A kormánynak értékállóvá kell tennie a nyugdíj előtt álló munkanélküliek ellátását!
Az MSZP szerint a kormánynak tisztességes ellátást kellene biztosítani a nyugdíj előtt álló munkanélkülieknek. Ehhez az elérhető ellátás szigorítását meg kellene szüntetni, a nyes-t pedig minden évben igazítani kellene a megemelt minimálbérhez – írta szerdai közleményében Komjáthi Imre országgyűlési képviselő, az MSZP társelnöke.
„A Fidesz a nyugdíj előtt álló munkanélküliek számára elérhető ellátás (nyes) szigorításával és elértéktelenítésével tovább rontott az érintettek amúgy sem jó helyzetén” – fogalmazott Komjáthi Imre. Mint ismert, a kormány 2023. január 1-től szigorította a nyugdíj előtti álláskeresési segély (nyes) igénylésének feltételeit azzal, hogy előírta a megelőző három éves időkorlátot. A szigorítás szerint a feltételként támasztott 45 napos álláskeresési járadékot most már a megelőző három évben kell megszerezni.
Az MSZP társelnöke a közleményében emlékeztet, hogy az új feltételek, vagyis a szigorítás nem szolgálja a nyugdíj előtt állók érdekeit. A szigorítás azért is érthetetlen, mivel a KSH adatai azt mutatják, 2022 áprilisa óta az átlagos munkanélküliség időtartama 9-10 hónap. További érv a szigorított szabály eltörlése mellett, hogy a 15-64 évesek munkanélküliségi rátája folyamatosan növekszik, januárban 223 ezren voltak munkanélküliek.
További probléma, hogy a nyes összege jelenleg nem követi a minimálbér emelkedését, csak abban az esetben módosul a segély összege, ha azt külön kérvényezi az érintett. Utóbbi eljárásrendje is kérdéses, kérvényezés esetén nem tudni, az emelés az adott hónap elejétől jár vagy a kérvény benyújtásának napjától.
„Idős munkanélküliek maradtak ellátás nélkül, a nyes összege pedig nem emelkedik automatikusan, így a támogatottaknak az elszabadult inflációval is szembe kell nézniük” – érvelt Komjáthi Imre.
Az MSZP szerint a tavaly bevezetett szigorításnak meg kell szűnnie, a nyes összegének pedig automatikusan igazodnia kell minden évben a minimálbér emelkedéséhez, így magasabb összegű segélyhez juthatnának az érintettek, valamint az adminisztrációs terhek is csökkennének.