A kormány átírja a magyar történelmet, ahelyett, hogy komplexen vizsgálná Horn Gyula életművét
A Fidesz erőszakos beavatkozása a demokratikus folyamatok ellen méltatlan. Horn Gyulát nem kell mindenkinek szeretni, a kormánynak azonban meg kellene értenie, hogy nem ők írják a történelmet, el kell fogadniuk, hogy a magyarság részét képezik olyanok is, akik a baloldalt képviselik – erről beszélt Molnár Zsolt, az MSZP országgyűlési képviselője napirend előtti felszólalásában, hétfőn a Parlamentben.
A Nemzeti Összetartozás Bizottság alelnöke beszéde elején emlékeztetett, jövő héten lesz a magyarság történetének egyik legfontosabb rendezvénye, a Magyar Állandó Értekezlet. Ma emlékezünk meg arról, hogy 106 évvel ezelőtt zárult le az I. világháború, múlt héten pedig azt is megtudtuk, hogy a világ egyik nagyhatalmát ki vezeti majd a következő években, így bízunk benne, hogy hamarosan a szomszédunkban zajló orosz-ukrán háború is véget fog érni, ahogy azt a kormány oly sokszor megígérte – mondta Molnár Zsolt.
Ha a nemzetre egységesként tekintünk, akkor a kormánynak abba kell hagynia azt a szelektálást, hogy „kik a jó magyarok és kik a rossz magyarok, kik azok, akikről el lehet nevezni egy sétányt a XIII. kerületben”. Az MSZP politikusa elfogadhatatlannak tartja a kormány történelemhamisítását, felszólította a kormányt, hogy hagyják abba a történelem átírását. Molnár Zsolt szerint a hamisítás nem szól másról, mint Horn Gyula, korábbi miniszterelnök megcsúfolásáról, az önkormányzatiságnak, mint jogelvnek a semmibevételéről, és arról, hogy csak azok a „jó magyarok”, akiket a Fidesz annak tart.
Novák Elődnek, a Mi Hazánk országgyűlési képviselőjének címezve Molnár Zsolt arról beszélt, nem kérdés, hogy Horn Gyula 1956-ban nem a helyes oldalon állt, azonban életművét egészében kell értelmezni. Így nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy mit tett Európa újraegyesítéséért, hazánk NATO- és EU-csatlakozásáért. Mindezek felülírják közkatonaként elkövetett helytelen oldalon való állását.
Méltatlan az a küszködés, amit a kormány Horn Gyula lejáratására fordít. Ha Horn Gyula egy fiatalkori hibája miatt nem érdemes arra, hogy egy sétányt nevezzenek el róla, akkor felmerül a kérdés, hogy vajon Bajcsy-Zsilinszky Endre, idősebb Antall József, vagy Churchill alkalmas-e.
Horn Gyula életútja, amit nemzetközi szinten is elismernek, a magyarokért, az európaiságért végzett cselekedetei predesztinálják arra, hogy egy demokratikus folyamatot követően sétányt nevezzenek el róla. El a kezekkel Horn Gyulától – zárta beszédét Molnár Zsolt.