A kegyelmi botrány évfordulója alkalmából rendezett konferenciát az MSZP

HírKlikk 2025. február 1. 18:30 2025. feb. 1. 18:30

A kegyelmi botrány évfordulója alkalmából „kEGYelem, Kegyelmi ügy – Egy év távlatából” címmel rendezett konferenciát az MSZP Jóléti Magyarország Tagozata, Nőtagozata és a párt Nyugdíjas Tagozata január 31-én. A délután folyamán előadást tartott dr. Herczog Mária, az ENSZ Gyermekjogi szakértője, dr. Perintfalvi Rita, katolikus teológus, a grazi egyetem tanára, Milánovics Danica szociális munkás-mentor, valamint Korózs Lajos szociológus, az MSZP elnökhelyettese. A rendezvényt Gergely József, a nyugdíjas tagozat elnöke nyitotta meg, köszöntőt mondott dr. Gurmai Zita országgyűlési képviselő, a nőtagozat elnöke, a zárszót pedig Harangozó Gábor tartotta.

Gergely József megnyitójában elmondta, a rendezvény célja a kegyelmi botrány mélyebb megértése, és az, hogy tisztább képet kapjunk arról, a jövőben az ilyen eseményeket miként lehetne elkerülni.

Dr. Gurmai Zita köszöntőjében kiemelte, az elmúlt egy évben szinte több szó esett a gyermekvédelemről, mint a rendszerváltozás óta összesen. Nagy hiba azonban, hogy azért került fókuszba a gyermekek ügye, mert szabadon engedett a köztársasági elnök egy pedofil bűnsegédet. Az elmúlt 12 hónapban pedig hiába tett többek között a Civil Gyermekjogi Koalíció is számos javaslatot a reformokra, a kormány lényegi lépéseket nem tett. Így nem került rendezésre a dolgozók bére, nem javultak a gyermekvédelmi intézményekben a körülmények és nem fejlesztették a jelzőrendszert sem.

Az MSZP számos törvénymódosító javaslatot nyújtott be a változás érdekében az elmúlt időszakban. Ezek a jelzőrendszer megerősítésére, a büntetés szigorítására és kiterjesztésére, az intézményrendszer megreformálására, valamint a szakemberek továbbképzésére, megbecsülésére irányultak. Gurmai Zita kiemelte, a gyermekvédelmi rendszer teljes megújítására lenne fedezet, például a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda többszáz milliárdos költségvetésének átcsoportosításával.

Dr. Herczog Mária online jelentkezett be New York-ból. Az ENSZ gyermekjogi szakértője elmondta, a gyermekvédelem már a ’80-as évek közepétől nagy figyelmet kapott Magyarországon. Hozzátette, a jelenleg is érvényben lévő törvény korszerű és jól alkalmazható, a sok módosítás inkább csak rontott azon, ha valóban betartatnák és jól alkalmaznák a törvényt, nem lenne szükség változtatásokra. Rámutatott, a gyerekek jóllétére és jólétére vonatkozóan a KSH részlegesen vagy egyáltalán nem közöl adatokat, ez még nehezebbé teszi a gyermekek kiemelését a családból és a szükséges intézkedések megtételét. Kitért arra is, hogy a gyermekvédelemben dolgozók között hatalmas a fluktuáció, a megbecsültségük pedig rendkívül alacsony. Mindezek következményei az otthonokban és intézetekben nevelkedő gyermekek életén csapódnak le. A gyermekeknek pedig fontos lenne megtudni, milyen lehetőségeik vannak, miként tudnak segítséget kérni, ha ilyen helyzetbe kerülnek.

Dr. Herczog Mária konkrétan a kegyelmi ügy kapcsán emlékeztetett, 12 hónap alatt sem tárták fel részleteiben a Bicskén történteket, a meghozott szakmai és jogi intézkedések pedig nem segítették az ilyen események megelőzését. A kormány intézkedései a történtek feltárása helyett pedig arra irányulnak, hogy összemossák a pedofíliát a homoszexualitással, a kettőnek azonban semmi köze egymáshoz, szögezte le a szakember.

Rámutatott az újszülöttek és a csecsemők kórházban rekedésének problémájára, melyre a kormány nem kínál megoldást, a nevelőszülői hálózat ugyanis nem működik ideálisan. Egy másik komoly gondot a „szökésben” lévő gyermekek ügye jelenti, jelenleg közel ezer gyermek van állandó szökésben, melynek oka sokszor ismert, a válasz és a megoldás a kormány részéről mégis elmarad. Végezetül elmondta, a Gyermekjogi Civil Koalíció által összeállított 12 pontos javaslatcsomagot fontos volna mielőbb végrehajtani és azt a közvéleménnyel megismertetni.

