A magyar határ ügyét is elővenné az EP új vizsgálóbizottsága

HírKlikk 2021. február 24. 14:18 2021. feb. 24. 14:18

Különleges bizottsággal vizsgálja az Európai Parlament a Frontex határőrizeti ügynökség elleni vádakat. A munkában résztvevő egyik EP-képviselő szerint azt is meg kellene nézniük, hogy a magyar rendőrök valóban részt vesznek-e illegális kitoloncolásokban a szerb határon.

Tavaly ősszel több újság azt írta, hogy a Frontex alkalmazottai részt vettek a menekültek illegális kitoloncolásában Görögországból. Az ügyet a 14 EP-képviselőből álló bizottság tisztázná – írja az Euronews.

„A folyamat során megkérdezzük majd a Frontex igazgatóját, más embereket az ügynökségnél és bárkit, aki vizsgálódott az ügyben. Feltesszük a kérdéseinket és reméljük, hogy világos választ kapunk. Nem állunk meg mindaddig, amíg nem tisztázzuk az ügyet, hiszen ez az Európai Parlament szerepe. A parlament támogatta az ügynökséget, megérti azt, hogy Európának erős határőrizeti politikára van szüksége, de tiszteletben kell tartani az alapvető jogokat. Ezek a pontok mind szerepelnek majd a kérdéseinkben" – mondta a vizsgálóbizottság vezetője, Roberta Metsola máltai néppárti EP-képviselő.

A Frontex vezetője, Fabrice Leggeri a parlamentben korábban azt mondta, nincsenek bizonyítékok a vádakra. Az ügynökség egyébként január végén felfüggesztette a magyarországi tevékenységét, mert szerintük fennállt annak az esélye, hogy ott is illegális kitoloncolásokat hajtanak végre. Ezekhez pedig nem asszisztálhat a szervezet. Egy román liberális EP-képviselő az Euronewsnak azt mondta, a Frontex működése mellett, a görög és a magyar hatóságok szerepét is vizsgálni kell.

„Fontos, hogy ne csak a Frontex vallomásait hallgassuk meg, hanem a műveletekben résztvevő országokét is. Természetesen megnézzük majd, hogyan működik a görög parti őrség az Égei-tengeren és Magyarország esetében fontos elem a rendőrség és a határőrség működése" – mondta egy román EP-képviselő, Dragoș Tudorache.

A bizottságnak négy hónapja van a vizsgálatra. Ezután jelentésben foglalják össze az eredményeket és ha szükséges, parlamenti állásfoglalás is születhet a bizottság javaslatairól.

Forrás: Euronews