Az MSZP javaslatára, tárgyalóasztalhoz ült az ellenzék - két párt kivételével
Az MSZP hónapok óta próbálja tárgyalóasztalhoz ültetni a korábbi ellenzéki összefogás pártjait, hogy egyeztethessenek a 2024-es önkormányzati választással kapcsolatban. A találkozó most megtörtént, de a DK és az LMP nem vett részt rajta.
Az MSZP kezdeményezésére tárgyalóasztalhoz ültek az ellenzéki pártok, de a DK és az LMP képviselői hiányoztak a találkozóról. Az MSZP, a Momentum, a Párbeszéd – Zöldek és a Jobbik – Konzervatívok képviseletében túlnyomórészt pártelnökök ültek egy asztalhoz, hogy egyeztetéseket indítsanak az önkormányzati választásokról, illetve a szabad városok eredményeinek megóvásáról és sikeressé tételéről.
Az Index megszerezte azt a levelet, amelyben a megbeszélt együttműködés alapelveiről tájékoztatták a tárgyalóasztaltól távol maradókat, miszerint:
-
„Magyarországon ma gazdasági és megélhetési válság van, amire a mai kormány nem képes választ adni”;
-
„csak valódi, széles együttműködés hozhat változást, ami a társadalmi megosztottság felszámolására, felelős és szolidáris politikára épül”;
-
„az önkormányzati választáson minden Fidesz-jelölttel szemben egy demokratikus ellenzéki jelöltnek kell állnia”.
Azt is támogatják, hogy az önkormányzati választásra helyi, települési demokratikus ellenzéki közösségek állapodjanak meg pártok és civilek bevonásával. Ahol ez nem lehetséges, ott konszenzusos megállapodáson alapuló egyeztetés, vagy akár helyi előválasztás kell, hogy döntsön. Továbbá leszögezték, hogy a részletek kidolgozását egyenrangú partnerekként kívánják elindítani.
Hangsúlyozták, hogy a DK és LMP részvételére is számítanak az önkormányzati választásra irányuló felkészülési folyamatban.
Az MSZP társelnöke hangsúlyozta: a Fidesz végeláthatatlan erőforrásaival szemben azt diktálja a józan ész, hogy a demokratikus ellenzék továbbra is összekapaszkodjon, és egymást segítse az önkormányzati választásokon. Azt is kijelentette: ahogy telik az idő, az ellenzék esélyei romlanak, ha nem kezdik meg mihamarabb a közös felkészülést és kampányolást.
A lap telefonon is megkereste Kunhalmi Ágnest, aki megerősítette az MSZP korábbi álláspontját. A rendszerváltás óta először van egy napon az európai parlamenti és az önkormányzati választás, és akkor, amikor azt tapasztalják, hogy Orbán rendszere nemhogy gyengülne, hanem folyamatosan erősödik, akkor igenis beszélniük kell egymással az ellenzéki pártoknak.
„Kizártnak tartom, hogy lenne olyan ellenzéki pártszavazó – legyen az akár LMP-s vagy DK-s –, aki ne támogatná, hogy álljanak szóba egymással a pártok, és megbeszéljék mit lehet tenni a Fidesszel szemben a választások előtt” – fogalmazott Kunhalmi.
Ungár Péter, az LMP társelnöke a 24.hu kérdésére elmondta, hogy tudtak a találkozóról, de nem mentek el, mert szerintük azok a pártok, amelyek azt gondolják, hogy alapvető politikai változások nélkül, pusztán tárgyalásokkal eredményt lehet elérni, azok nem vonták le a 2022-es vereség konzekvenciáit.
Az ATV Egyenes beszéd című műsorában Arató Gergely, a DK országgyűlési képviselője azt mondta: egyetértenek abban, hogy közösen kell indulniuk az önkormányzati választáson, illetve közös jelölteket kell indítani. „Az is természetes, hogy vannak különböző tárgyalások, ezen a héten is volt egy sor tárgyalás” – fogalmazott a DK-s politikus, aki meglepődve olvasta a hírt a négypárti találkozóról, mert „senki nem találta meg” erre náluk a meghívót.
A DK politikusa elismerte, hogy januárban kaptak egy megkeresést a szocialistáktól, ám akkor még nem tartották időszerűnek a találkozót. Majd hozzátette, hogy biztos abban, hogy idejében megállapodást fognak kötni az ellenzéki pártok.