A tűzszünet erősíti Izrael pozícióit
Izrael győzelmeként értékelte a Hezbollahhal tető alá hozott tűzszünetet a Wall Street Journal vezércikkében, mert így Gázában magára marad a Hamász. Ezt a kőkemény izraeli katonai erőnek sikerült elérnie, teljesen hiábavaló volt Biden különmegbízottjának közel egy éves erőfeszítése. Az egyezmény azonban nem univerzális orvosság, könnyen törékenynek bizonyulhat.
A magyarázat az, hogy teljesen eltolódtak az erőviszonyok. A terroristák Dél-Libanon felől jó időn át elrettentették a zsidó államot, ám amikor az átvette a kezdeményezést, légicsapásokkal és merész szabotázsakciókkal, a milícia nem tudta beváltani fenyegetéseit. Igazából nem volt képes megtorolni vezére meggyilkolását, továbbá a parancsnoki állománynak okozott veszteségeket sem.
A Wall Street Journal rámutat: ellenséges kézre került rengeteg fegyverraktára, a határ menti falvakban ásott alagutakkal együtt. Ám a nagy kérdés most az, visszatérhetnek-e otthonaikba a határ túloldalán az elűzött izraeliek. Illúzió marad a biztonság, ha a szélsőségesek ismét beássák magukat. Netanjahu hazardírozik, a megállapodás népszerűtlen az izraeli kormány támogatói körében.
Ám ha sikerül 60 napig fenntartani a fegyvernyugvást, akkor Izrael úgy üdvözölheti a második Trump-kormányzatot, hogy Irán újra meggyengült. Továbbá a Hamász elszigetelődött és itt a lehetőség megbékélni Szaúd-Arábiával. Bár sok a bizonytalanság, Izrael legalább egy évtizede nem volt ilyen erős pozícióban.