Az iskolaőröknek eddig két esetben kellet testi kényszerhez folyamodni

HírKlikk 2020. szeptember 19. 10:09 2020. szept. 19. 10:09

Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy pozitívan fogadták a tanárok és a diákok a szeptember elsején munkába állt iskolaőröket, igaz, a jelenlétük nem mindenkinek tetszik – derült ki a Pedagógusok Szakszervezetéhez (PSZ) érkezett visszajelzésekből.

Szabó Zsuzsa elnök a Népszavának elmondta: eddig hét-nyolc megyéből kaptak beszámolókat az iskolaőri rendszerről, s általánosságban az a tapasztalat, hogy a többség nyitottsággal fogadta őket.

– Vannak olyan pedagógusok is, akik már kifejezetten örülnek az iskolaőrnek, mert olyan fontos feladatokat is átvállalnak, amikre eddig a tanároknak kellett figyelniük – mondta Szabó Zsuzsa. Ellenőrzik például, hogy a diákok helyesen használják-e a maszkot, a kézfertőtlenítőt, betartják-e a szükséges távolságtartást, rájuk szólnak, hogy ne dohányozzanak és hasonlók. Van több olyan intézmény is, ahol az eddig hiányzó portás feladatait is az iskolaőrök látják el.

Szelei Pál ezredes kedden az M1-en azt mondta, addig az időpontig mintegy 90 intézkedés történt szeptember elseje óta, s két eset volt, amikor testi kényszerhez kellett folyamodni, például dulakodókat kellett szétválasztani.

A PSZ elnöke arról is beszélt, hogy a szakszervezethez beérkezett tapasztalatok alapján, a pedagógusok egy része nem ért egyet azzal, hogy a kormány fegyelmező eszközöket is használó iskolaőrökkel akarja visszaszorítani az incidenseket.

A PSZ álláspontja is az, hogy a problémákat nem így kell kezelni, hanem asszisztensekkel, iskolapszichológusokkal, gyermek- és ifjúságvédelmi szakemberekkel. 

Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár szeptember elején jelentette be: összesen 478 köznevelési és szakképzési intézményben teljesít szolgálatot iskolaőr szeptember 1-jétől, 55 intézményben még nem töltötték be a pozíciót.