Dr. Perintfalvi Rita a kegyelmi ügy és az egyházak összefonódásáról, annak morális mélypontjáról beszélt. A szakértő a Fidesz megalakulásával, a 2010-es kétharmados győzelemmel és a 2011. áprilisi, húsvét hétfői alkotmánymódosítással kezdte prezentációját, szerinte ugyanis innentől kezdve megkezdődött a nacionalizmus és a kereszténység politikai összefonódása. Ennek eredménye pedig az, hogy a keresztény vallásúak egyre nehezebben tűrik a kormánnyal való szövetkezést, ezért egyre többen identifikálják magukat ateista, vagy nem vallásosként. A Fidesz-kormány pedig a vallást arra használja fel, hogy annak segítségével azt rekesszen ki a nemzetből, akit épp szeretne. Így lehet a bevándorlókat, a muszlimokat, a homoszexuálisokat, vagy a transzneműeket veszélyként feltüntetni a nép szemében. A gyűlöletpolitika célpontját pedig a véletlen dönti el, bárki kerülhet a célkeresztbe, a Fidesz hatalmon maradásának kulcsát pedig abban látja, hogy a kitalált ellenségtől megvédje az embereket.

A szakember részletesen beszélt az egyházi személyek tekintélye és a pedofília összefonódásáról, ugyanis a bántalmazottak sokszor azért nem mernek ellent mondani a bántalmazónak, mert azt gondolják, Isten beszél belőlük. További problémát jelent, hogy a szülők sokszor nem hisznek bántalmazott gyermeküknek, hiszen el sem tudják képzelni, hogy egy egyházi személy ilyet tenne.

Dr. Perintfalvi Rita rámutatott, fontos megérteni, hogy a szexuális orientációnak és a pedofíliának semmi köze egymáshoz. A kormány sokszor törekszik összemosni a homoszexualitást és a pedofíliát, a kettő azonban egyáltalán nem függ össze, mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy az elkövetők között kétszer annyi heteroszexuális van, mint homoszexuális.

A szakértő az elkövetők tipológiájáról is hosszasan beszélt, rámutatott, nem szabad azt gondolni, hogy ezekről az emberekről ránézésre meg lehetne mondani, hogy pedofilok, sőt, sok esetben karizmatikus, vonzó személyekről kell beszélni. 

Végezetül kiemelte, a legfontosabb, hogy az elkövetőket eltávolítsák a környezetből, melyben bűnözhet. A társadalomnak szembe kell néznie ezzel a problémával és hatékony válaszokat kell arra találnia.

Milánovics Danica személyesen is erősen kötődik a Bicskén történtekhez és annak áldozatához, Szabolcshoz. Megrázó szavakkal részletezte a szakember, hogyan derült fény arra, mi történt a gyermekotthonban és hogy Szabolcs végül milyen körülmények között vesztette életét. Elmondta, fontos beszélni arról is, milyen lépéseket tett a kormány a helyzet rendezésére, ezek ugyanis látszatintézkedések voltak, lényegében nem avatkozott be a kormány. Ahelyett, hogy valóban javítottak volna a rendszeren, inkább csak megfélemlítő, tulajdonképpen gyerekellenes intézkedéseket hoztak. Ezek pedig sokszor az addig pályán lévő szakemberek felmondását eredményezték, ezt sok esetben a gyermekotthonok összevonása követte. Magyarul, még tovább romlottak a szférában uralkodó körülmények a kormány - elvileg - javulást eredményező intézkedéseit követően.

De mit kellene tenni? Milánovics Danica szerint a szakemberek képzése, továbbképzése, az intézményrendszer racionalizálása, de legfőképp a pénzügyi források felerősítése elengedhetetlen lenne, a legfontosabb, hogy a nevelőszülők és a munkatársak a lehető legjobban legyenek kiválasztva.

Korózs Lajos kiemelte, tartozunk az áldozatoknak azzal, hogy nem felejtjük el a történteket. Fel kell tenni a kemény kérdéseket az ügy kapcsán. El kell gondolkodni azon, ki hárította és ki viselte a felelősséget, milyen volt akkor és azt követően az állam és a kormány működése, hogyan alakult a közélet és a közhangulat a kegyelmi botrány kirobbanása után. Korózs Lajos emlékeztetett, a Gyermekjogi Civil Koalíció által megfogalmazott 12 pontos javaslatcsomagból egészen egyszerűen semmit nem hajtott végre a kormány. A Fidesz-kormány szerinte züllött. Ezt a züllöttséget tükrözi minden intézkedésük, nemcsak a gyermekvédelem, hanem az oktatás, a közszolgáltatások és minden egyéb területen is.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. április 13.-i adása itt nézhető meg: