A szélsőségeseknek kedvezne, ha megismételtetnék a parlamenti választást Romániában
Romániára nehéz év vár. Ebben már most biztos a Külügyi Intézet szakértője, Pászkán Zsolt. A Hírklikknek arról is beszélt, hogy miután az elnökválasztást újra kell kezdeni – hiszen az Alkotmánybíróság megsemmisítette az első forduló eredményeit, azt nem tartja valószínűnek, hogy ugyanez történik a parlamenti választással is. Ez kockázatos lenne, mert a választók úgy érezhetnék, kiszúrtak velük, a szélsőséges pártok pedig tovább erősödhetnének. Ugyanakkor semmi sincs kizárva – tette hozzá.
Az elnökválasztás első fordulójának megsemmisítése után a parlamenti választás eredménye is hullámokat vetett a romániai belpolitikában. A választást a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte mindössze 22 százalékkal, megelőzve a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR), akik a szavazatok 18 százalékát szerezték meg. A harmadik a Nemzeti Liberális Párt (NLP) lett. Az új parlament egyelőre nem alakult meg, de rövidesen meg kellene nevezni a miniszterelnököt, emellett pedig a megismételt elnökválasztást is meg kellene szerveznie. Klaus Iohannis elnök mandátuma ugyan csak december 21-ig szól, de bejelentette, hogy hivatalában marad a következő választás eredményéig, tehát az új miniszterelnök személyét is neki kell jóváhagynia.
A Szociáldemokrata Párt és az NLP koalíciós tárgyalásokat kezdett a Mentsétek Meg Romániát (USR) párttal, illetve a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ). A négypárti koalíció azonban egyre valószínűtlenebb. „A koalíciós partnerek egyre inkább arra hajlanak, hogy a Mentsétek Meg Romániát (USR) pártot ellenzékben kellene hagyni, hogy ne csak radikális pártok maradjanak ellenzékben” – mondta a Hírklikknek Pászkán Zsolt, a Külügyi Intézet szakértője.
Az elnökválasztás érvénytelenített első fordulójában Călin Georgescu nyert, 2,3 millió szavazattal. A hirtelen népszerűvé váló politikus kampánya mögött több mint száz fizetett influenszer lehetett, a választás előtti két hétben az övé volt a világ kilencedik legfelkapottabb TikTok-profilja. A fizetett tiktokkerek sok esetben nem is tudták, hogy egy jelölt mellett fognak kampányolni, mert csak arra kérték őket, hogy egy viszonylag semleges szöveget mondjanak be. Például, volt, aki azt mondta, nem akar beleszólni abba, kire szavaznak a követői, de olyan jelöltre szavazzanak, aki szereti a hazáját, becsületes, és már bizonyított, egyszer sem említve Georgescu nevét. „Ha azt mondták volna, hogy egy ajakrúzst ajánljanak, de ne mondják ki a nevét, és közben egy rúzsreklám fut a háttérben, akkor az emberek fejében összekapcsolódik a kettő” – mondta Pászkán.
A román belügyminisztérium szerint a Georgescut támogató szövegek nagyon hasonlítottak azokhoz a kampányüzenetekhez, amelyekkel az októberi moldovai elnökválasztáson a szintén oroszbarát jelölt, Alekszandr Sztojanoglo mellett kampányoltak a TikTokon.
Nem merik újra kiírni a választást
A parlamenti választás esetében azonban nem valószínű az eredmény törlése. „Mivel a fősodratú pártok viszonylag jól szerepeltek, és van esély arra, hogy parlamenti többséget tudnak alkotni, ezért valószínű, hogy nem merik megkockáztatni új parlamenti választás kiírását. Ha új választást írnának ki, akkor a rendszerkritikus, szélsőséges pártok szinte biztosan jobb eredményt érnének el, mint első alkalommal. Kicsi a valószínűsége az eredmény megsemmisítésének, de semmi sem zárható ki” – mondta a szakértő. Úgy látja, hiába akadályozták meg, hogy rendszerkritikus elnök kerüljön hatalomra, közben nem oldották meg a problémát. „Georgescut több mint kétmillió valódi ember szavazta meg. A szavazásba nem nyúltak bele, nem loptak el szavazócédulákat. Nagyon rövid az idő, hogy ezeknek a szavazóknak a meggyőződését megváltoztassák, különösen azért, mert úgy érezhetik, kiszúrtak velük” – tette hozzá.
Pászkán Zsolt elmondta, egyelőre nem támasztották alá bizonyítékokkal, hogy az oroszok befolyásolták a Georgescu-kampányt. Az Alkotmánybíróság sem írt külföldi beavatkozásról az elnökválasztást megsemmisítő határozatában. „Egyetlen helyen szerepel a külföldi szereplők megjelenése, de nem a romániai választásokkal kapcsolatban, hanem az Európai Parlament korábbi nyilatkozatára hivatkoznak, amely felszólítja a tagállamokat, hogy hatékonyabban lépjenek fel az ilyen tevékenység megelőzésére, megakadályozására. Tévéműsorokban beszéltek orosz befolyásról, de egy ennyire fontos és példátlan döntésnél nem lehet ilyen fércművekkel előállni” – emlékeztetett a szakértő.
Az elmúlt hetekben több ezren vonultak utcára Bukarest központjában, de a tüntetések eddig nem váltak erőszakossá. Georgescu az első forduló után külön kérte a követőit, hogy ne vegyenek részt a bukaresti megmozdulásokban. „A rendszerkritikus pártoknak nem érdeke, hogy ürügyet szolgáltassanak arra, hogy betiltsák ezeket, vagy letartóztassák a vezetőiket. Romániára nehéz év vár: a kormány a választásokra készülve osztogatásokba kezdett, hiteleket vett fel nyakló nélkül, aminek a számlája januártól érkezik. Ebben a helyzetben a kihívóknak nem lenne érdekük, hogy ürügyet szolgáltassanak arra, hogy a hatóságok fellépjenek velük szemben, hiszen amúgy is nekik áll a zászló” – mondta a Külügyi Intézet szakértője.
Európában eddig egy alkalommal érvénytelenítették országos választás eredményét, a 2016-os ausztriai kancellárválasztás második fordulóját vonták vissza. Akkor a szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ) jelöltje, Norbert Hofer óvta meg az eredményt, aki mindössze 0,7 százalékkal maradt le a győzelemről, a megismételt választás alkalmával viszont már nagyobb arányban maradt alul.