A Jobbik nekiment a kormánynak a szcientológusok miatt

Márkus 2016. június 14. 08:02 2016. jún. 14. 08:02

A parlament nyári szünet előtti utolsó munkanapján Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezető-helyettese a kormányon kérte számon, hogy miért nem lép fel a szcientológiai egyház ellen, amely a közelmúltban vásárolt Budapesten egy többemeletes székházat.

A képviselő szerint az életellenes, destruktív szekta tevékenysége Magyarországon folyamatosan bővül, és jogilag egyértelműen a megtűrt kategóriába tartozik. A nyilvánvalóan hajmeresztő szekta működésének visszáságai a nagy nyilvánosság előtt is ismertek, s bár 1993 óta nem működhet bejegyzett egyházként, mégis magát továbbra is annak tekintve, folytatja hívei kizsákmányolását - fogalmazott. Azt kérdezte: mikor szüntetik meg a szcientológia és a többi életellenes szekta működését?

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára válaszában kiemelte: az elmúlt ciklusban célul tűzték ki, hogy kiszűrik az egyházak közül azokat a szervezeteket, amelyek nem hitéleti, vallási célra jöttek létre, de mégis egyházként működtek. Ezért fogadták el az új egyházügyi törvényt - mutatott rá, hozzátéve: jelenleg 32 bevett egyház van, s ezek között a szcientológiai egyház nem szerepel.

Ahogy az országos sajtó május közepén beszámolt róla, a szcientológiai egyház a Paulay Ede utcai székhelyükről a Váci út 169. szám alatti többemeletes monumentális, amerikai stílusban felújított épületbe költözött, amelyet 2013-ban vásárolt meg a Szcientológia Vallási Egyesület Központi Szervezete.

A Magyar Nemzet újságírói májusban a helyszínen szerettek volna információt gyűjteni a költözés részleteiről, de nem jártak sikerrel. Ezért írásban fordultak az egyházhoz. A szervezet a lapnak azt írta, hogy az ingatlant azért vásárolták meg, mert az előző székhelyüket kinőtték. Ugyanakkor azt nem árulták el, hogy pontosan mennyibe került a székház - a jobbikos képviselő 1 milliárd forintot említett parlamenti felszólalásában -, ám az kiderült, hogy a beruházás a szcientológia híveinek adományaiból jöhetett létre. Közölték, az ingatlan biztosít majd helyszínt minden olyan tevékenységnek, amely a "szcientológia vallási és társadalomjobbító tevékenysége keretében zajlik". Elsősorban a mindennapi élet problémáinak megoldásáról tanulhatnak az érdeklődők - családi élet, személyes boldogság, munkahelyi és közösségi élet -, illetve vallási tanácsadásban részesülhetnek. Hangsúlyozták, hogy az épület nyitva áll majd a civil közösségi csoportok és más vallások számára is.

A Magyar Nemzet emlékeztetett: a szcientológia a rendszerváltás időszakában, 1989-ben jelent meg először Magyarországon Dianetika Egyesület néven, hogy kiadja az egyházalapító amerikai sci-fi író, L. Ron Hubbard filozófiáját összefoglaló, Dianetika című könyvét. A magyar egyháztörvény liberális szellemiségét kihasználva, 1991-ben végül megalakult a Magyarországi Szcientológia Egyház - a szervezet így már állami támogatással folytatta terjeszkedését. A rendszerváltó politikusok annak ellenére adták meg nekik az egyházjogi státust, hogy számos nyugati országban évtizedek óta botrányok kísérték a tevékenységüket. Az Egyesült Államokban a szervezet ellen több nyomozást is folytatott az FBI, tizenegy vezető szcientológust el is ítéltek. Végül 1993-ban vonták meg tőlük az állami támogatást.