Aggodalomra semmi ok Sárbogárdon?
Ellenzéki pártok is tudni akarják mi a helyzet a sárbogárdi akkumulátor lerakattal kapcsolatban. A Párbeszédből Tordai Bence pénteken a Jüllich Technology Zrt. telephelye előtt tette fel kérdéseit és ígérte meg, hogy kiállnak a sárbogárdiakért, Jávor Benedek már fényképes bizonyítékokat is megosztott a közösségi oldalán, vasárnap pedig Kapusi Péter (Mi Hazánk) állt a kamera elé, és mutatta meg azokat az épületeket, amelyekről úgy tudja, hogy vendégmunkás szállónak, gyártócsarnoknak, illetve plusz raktárnak is készülhettek.
Ahogy arról a Hírklikk elsőként beszámolt, aggódnak a sárbogárdiak, mert úgy tudják, hogy a település ipari parkjában akkumulátor megsemmisítő üzemet akarnak létrehozni a régi ásványvíz palackozó csarnokban. Az ásványvíz kitermelésére használt nagy teljesítményű, 120 m mélyre nyúló kutak – amelyek beleérnek Sárbogárd vízbázisába – még a helyszínen vannak, a talajon beszivárgó veszélyes anyagok pedig elérhetik azt. Ráadásul a talaj alatti vízáramlás a domborzati viszonyokból eredően, kelet-nyugat irányú, a laktanya pedig a város keleti részén van. A lapunkat értesítő sárbogárdi olvasóink azt nem tudták, hogy bontják-e az Iváncsáról származó selejt akkumulátorokat, de azt már tudják, nagy mennyiségben tárolnak papírdobozokban iváncsai akkukat.
Megkérdeztük a polgármestert is, aki határozottan kijelentette, hogy nem lesz akkumulátor megsemmisítő a volt palackozóüzem területén. Sükösd Tamás elmondása szerint rendszeresen egyeztet Jüllich Józseffel, a terület tulajdonosával, és tudomása szerint csak logisztikai és raktározási céllal adja ki a bérlőinek a csarnokot, igaz, van a bérlői között koreai cég is, de azok nem foglalkoznak az akkumulátorok szétszedésével. Hozzátette, egyébként Jüllich úré a felelősség a bérbeadással kapcsolatban.
A helyszínen járt Tordai Bence a Párbeszéd-Zöldek országgyűlési képviselője és rövid videóüzenetben elmondta, úgy tudják, hogy rengeteg olyan akkumulátort tárolnak a sárbogárdi telephelyen, amelyeket – úgy vélik – Iváncsán az SK Battery Hungary Kft.-ről SK On Hungary Kft-re keresztelt gyárban állítottak elő.
Ezt később Jávor Benedek, a Párbeszéd EP képviselője közösségi oldalán már fényképekkel is alátámasztotta. A képeken jól látszik, hogy raklapokon, papírdobozokban tárolják az iváncsai gyár akkuit, és van olyan fotó, amin látszik az ásványvíz kiemelésére szolgált kút is. Ahogy írta, miközben Orbánék azt bizonygatják, hogy nem leszünk Európa akkuhulladék-lerakója, ezúttal egy sárbogárdi cég telephelyén bukkant fel hatalmas mennyiségű selejtes akkumulátor és gyártási hulladék. A veszélyes mérgeket felhalmozó vállalat tevékenységi körei között nem szerepel a hulladékgazdálkodás, a katasztrófavédelem semmit sem tud a méregdepóról – így néz ki a valóságban az, amit a kormány úgy szokott megfogalmazni, hogy Magyarországon „az európainál szigorúbb” szabályok vonatkoznak az idetelepülő ázsiai akkuiparra.
Az ellenzéki párt adatkérő leveleket küldött a gyárnak, a polgármesternek és a környezetvédelmi hatóságnak, hogy kiderüljön, van-e egyáltalán bármilyen engedélye a lakosság egészségét és a környezetet is fenyegető veszélyes hulladék-depóniának. Arra is rákérdeztek az illetékeseknél, milyen módon biztosították, illetve kívánják biztosítani a helyben élők törvényben rögzített jogait az információhoz jutásról, illetve a környezeti kockázatokkal kapcsolatos döntésekbe történő bevonásról. Emellett már előkészítették a feljelentést is – „nem hagyjuk magukra a sárbogárdiakat, és nem fogjuk eltűrni, hogy akkuhulladék-lerakót csináljanak a településükből” – írta.
