A pécsi „plakátjavító”
Rongálással gyanúsítják a rendőrök a kormány plakátjait átíró Heindl Pétert. A pécsi jogvédőt március elején hallgatták ki, ám ő azóta is folytatja missziós munkáját, mivel szerinte nem ő, hanem a kormány sért törvényt a választást befolyásoló plakátjaival.
A Szabad Európa elkísérte a 61 éves jogászt az egyik „plakátjavító” útjára. Heindl Péter este negyed kilenckor vágott neki Pécsnek. A napokban kiragasztott „Védjük meg a gyerekeinket!” plakátra – amelyet azzal a szándékkal rakat ki a kormány, hogy minél többen menjenek el az április 3-i referendumra, s ott a kormány szájíze szerint szavazzanak – Heindl efféle szavakat ír: „Puyintól, a Fidesztől, a hazugságól”. A plakátra mindig felragaszt egy üzenetet, amellyel közli, hogy a hirdetmény törvénysértő, mert a kormány nem kampányolhat választási céllal. Heindl szerint ugyanis amikor a kormány a referendumra hív, valójában arra ösztönzi az embereket, hogy jöjjenek el a választásra és a kormánypártokra voksoljanak.
Heindl Pétert küldetéstudatos útján elmondta, hogy március elején tetten érték őt a rendőrök, bevitték, kihallgatták, és meggyanúsították rongálással. Vele volt és segítette munkáját egyik barátja, Simon Wintermans holland állampolgár. Ő is gyanúsított lett. Az 57 esztendős, magyarul jól beszélő Wintermans 25 éve Pécsett él, antik cementlapokkal kereskedik, kétszer házasodott, négy magyar állampolgárságú gyermeke van (egyik, oroszul is tudó lánya a magyar–ukrán határon vállalt szolgálatot a menekültek ellátásában). Wintermans gyakran vesz részt pécsi tüntetéseken, liberális politikai kiállása hozta őt össze Heindl Péterrel, eddig azonban nem plakátolt.
Heindl Péter a rendőrségen elismerte, hogy ő bizony folyamatosan plakátjavít, és ezt azért teszi, hogy figyelmeztesse az embereket: a kormány törvénytelenül ragasztja tele hirdetményeivel az országot. A rendőrök – a jogász szavait idézve – bársonyosan viselkedtek, mintha érezték volna, hogy Heindlnek igaza lehet. A plakátok értékét erősen alulbecsülve, 48 ezer forintban állapították meg a Heindl–Wintermans-duó okozta kárt. Így az eset nem lett bűncselekmény (mivel annak ötvenezer az alsó határa), és az se érdekelte az eljárókat, hogy Heindl nem titkolta: korábban is plakátjavított, és holnap-holnapután is oda megy. Az is beszédes a jogász szerint, hogy a rongálás címén futó eljárás április 5-én folytatódik: úgy tűnik, a hatóságok megvárják, ki nyer a választáson…
Heindl Péter korábban az ügyészséghez fordult, mivel szerinte a kormány megsérti az Alaptörvényt a Magyarország előre megy! Nem hátra! plakátjával. Heindl azzal érvelt beadványában, hogy a kétharmados többséggel elfogadott választási törvény – az uniós jogszabályokhoz hasonlóan – a pártokra bízza a választási harcot, s ezzel kapcsolatban az Magyar Alkotmánybíróság is kimondta, hogy: „Az államnak (…) semlegesnek kell maradnia a politikai pártok küzdelmében és a politikai verseny feltételeit szabályozó jogszabályok megalkotása során.” Így amikor az állam is kirakja az említett plakátokat, és elárasztja az internetet az „előre megy” videókkal, akkor a Fidesz törvénytelen túlerőhöz jut a kampányban.
Heindl azt várta, hogy az ügyészség leszedeti a plakátokat és a hasonló tartalmú videókat, és felszólítja az Alaptörvényt sértő megrendelőt, a Kormányzati Tájékoztatási Központot ebbéli tevékenysége beszüntetésére. Nem ez történt, a Fővárosi Ügyészség, majd pedig a Legfőbb Ügyészség is arra a következtetésre jutott, hogy a kampányt törvénysértően befolyásoló kormányhirdetések dolgában nincs joga eljárni. Már ez is meglepő (hisz' az ügyészségnek minden jogsértés ellen kötelessége fellépni), és az is felfoghatatlan, hogy válaszában nem közölte, kinek lenne feladata meggátolni ezt a jogsértést.