A nap grafikonjai: végre mérséklődött az (élelmiszer)infláció
„Átmenetileg hathat a kormány intézkedése, de hosszabb távon jogos a szkepticizmus” – írtuk március végén a saját kosarunk által számolt élelmiszerinflációs adatot kommentálva. Nos, nem tévedtünk, a hivatalos adat szerint is mérséklődött – 7 százalékosra – az előző hónaphoz képest az élelmiszerek drágulási üteme. Öt hónap után először fordult meg az emelkedő trendvonal. A gond az, hogy ez nem természetes folyamatok eredményeként alakul így, a mérséklődés ugyanis az állam beavatkozásának köszönhető. Az általános (és egyébként a nyugdíjas-) infláció is kisebb az előző hónapban mértnél, 4,7 százalék lett. Sőt, a jövőbeni drágulási ütemet előre jelző maginfláció is alacsonyabb, de az 5,7 százalékos ráta nem ad okot túlzó derűlátásra. Meglátjuk, ezekkel az adatokkal vajon májusban is nálunk lesz-e az Európai Unió legmagasabb inflációja, vagy sem.
A Központi Statisztikai Hivatal által kedden reggel közzétett gyorstájékoztató azt adta hírül, hogy márciusban a fogyasztói árak átlagosan 4,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat – ez pedig annyit jelent, hogy számottevően mérséklődött a februárban még 5,6 százalékosra mért dinamika. Mint a Portfolio emlékeztet rá: ez alatta marad az 5 százalékos elemzői konszenzusnak. A jövőbeni folyamatokat előre jelző maginfláció is alacsonyabb lett a februárban mért éves adatnál, de a mérséklődés üteme azért kisebb volt, mint az általános mutató. A nyugdíjas infláció megegyezik az általánossal.
Forrás: KSH
A leginkább a figyelem középpontjában álló élelmiszerinfláció mérséklődött: a februárban még 7,1 százalékosra mért hivatalos adatot márciusra 7 százalékosra hozta ki a statisztikai hivatal. Mint ismert, a kormány beavatkozott az élelmiszerek árába: árrésstopot írt elő a kiskereskedelem számára 30 termékkörre. Megjegyzendő, hogy – mint a már fent idézett Portfolio emlékeztetett rá – a számításhoz meghatározott árfelírási időszak minden hónap 20. napjáig tart a KSH-nál, vagyis a március 17-én életbe lépő árrésstop alacsonyabb árai négy nap erejéig szerepelnek csak a márciusi inflációban. Februárhoz viszonyítva amúgy átlagosan nem is változtak az árak.
Forrás: KSH
Voltak azonban már-már drámai áremelkedések is: a liszt 42,2, az étolaj 32,7, a tojás 26,1, a kávé 18,6, a csokoládé és kakaó 17,6, a tej 16,7, a gyümölcs- és zöldséglé 16,0, a vaj- és vajkrém 13,7, a baromfihús 7,6 százalékkal drágult egy év alatt, derül ki a KSH jelentéséből.
Március végén megjelent cikkünkben amúgy mi is előrevetítettük az élelmiszerek árának mérséklődését. A következőt írtuk: „Határozottan érzékelhető az állami beavatkozás az élelmiszerinfláció alakulásában” – ugyanis erre jutottunk a saját élelmiszerkosarunk márciusi rátájának a részleteit vizsgálva. Olyan termékek ára mérséklődött jelentős mértékben – akár 30 százalékkal is –, amelyekre kötelező árrésstopot rendelt el a kormány. Az egyéb áremelkedések nem bírták a tempót, ennek köszönhetően pedig az előző havinál alacsonyabb, épphogy, de azért mégis csak egyszámjegyű élelmiszerinflációt mértünk. (Mi egész tárgyhónapot vizsgálunk.)
Forrás: KSH
De visszatérve a KSH márciusi jelentésére: tovább folytatódott a szolgáltatások árának az emelkedése, jóllehet a márciusi 7,5 százalékos ütem elmarad a februári 9,2 százalékostól. A járműüzemanyagok ára 2,5 százalékkal csökkent, a háztartási energiáért ugyanakkor 2,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a vezetékes gáz ára 5,5, a tűzifa ára 5,1 százalékkal mérséklődött, míg a palackos gázért 10,2 százalékkal többet kellett fizetni.
Ami a februárhoz viszonyított ütemet illeti: a fogyasztói árak átlagosan nem változtak, s nem változott az élelmiszerek ára sem.
A kormány persze komolyabb propagandakampányt fog építeni erre a márciusi adatra, azt domborítva, hogy lám-lám! A kormány beavatkozásának köszönhetően „a zemberek” élete könnyebbé vált. De mi az, hogy fog? Már bele is vágott. A KSH jelentése – a hagyományoknak megfelelően – reggel 8:30 perckor látott napvilágot, s mit tesz isten? A kormány Facebook oldalán abban a szent minutumban már meg is jelent egy hirdetmény a következő felütéssel; „Már 894, árfigyelőben követett élelmiszer ára lett kedvezőbb az árréscsökkentéssel. Teljes lista a kommentben”. Rávezetésként pedig egy órával a KSH-jelentés közzététele előtt egy propagandavideót tettek fel, mely azt kérdezte „random” (hiszi a piszi!) kiválasztott emberektől, hogy mit tapasztalnak a boltokban az árréscsökkentés bevezetése óta.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. január 6-i adása itt nézhető meg: