A lélegeztetőgép-biznisz sikercégét felszámolják, de milliárdokat vettek ki osztalékként

HírKlikk 2022. május 9. 16:40 2022. máj. 9. 16:40

Tavaly, szeptember első napján döntött úgy a tulajdonos, hogy végelszámolással megszünteti a kormány lélegeztetőgép-bizniszén hatalmasat kaszáló társaságot. Pedig a gazdasági teljesítmény ezt egyáltalán nem indokolta volna.

A kormány a járvány miatt mintegy 16 ezer lélegeztetőgépet szerzett be. Ezek egy részét aztán elajándékozta, a nagyobb része pedig raktárakban porosodik. A legkritikusabb időszakban sem volt szükség 1600-nál több lélegeztetőgépre. A beszerzést a gépek típusa, azok ára és indokoltsága miatt számos kritika éri, de több cég is nagyon jól járt azzal, hogy részt vehettek a kormányzati beszerzésben – írja az mfor.hu.

A biznisz legnagyobb nyertese a Fourcardinal Tanácsadó Kft. volt, mely 17 milliárd forintos megbízást kapott mintegy 1000 gép beszerzésére. Vagyis gépenként 17 millió forintos üzletet kötött. 

2020-ban nem lehetett panaszuk a tulajdonosoknak, 15,4 milliárd forint osztalékot tudtak kivenni a cégből, ennek zöme Nagy Beatrixhoz került. Ő birtokolta ugyanis a törzstőke 90 százalékát, a maradék 10 százalék a Silk Road Fund Zrt.-é volt. Egészen tavaly augusztus 26-áig, akkor ugyanis a zrt. kiszállt a cégből.

Néhány nappal azután, szeptember 1-jén az immár egyedüli tulajdonos úgy döntött, végelszámolással, jogutód nélkül megszünteti a társaságot. Nemrég pedig a cég 2021-es évének beszámolója is megjelent az Igazságügyi Minisztérium honlapján. 

A dokumentum szerint 2021 augusztus végéig nem lehetett panasz a cég számaira. Az előző évi 49,5 milliárd forint után 43,2 milliárd forint árbevétel folyt be a társaság kasszájába, ami gyakorlatilag (160 ezer forintot leszámítva) teljes egészében termékértékesítésből származott. Az kicsit kellemetlenebbé teszi a helyzetet, hogy a csökkenő bevétellel párhuzamosan, megnőttek a kiadások. Anyag-jellegűként 31,9 milliárd után 40,5 milliárdot számoltak el, amelynek döntő része az eladott áruk beszerzési értéke során keletkezett. 

Mivel hétről ötre csökkent a cégnél alkalmazottak száma, a személyi jellegű ráfordításokon valamennyit lehetett spórolni: 78,7 millió után 31,5 milliót könyveltek el. A bérköltségből levezetve így azt kapjuk, hogy a cégnél tavaly az átlagos havi bruttó bér majdnem 670 ezer forint lehetett. 

Mindezek a változások azonban nem veszélyeztették a Fourcardinal nyereségességét, igaz, annak mértéke jóval alacsonyabb lett a 2020-asnál. Az akkori 17 milliárd után 2,2 milliárdot tüntettek fel az üzemi eredmény soron. Ezt némiképp növelni tudta a pénzügyi műveleteken elért 213 milliós profit. Az összeg szinte megegyezik az adófizetési kötelezettséggel (222 millió forint), így végeredményben a korábbi 15,9 milliárd forint után 2,2 milliárdos profitot realizált a cég. 

Az már a közgyűlési jegyzőkönyvből derül ki, hogy a tulajdonos, Nagy Beatrix úgy döntött, az eredménytartalékot is igénybe véve, 2,8 milliárd forint osztalékot fizet ki magának.

Nagy Beatrixról azt tudható, hogy ő a Fourcardinal első ügyvezetőjének, Szegi Ildikónak a lánya. Szegi Ildikót Rahói Zsuzsanna „egyik bejáratott civil kapcsolataként" említette korábban a VálaszOnline, Rahói pedig nem más, mint Orbán Viktor főtanácsadója, aki a jelentősebb külföldi tárgyalásokon rendre a kormánydelegáció tagja. Szegi Ildikónak egyébként van egy fia is, Nagy Hunor Szilárd, aki nevéhez az a Szegi Medical Center Kft. kötődik, amellyel szintén szerződött a külügyi tárca lélegeztetőgépek beszerzésére. A szerződés értéke 400 millió forint volt.