Az Európai Szocialisták Nőszervezete hetedszerre választotta elnökének Gurmai Zitát
Kongresszust tartott Berlinben az Európai Szocialisták Pártja (PES), amelynek tagja a Magyar Szocialista Párt is. A tanácskozáson új elnököt választottak a szervezet élére, Svédország korábbi szociáldemokrata miniszterelnöke, Stefan Löfven személyében. Ugyanakkor a magyar tagszervezet számára külön sikert jelent, hogy Gurmai Zitát egyhangú szavazással hetedszerre választotta elnökének az Európai Szocialisták Nőszervezete.
Az Európai Szocialisták Pártja az Európai Unió, az Egyesült Királyság és Norvégia szocialista, szociáldemokrata, munkás- és demokratikus pártjait tömöríti. A mostani kongresszusnak a Német Szociáldemokrata Párt volt a házigazdája.
Stefan Löfven, a PES új elnöke nyilatkozatában úgy vélte, „zavaros időket élünk. A nagyon súlyos biztonsági helyzet, az éghajlati fenyegetés, a növekvő szociális szakadékok, a magas energiaárak és a demokráciát fenyegető veszély csak néhány azok közül a fő kihívások közül, amelyekkel a pártoknak közösen kell szembenézniük. Ezekben az időkben az európai szociáldemokratáknak döntő szerepük van.” Beszélt arról is, hogy „Európa változatlanul fontos helyzetben van a globális béke és biztonság szempontjából. Minden ember számára biztosítani kell, hogy szebb jövőben legyen része.
Stefan Löfven 2014 és 2021 között Svédország miniszterelnöke, 2012 és 2021 között pedig a Szociáldemokrata Párt vezetője volt. Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke a Hírklikknek kiemelte, hogy jól ismert a svéd politikus elkötelezettsége a demokrácia, az európai értékek és az emberi jogok iránt. Az európai szociális pillért, ami továbbra is meghatározó eleme egy szociálisabb, méltányosabb és fenntarthatóbb Európának, az ő politikai vezetése alatt hozták létre.
Az Európai Szocialisták Pártjának berlini kongresszusa nyilatkozatot fogadott el Európa jövőjéről, ami a békéről, a szociális Európáról, az energiaválság megoldásáról szól. Rendkívül fontosnak minősítik, hogy Európa népei minél kevesebbet szenvedjenek a jelenlegi válság következményeitől. Kunhalmi Ágnes külön is kiemelte: a kormányoknak mindent meg kell tenniük azért, hogy az európai családok, az emberek lehetőleg jólétben tudják túlélni a kritikus időszakot. Ennek érdekében mindenekelőtt könnyíteni kell a terheiken.
Az MSZP társelnöke nagyra értékelte, hogy a kongresszuson a legfontosabbnak a szociális Európa gondolatát nevezték, és a párt vezetői felemelték szavukat a megszorítások politikája ellen. Erről beszélt a kongresszuson Olaf Scholz, Németország szociáldemokrata kancellárja, valamint a spanyol, a máltai, a portugál, és az albán szocialista miniszterelnök is. Valamennyien kiálltak amellett, hogy szociális segítséget kell nyújtani a rászoruló embereknek – idézte fel egyetértően felszólalásaikat Kunhalmi Ágnes.
A kongresszus résztvevői kifejezték szolidaritásukat Ukrajnával. A Magyar Szocialista Párt delegáltjai – Tóth Bertalan, Gurmai Zita, Harangozó Tamás, Harangozó Gábor és Tüttő Kata is – állást foglaltak az orosz agresszió ellen és szorgalmazták a mielőbbi békekötést. Kiemelték azt is, hogy ehhez a szocialisták közvetítőként segítséget nyújthatnak Európának, hiszen mindenkinek érdeke, hogy az orosz-ukrán háború mielőbb lezáruljon – fejezte be beszámolóját Kunhalmi Ágnes.
A kongresszuson négy új, egy szlovák, egy román egy olasz és egy magyar párt – a DK – is beadta a jelentkezését az Európai Szocialisták Pártjába (PES). Miután azonban a DK megítélésben nem volt egység a tagszervezetek között – sokan rossz néven vették ugyanis, hogy a párt először a liberálisokhoz jelentkezett, és nem a szocialistákhoz, valamint a Jobbikkal a választás előtt fenntartott szoros kapcsolatot is kifogásolták – végül politikai kompromisszum született. Így a Demokratikus Koalíció nem teljes jogú, hanem társult tagságot kapott. Ezt egyébként az MSZP is támogatta. Így a PES-ben szavazati joga továbbra is csak a szocialista pártnak van, amely majdnem 20 éve tagja a szervezetnek. Tulajdonképp a PES, az Európai Szocialisták Pártja az anyaközösségük.