A meglőtt Trump még biztosabban győzhet
Milwaukeeban a Republikánus Párt ma kezdődő négy napos elnökjelölő kongresszusán elfogadják a párt programját is. Hogy kit jelöl a 2 500 küldött a november 5-i választásra, régen eldöntött. Donald Trump személyében egy, a törvényhozás által már kétszer felelősségre vont, majd bíróságon elítélt bűnözőt, kiszámíthatatlan, gátlástalan populistát (és Orbán Viktor lelkes hívét) ünneplik majd az óriási kongresszusi csarnokban. Esélyeit még tovább növelte az ellene a hét végén elkövetett merénylet, amelyben nem sérült meg komolyabban.
A Republikánus Párt új programja, amelyen (többé-kevésbé) titokban dolgoztak az illetékesek, lényegében azt tükrözi, hogy a Trump által meghódított párt magáévá tette az ő és tanácsadói nagyrészt szélsőséges nézeteit, terveit, szándékait. A négy évvel ezelőtti választásokra készült program nacionalista, protekcionista jelszavaiból valamit visszavettek. Trump első, 2016-os megválasztásakor még hirdették a (hazánkban hírhedt) jelszót, miszerint a házasság „egy férfi és egy nő társulása”, helyette most, enyhébben, a „hagyományos házasság támogatása” szerepel. Feladták azt a régi republikánus szándékot is, hogy csökkentsék az államadósságot, ebből, tekintettel a költségvetés helyzetére, annyi maradt, hogy „véget kell vetni a kormány pénzeivel való pazarlásnak.”
A legjelentősebb változás, hogy lényegesen módosult az álláspont az abortusz kérdésében. Ez Trump számára valószínűleg a legfontosabb kérdés, amin a választás eredménye múlhat. Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága (a Trump által kinevezett bírák többségével) két éve eltörölte a testület 1973-as döntését, amely a nő alkotmányos jogának minősítette az addig általában tiltott magzatelhajtást. A lakosság nagy része, főként a nők, felháborodással, tiltakozással, tüntetésekkel válaszoltak a radikális szigorításra, de sokat eddig nem tudtak elérni. Mivel a kérdés nem szövetségi hatáskörbe tartozik, egyre több állam szigorította meg az abortuszt, vezetett be egészen kemény korlátokat. Trump, aki korábban szerette volna országosan a legszigorúbb korlátozásokat bevezetni, most azzal oldja meg a helyzetet, hogy közli: döntsenek a kérdésben az államok.
A Heritage Alapítvány, Trump programjának megalapozója, Ronald Reagan elnöksége óta szolgálja a republikánus kormányokat és ad azoknak tanácsokat. A Fidesz politikusait is támogató, ultrakonzervatív alapítvány keresztény-nacionalista munkatársai, valamint egy „titkos” Projekt 2025 nevű csoport emberei dolgoznak Trump 2020-as veresége óta azon, miben kell változtatni a politikán, hogy a levitézlett Trumpot vissza tudják segíteni a Fehér Házba. Kevin Roberts, a Heritage elnöke kijelentette: javaslataikkal azt kívánják megalapozni, hogy az ország minden korábbinál konzervatívabb korszakba lépjen. „A második amerikai forradalomhoz érkezünk”, így Roberts, hozzátéve: „a felkelés vértelen marad – amennyiben a baloldal ezt megengedi”. A történészre fontos feladat várhat egy Trump-kormányban, annak stábfőnöke lehet.
Vezető helyen áll a programban, hogy Trump „elnökségének első napján” visszahozza az ország érdekeit első helyre tévő külpolitikát, hogy „békét és stabilitást teremtsen Kelet-Európában”. A jelölt már többször beszélt arról, hogy jól ismeri Putyin orosz elnököt és könnyen meg fog tudni egyezni vele – azaz feladja Ukrajnát. Trump első elnöksége idején már a NATO-ból való kivonulást tervezte, ebben csak szakértői akadályozták meg. Hírhedt megnyilvánulása volt, mikor kijelentette: biztatni fogja Putyint, támadja meg az olyan NATO-országokat, ahol nem fordítják a GDP évi két százalékát védelemre. Arra is készül, hogy felszólítsa az európai országokat, térítsék meg azoknak a lőszereknek a költségeit, amelyeket Amerika Ukrajnába küldött, mert míg ők csaknem 200 milliárd dollár értékben támogatták Ukrajnát, Európa csak ennek töredékével és azt is kilátásba helyezte, hogy kevesebb mint három év alatt „újjáépíti az ország fegyveres erőit.”
Ígéretet tett, hogy – ugyancsak elnöksége első napján – utasítást ad ki, amely szerint illegálisan érkezett külföldieknek az Egyesült Államokban született gyermekei a jövőben nem kaphatják meg (mint eddig) az amerikai állampolgárságot. Trump egyébként az országba bejutott illegális migránsok millióinak kiutasítását, deportálását is tervezi. Magas védővámokkal kívánja visszaszorítani az amerikai gazdaság külföldi versenytársait, elsősorban Kínát, de az európaiakat is. A Kínával való katonai szembefordulás is kiemelten szerepel a tervekben.
A csaknem 900 oldalas program szerint alapvetően kell átalakítani a kormányzatot, megszüntetve például a kereskedelmi, a környezetvédelmi és az oktatásügyi minisztériumot, valamint kordába kell szorítani az állami meteorológiai szolgálatot és a hasonlókat, mivel „azok a motorjai az éghajlatváltozásról szóló ijesztgetéseknek”. A Heritage azt javasolja, hogy kriminalizálják a pornográfiát és tegyék lehetővé, hogy a hadsereget is bevessék a mexikói határon az illegális migránsok megfékezésére.
