Amerika nagy tempóban a magyar populizmus irányába forog
A valaha leggazdagabbnak tekintett közép-európai ország, amelyet a külföldi befektetők a legjobban kedveltek, ma az EU legszegényebbjeinek egyike, de talán a legszegényebb, az ipari kibocsátás évről-évre csökken, fogy a lakosság, a lakosok kétharmada rossznak látja az oktatásügyet, és orvosok hiányában kórházi osztályokat zárnak be – mutatott rá Anne Applebaum „Amerika jövője Magyarország” című terjedelmes írásában.
A ranglisták egymás után már harmadik éve minősítik az EU legkorruptabb országának, de még a MAGA-mozgalomhoz kötődő, és annak „Project 25” címen ismertté vált programját kidolgozó Heritage Alapítvány „gazdasági szabadság” indexe is a lista legvégére teszi Magyarországot az uniós tagállamok között a kormány integritása szempontjából – olvasható a The Atlantic cikkében.
Ezt a hanyatlást nem csak a turisták nem látják, hanem az amerikai jobboldal sem: Orbán Viktor túlméretezett szerepet játszik az amerikai politikai diskurzusban, noha nincs eladható ásványi kincse, de még katonasága is alig van.
„Pontosan ezt a tekintélyelvű hatalomátvételt csodálja Steve Bannon és a többiek, és éppen most azon vannak, hogy ezt végrehajtsák Amerikában is” – mutatott rá Applebaum. A civil szféra megsemmisítése már folyik Amerikában, nyomás nehezedik a sajtóra és az egyetemekre, és a levegőben van az alkotmány átdolgozásának gondolata. Arról azonban ezen eszmék pártolói nem beszélnek, hogy mi történt ennek nyomán a magyar gazdasággal és a magyar polgárokkal.
Applebaum hosszan ismertette a kormánypropaganda és a valóság közötti nagy eltéréseket, a korrupció működését, amely túlnyomórészt törvényes, mert a törvényeket úgy írták meg, hogy ezt lehetővé tegyék, de a párt által ellenőrzött ügyészség akkor sem nyomozna, ha törvénysértő cselekmények történnének.
A szerző beszélt egy üzletemberrel és egy gazdaságkutatóval. Mindketten nevük mellőzését kérték, mert megtorlástól tartanak, és mindketten azt számították ki, hogy „a NERisztán a magyar gazdaság mintegy 20 százalékát teszi ki”. Ez annyi tesz, hogy a magyar társaságok 20 százaléka nem piaci elvek, hanem a lojalitás alapján működik, nem a profitra épülnek, hanem a kleptokráciára, arra, hogy az állam pénzt ad át e cégek tulajdonosainak.
Azokat, akik ellentmondanak Orbán csodálatos gazdasági jóslatainak, nem hallják meg, mert nem kerülnek be az állami ellenőrzés alatt álló sajtóba.
„Magyarország sok tekintetben a létező legnagyobb mértékben eltér Amerikától: kicsi, szegény, alakossága homogén. Én azonban nagyon rossz előérzettel néztem a Direkt36 Dinasztia című filmjét. Miközben Elon Musk, a kormány vállalkozója döntéseket hoz azokról a minisztériumoktól, amelyek őt is szabályozzák; amikor az FBI-t és az igazságügyi minisztériumot elfoglalják párthívekkel, akik soha nem fognak nyomozni korrupció miatt pártbeli elvtársaik ellen; amikor főfelügyelőket rúgnak ki az intézményekből; figyelmen kívül hagyják a konfliktusokról és érdekekről szóló szabályokat, akkor Amerika nagy tempóban a magyar populizmus, a magyar politika és a magyar igazságszolgáltatás irányába forog. Ez azonban azt is jelenti, hogy a mi jövőnk is a magyar stagnálás, a magyar korrupció és a magyar szegénység” – mutatott rá a tekintélyes amerikai újságíró.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. március 16-i adása itt nézhető meg: