került mind a tíz darab.

A 2020 végén Maróth Gáspár akkori védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos (jelenleg védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkár) azt közölte, hogy 40 további négykerék-meghajtású páncélozott járművet rendelt a Magyar Honvédség. A közlemény szerint ez a 40 jármű nagyon hasonló a korábban vett tíz Gidránhoz.

2021 tavaszán Maróth Gáspár bejelentette, hogy ősszel kezdődik a Rheinmetall Hungary Zrt. hadiipari gyárának építése Kaposváron, ahol „a magyar állam és egy német vállalkozás által létrehozott vállalat a tervek szerint évente legalább száz katonai járművet készít el az új beruházás eredményeként”. Maróth kitért arra is, hogy „a várhatóan egy év múlva induló termelés során harcászati, rádiótechnikai, elektronikai eszközökkel szerelnek fel Törökországban készült járműveket, később e jármű fő elemeit is Magyarországon gyártanák”.

Bár arról soha nem nyilatkozott egyik fél sem, hogy mennyiért vette Magyarország a török harckocsikat, egy szakportál szerint felszereltségtől függően, legalább félmillió euróba kerül egy Ejder Yalcin, vagyis magyarosítva Gidránnak nevezett jármű. Ez a mostani 430-as árfolyamon 215 millió forintos darabárat jelent, a tavalyi 350-esen pedig 175 milliót.

Jól jár a közvetítő cég

A járműveket nem közvetlenül a Nuroltól vették, hanem egy közvetítőn, a HT Division Zrt.-n keresztül. A cég 2018 április elején alakult, az viszont egyértelmű, hogy kizárólag a Gidránok beszerzése miatt hozták létre.

A HT Division Zrt.-nek az első két évében 0 forint forgalma volt. Viszont 2020-ban, amikor megérkezett az első tíz jármű a honvédséghez a Nuroltól, rögtön nettó 4,3 milliárd forint árbevétel jelent meg a cég mérlegében. Ha feltételezzük, hogy ez a pénz a tíz Gidránért kapott összeg, akkor az azt jelenti, hogy a magyar honvédség 430 millió forintot fizetett egy harckocsiért a közvetítő cégnek. Ez bőven a duplája lenne a szakportálon elérhető nagyjából 200 milliós darabárnak. A további 40 darab török harckocsi jövőbeli beszerzésével vélhetően további milliárdos bevételekhez jut majd a magyar honvédségtől a közvetítő cég.

Nem meglepő módon, egy-egy erősen kormányközeli üzletember áll a közvetítő cég mögött magyar és török oldalról egyaránt. A HT Division Zrt. két tulajdonosa ugyanis Szíjj László és Suat Gökhan Karakus, a Fidesz-közeli üzletek két fontos szereplője.

Szíjj építőipari cége, a Duna Aszfalt annyi állami megbízást kapott 2010 óta, hogy három luxusjachtot (Artemy, Lady MRD, Seagull MRD) is tudott venni. Ezeket Mészáros Lőrinc és famíliája használja gyakran, de az egyiken Szijjártó Péter külügyminiszter is nyaralt már a családjával.

Suat Karakus afféle menedzsere és intézője Adnan Polatnak, aki Orbán Viktor jó barátja. Karakus Polat több cégében is vezető tisztséget visel(t), és ő volt az ügyvezetője két olyan cégnek is, amelyek a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak az ingatlanos cégéhez kapcsolódtak.

A gyártó tulaja Erdogan haverja

Mivel Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja, a magyar megrendelés nagyon fontos a török Nurol Makina számára, hiszen a cég eddig csak afrikai és ázsiai államoknak tudta eladni a termékeit.

A Nurol Holding gyakorlatilag mindennel foglalkozik: a hadiipar mellett építőiparral, ingatlanfejlesztéssel, energetikával, bányászattal, biztosításokkal és turizmussal is. Sőt, Nurol Air néven még légitársaságuk is van. A cégbirodalom a Carmikli család tulajdonában van, vezetője pedig a Recep Tayyip Erdogan török elnökhöz közelálló Nurettin Carmikli.

Nagyon úgy tűnik, hogy a harckocsi-biznisz annyira jól sikerült, hogy folytatják a felek az együttműködést, és további hadi eszközök érkezhetnek hazánkba Törökországból. Egy török hírportál szerint Palkovics augusztusban már kész tényként közölte Ankarában a drónvásárlást.

Forrás: atlatszo.hu