Szerepel a jövendő elnök programjában, hogy „hadat üzen az embercsempészeknek”, és eltörli az illegális migránsoknak nyújtott minden szociális juttatást. Különösen bizarr ötlete, hogy „forradalmasítja” a felsőoktatást, mintegy államosítja és központi intézménybe vonja össze (vagyonukkal együtt) a nagy egyetemeket, hiszen „ezekben az egykor nagyra becsült intézményekben olyan emberek tanítanak, akik támogatják a dzsihadistákat. Meg kell védeni a diákokat a radikális baloldali és marxista mániákusoktól, akik megfertőzik oktatási intézményeinket és kommunistának, terroristának nevelik a diákokat” – hallhattuk tőle. Amerikai Akadémiának hívnák majd az új intézményt, amely Trump szerint sokkal jobban hasznosítja az oktatásra fordított milliárdokat és a magas színvonalú egyetemi oktatás mindenki számára ingyenes lesz. Trump bevezetné az iskolákban a keresztény vallások kötelező oktatását. A tervekben szerepel, hogy felszámolják a programokat, amelyekkel a faji megkülönböztetés ellen küzdenek, és megszüntetik a „mérgező gender politikát”.
Szerinte az inflációt azzal lehet leküzdeni, ha az Egyesült Államokban lesz a világon a legolcsóbb az energia, mert függetlenné teszik az országot az energiabehozataltól, és egyúttal „gyáripari szuperhatalmat” is teremt Amerikából. Cél, hogy függetlenné tegyék az országot a külföldi gyógyszerektől is, különös tekintettel a kínai termékekre. Trump az amerikai autóipart is meg akarja menteni Biden politikájától, amely „arra kényszeríti az amerikaiakat, hogy drága elektromos autókat vásároljanak”, és „a nevetséges zöldprogram-hadjáratok felhajtják az árakat és tönkre teszik az amerikai autógyártást”.
A tervek kidolgozói között egy sor olyan ember van, aki Trump első kormányában vezető posztot töltött be és ez vár rá a következőben is. Egyikük például a Fehér Ház korábbi személyzeti főnöke, aki készül eleget tenni a jövendő elnök követelésének, hogy „szisztematikusan” távolítsák el a kormányapparátusból mindazokat, akik nem bizonyultak hozzá lojálisnak, amikor 2020-ban elvesztette (és el akarta csalni) a választást. Trump még első elnöksége idején adott ki rendeletet, amellyel megkönnyítette a pártatlan, állásukban védett köztisztviselők eltávolítását, hogy helyükbe hozzá hű embereket tegyenek, majd Biden ezt a rendszabályt eltörölte. Trump terve több tízezer ember eltávolítását jelentheti. Tanácsadói dolgoznak a jogi kereteken is, amelyek az elnök alá rendelik (az alkotmány alapján független) Igazságügyi Minisztériumot.
Trump az ellene folyó bűnügyi eljárásokban ismételten a demokratákat vádolta azzal, hogy az e párthoz tartozó ügyészek és bírák politikai okból indítottak ellene eljárásokat és azért akarják elítélni, hogy megakadályozzák elnökségét. Az elnökjelöltet első fokon már elítélték, mert megvesztegette volt szeretőjét, egy pornófilm-sztárt, hogy az ne hozza nyilvánosságra kapcsolatukat – majd a hallgatási pénzt levonta adójából... További eljárások vannak ellene azért, mert a 2020-as választási vereségét nem volt hajlandó elismerni és csalásra akarta rábírni a választási hatóságokat – majd uszítására hívei 2021 januárjában megtámadták a Kongresszus épületét. Miután azonban a Legfelsőbb Bíróság a közelmúltban úgy foglalt állást, hogy az elnök hivatali idejében elkövetett cselekményeiért lényegében nem vonható felelősségre, Trump mindezt várhatóan megússza. Ha később mégis elítélnék – elnökként kegyelmet adhat magának. Donald Trump arra készül, hogy mögötte a feltehetően republikánus többségű kongresszussal, mintegy királyként irányíthassa az országot, amelyre ez a kiszámíthatatlan, hatalmi mániában szenvedő ember teljességgel alkalmatlan, súlyos veszélyt jelent az amerikai demokráciára és az egész világra.
Milwaukee Wisconsin államban van, vagy 120 kilométerre Chicagótól, a Michigan tó partján. Az ország egyetlen városa, amelyet a múlt században több cikluson át az egykori Szocialista Párt vezetett, élén 20 éve áll demokrata párti polgármester. Tekintettel a drámaian megromlott biztonsági helyzetre, az eredeti 50 millió dolláros kongresszusi hozzájárulást 75 millióra emelték. Ebből vagy 4500 rendőrt küldenek oda erősítésként más városokból. Összesen mintegy 50 ezer látogatóra számítanak a kongresszus idején a városban és arra, hogy ebből mintegy 200 milliós haszna lesz Milwaukee-nek. Nem kevés látogatónak így valahol a környéken, a várostól esetleg 100-150 kilométerre kell majd helyet találni szállodákban és motelekben.
Trump idősebb fiai jelentős szerepet játszanak kampányaiban, és ezúttal most, a konvención először vonja be legfiatalabb gyermekét, a 18 éves Baront. A fiú anyja, Melania Knaus, egykori szlovéniai modell, a kampányban nem volt látható, de nehezen tudja elkerülni, hogy ezúttal ott legyen férje oldalán. Ismerői szerint még annyira sem lesz hajlandó férje mellett szerepelni, mint az előző ciklusban. Ki nem állhatja Washingtont, a Fehér Házat és várhatóan főleg a floridai rezidencián él majd.