Eközben Kapusi Péter, a Mi Hazánk sárbogárdi önkormányzati képviselő-jelöltje is videóra vette az ipari parkot, és egy olyan területet mutatott meg, ahol két egymás melletti épület áll. Az egyikről úgy gondolja, hogy az alkalmas lenne vendégmunkások elszállásolására, míg a másik lehetne egy gyártócsarnok. Kissé arrébb is talált egy felújított épületet, ami szerinte raktárként működhetne.
A Hírklikk is megkereste az illetékes hivatalokat és a Jüllich Technology Zrt.-t, eddig csak a katasztrófavédelemtől kaptunk „egy mondatos” választ, amely szerint „Megkeresésében foglalt tevékenységre vonatkozóan a katasztrófavédelem hatáskörét érintő eljárás nem indult az igazgatóságon.”
Emellett úgy tudjuk, hogy Jüllich József, a Jüllich Technology Zrt tulajdonosa március 1-ig szabadságon van. Viszont információink szerint a cégnél nem maradt következmények nélkül, hogy fotók kerültek napvilágra.
Cikkünk Facebook posztja alatti egyik kommentben arra hívták fel a figyelmet, hogy máshol is hasonló a helyzet: „a csarnoknak csak logisztikai és raktározással foglalkozó bérlői vannak, szó sincs akkumulátorbontó üzemről"...Sóskúton is így kezdődött.” Igaz, ott nem megsemmisítő üzemet, hanem akkumulátorgyárat akarnak készíteni. Az ezzel kapcsolatos tiltakozásról, a botrányos önkormányzati meghallgatásról – ahol a résztvevők elzavarták a helyszínről a polgármestert és az akkugyár képviselőit – Komjáthi Imre, az MSZP társelnöke számolt be. Szerinte csak a lakossági ellenálláson múlik, megépül-e a gyár Sóskúton, és a szocialista országgyűlési képviselő helyi népszavazást sürgetett az akkugyárakkal kapcsolatban.
Visszatérve arra, hogy miért is fontos, hogyan tárolják a selejtes, rendkívül tűzveszélyes UN3480 Lítiumion akkumulátorokat, arra többi között dél-franciaországi Vivienben működő akkumulátor újrahasznosítóban keletkezett hatalmas tűzeset is felhívta a figyelmet, amiről az RTL tudósított. Mintegy 900 tonna lítium akkumulátor kapott lángra az üzemben, a vastag fekete füstben az ott található termékekből kadmium füstgáz is a levegőbe juthatott. A kadmium erősen mérgező és veszélyes a környezetre.
Az RTL Híradó stábja is forgatott hétfő délelőtt a sárbogárdi telephely ügyében, délután pedig a polgármester igyekezett megnyugtatni a város lakóit közösségi oldalán. Sükösd Tamás friss bejegyzése szerint megkereste az ipari csarnokot bérlő CB Engineering Kft-t, akik tájékoztatták arról, hogy „az ipari csarnokban kész termékek – akkumulátorok – raktározását végzik jelenleg, amelyeket el fognak szállítani. A tevékenységhez szükséges engedélyekkel rendelkeznek.” A polgármester bejegyzésében leírta: nincs akkumulátorbontó Sárbogárdon és nem is kért senki ilyen tevékenységre engedélyt a kormányhivataltól (a katasztrófavédelem szerint sem kért senki engedélyt rá - a szerk.). „Sárbogárd város nem támogatja egy akkumulátorbontó ide települését és jelenleg tudomásunk sincs ilyen szándékról” – zárta sorait.
Tehát a cég elszállítja az iváncsai akkumulátorokat. A kérdés már csak az, hogy hová, és – ha egyébként minden engedéllyel rendelkeznek ők is és a helyszín is – miért? Miért van szükség munkásszállóra az ipari parkban? A Jüllich Technology Zrt-ben pedig miért kellett intézkedni néhány fénykép elkészítése miatt, ha egyébként ott semmi sem volt titkos, hiszen minden szabályosan működött?