Ágh Attila: Orbán Viktor a Fidesz politikai válságára készül

Németh-Kállai Szilvia 2024. november 23. 14:30 2024. nov. 23. 14:30

Ha a Fidesz elveszítené a 2026-os választást, elveszne minden, mondta Orbán Viktor. De mi az a minden és ki veszítené el? – kérdeztük Ágh Attilát. A politológus szerint nem Magyarország veszítene, hanem a miniszterelnök és a pártja veszítené el politikai és gazdasági hatalmát, valamint azt a lehetőséget, hogy továbbra is kénye-kedve szerint befolyásolja a közvéleményt. 

Orbán Viktor ezzel a kijelentésével is választói kemény magját igyekezett mozgósítani – vélte az elemző. Ez nagyjából olyan, mint amikor a középkorban körbehordozták a véres kardot, mert támadás érte az országot, háború lesz, mozgósítani kell a népeket. Voltaképpen arról van szó, hogy a Fidesz – és elnöke – politikai válságra készül, arra szerveződik, hogy valamiképpen helyt tudjon állni. A veszteségről szóló kijelentést ugyanúgy kell értékelni, mint azt, hogy Orbán Viktor egyik legutóbbi beszédében a magyarokat, mint eurázsiai népet azonosította. Annak is csak a fele igaz. Már csak azt kell tisztázni, hogy mi igaz belőle és miért mozgósítja Orbán Viktor a választótáborát – mondta Ágh Attila. 

A politológus szerint három területet kell górcső alá venni. Az első az egy elemi dolog: ha elvesztik a választást, elveszítik a kormányzás lehetőségét, állások szűnnek meg az azokhoz kapcsolódó jövedelmekkel együtt. A második a gazdasági tényező. A bejövő európai erőforrásokat és a hazai költségvetésben lévő lehetőségeket ugyanis szintén elveszítik. Nem fogják tudni magántulajdonná változtatni az állami pénzeket. „Sokáig viccként tálalta a magyar sajtó, hogy az állami tulajdonból hogyan csinálnak magántulajdont. Mint ahogyan a Magyar Nemzeti Banknál különböző alapítványokba helyezték ki az állam pénzét, ami aztán elveszítette közpénz jellegét és átalakult szintén magántulajdonná” – idézte fel a szakember.

A harmadik veszteségük a kulturális diktatúra – folytatta elemzését Ágh Attila –, Rogán Antal hazugságminisztériuma, amin keresztül a közvéleményt nagyüzemben tudják befolyásolni. Tehát a választási vereséggel eltűnik a politikai hatalom, a gazdasági haszon és a közvélemény feletti meglehetősen zsarnoki dominancia is. Mivel hasonló esemény történt Lengyelországban és az autoriter kormány megbukott, ezért van összehasonlítási lehetőségünk arra, hogy bármilyen sajnálatos, de egy választási vereség nem jelenti azt, hogy mindent elveszítenének. Csak az imént említett három tényezőt. 

Választási vereség után valóban nem tudnak hozzájutni azokhoz az összegekhez, amiket korrupcióval kisajátítottak, de a megszerzett hazai és külföldi vagyonokat egy tollvonással nem lehet visszavenni – hívta fel a figyelmet a politológus. Emellett kétségtelen, hogy Orbánék elveszítik politikai jogi hatalmukat is, a kormányzás és ezzel együtt a törvényhozás jogát, de itt is van egy csapda. A törvényhozásban ugyanis a kétharmados törvényeket néhány óra alatt átfuttatták a szavazó gépezetükön. Viszont nagyon valószínű, hogy egy új kormánynak nem sikerülne ugyanilyen többséget szerezni, tehát a kétharmaddal elfogadott törvényeket sem tudnák megszüntetni. Ehhez meg kellene változtatni az Alaptörvényt. A lengyel példa is azt mutatja, hogy nagyon fontos „hadállásai” maradnának a Fidesznek. Gondoljunk csak arra, hogy Lengyelországban éppen most van napirenden az elnökválasztás, mert ott a demokratikus pártok koalíciója megnyerte ugyan a választást, de ott maradt a köztársasági elnök, aki végig vétózott mindent. Tehát a politikai hatalomátvétel is jóval bonyolultabb és hosszú időre kiterjedő folyamat. 

Abban, hogy elveszítenek mindent, benne van Orbán saját logikája, az, hogy miért törekedtek 2010-ben arra, hogy megszerezzék a teljhatalmat – emlékeztetett Ágh Attila. Hiszen az volt a célja, hogy mindenhonnan kiszorítsanak minden ellenzéki pártot, szervezetet, mozgalmat, megszüntessenek minden ellenzéki anyagi erőforrást. A Szuverenitásvédelmi Hivatallal is azért támadnak, nehogy külföldről valamilyen anyagi támogatást kaphassanak az ellenzékiek. „Ha valóban megdöntik az Orbán-rendszert, akkor ezt a törekvést sem fogja folytatni, tehát nem fog tudni kiirtani, kizárni minden olyan létező intézményt, pártokat, kulturális intézményeket, szerveződéseket, amelyeket akart. Ezért sem akarják elveszíteni a 2026-os választást, mert akkor ők is ellenzékbe kerülnének és attól tart Orbán Viktor, hogy ahogyan ő kiszorított mindenkit, úgy fogja a Fideszt is kiszorítani az új kormány” – magyarázta Ágh Attila, majd megjegyezte: egy valóban versengő demokrácia az új elképzelés a Fidesz bukása után.

Amikor Orbán Viktor azt mondja, „mindent elveszítünk”, arra is utalhat, hogy nem lesz, aki megállítsa a migránsokat? – kérdeztük a szakembert. Valószínűleg a 2026-os választások előtt az Európai Unió már meghozza az egységes, szigorúbb migrációs szabályozást. Ez az egyik nagy feladata a decembertől működő új bizottságnak, Ursula von der Leyen vezetésével. Ezért ne nézzük a migrációs problémát csak Orbán Viktor szemszögén keresztül, hiszen nyilvánvalóan ütközni fog az európai elképzelésekkel. Így alapvető változást az tud hozni, ha nyer egy ellenzéki demokratikus kormány ’26-ban, s átveszi az uniós szabályozást. Ha viszont Orbán maradna esetleg hatalmon, akkor meg fogja próbálni azt elszabotálni. Miközben tudjuk, hogy az Európába érkező migránsok nagy többsége, mintegy 70 százalékuk Németországba tart. Ha ebből ott súlyos belső társadalmi probléma lesz és azt mondanák, hogy újra kellene szabályozni a migrációs rendelkezéseket, akkor a hajtóerő maga Németország lesz és nem Orbán Viktor, ahogyan azt majd ő állítaná. Hiszen ez nem Magyarország problémája, hiába akarja felnagyítani a miniszterelnök és jelentené ki, hogy egyedül ő tudja erre a megoldást – fejtette ki Ágh Attila. 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom