Az Orbán-kormány elindította a 2026-os választás előtti pénzszórást
Indul a 2026-os választás előtti pénzszórás, ugyanis július elsejétől – azaz tegnaptól – lépett életbe a családi adókedvezmények első, 50 százalékos emelése. Ennek hatásai a júliusi fizetéseken még nem látszanak, de augusztusban már a megemelt nettó jövedelmeket kapják meg azok a szülők, akik eddig is jogosultak voltak ezen személyi jövedelemadó (szja) kedvezmény igénybevételére.
Orbán Viktor miniszterelnök egy éve jelentette be Tusnádfürdőn, hogy kormánya még 2025-ben megduplázza a családi adókedvezményt – emlékeztet összefoglaló cikkében a Népszava. A választások közeledtével várható volt egy ilyen bejelentés, ráadásul az elmúlt évek magas inflációja miatt az szja-kedvezmény gyakorlatilag elvesztette reálértékének jelentős részét, hiszen a mértéke 2016 óta nem változott, eközben az infláció mintegy 55 százalékkal nőtt. A kormány végül a költségvetési helyzetre tekintettel és választási megfontolásokból a családi kedvezmények duplázását félbevágta: így most július elsejétől 50 százalékkal emelkednek a kedvezmények, majd 2026 januárjától újabb 50 százalékos emelés várható. A családi adókedvezmény mértéke a gyerekszámmal együtt emelkedik, így a mostani változás igazán a nagycsaládosoknál, ott is a magas jövedelműeknél emeli meg érdemben a nettó jövedelmet.
Szintén júliustól lép életbe a csed, azaz a csecsemőgondozási díj adómentessége. A csed társadalombiztosítási alapon jár és jövedelemarányos, vagyis itt az szja-mentesség azonnali jövedelemnövekedés, ami az adott családok esetében jelentős, ám költségvetési szempontból az évi mindössze 5 milliárd forintos kiadás jól jelzi, hogy az érintettek köre minimális.
A családi adókedvezmény 50 százalékos félévi emelésének hatása 200 milliárd forintos bevételcsökkenéssel jár a költségvetési oldalon, és ugyanekkora jövedelemnövekedéssel a családok oldalán – legalábbis így számolt Varga Mihály akkori pénzügyminiszter tavaly októberben, amikor a javaslat a parlament elé került. Ennél lényegesen kevesebb pénzbe kerülhet, ugyanis a nemrégiben elfogadott 2026-os költségvetésben éves szinten 290 milliárd forinttal számolnak – ez alapján az idei költségvetési hatás nem éri el a 100 milliárd forintot.
Ugyanakkor októbertől életbe lép a háromgyermekes anyák teljes adómentessége, amit 2026 januárjában követ a 40 év feletti, kétgyermekes nők teljes szja-mentessége. Ezen bevételek kiesése jövőre további 320 milliárd forintos mínuszt jelent, vagyis a családi adókedvezmény és az adómentességek összesen 610 milliárd forintba kerülnek, ami a költségvetés jelen állapota mellett komoly fenntarthatósági kérdéseket vet fel.
Gyakorlatilag észrevehetetlen
Egy gyermek után havi 10 ezer forint volt eddig a családi adókedvezmény – ennyivel csökkenthette összesen a két szülő együtt az adóját. Ez az összeg most havi 15 ezer forintra emelkedik – ami gyakorlatilag észrevehetetlen még a legalacsonyabb jövedelműeknél is. A kétgyermekes családoknál egy gyerek után eddig 20, július elsejétől 30 ezer forint jár – vagyis itt már a két gyerek után összesen plusz havi 20 ezer forint adót takaríthatnak meg a szülők, ami a 393 ezer forintos nettó mediánkereset közel 10 százaléka. Így a két dolgozó szülő esetében 5 százalékos nettó jövedelememelkedést jelent.
Igazán jól a három- és többgyermekes családok járnak – már ha a szülők rendelkeznek megfelelően magas jövedelemmel: eddig gyerekenként 33 ezer forint volt a havi kedvezmény, ez most 49 500 forintra nő – vagyis három gyerekkel számolva, ez havi több mint 148 000 forintnyi kedvezményt jelent, ami a korábbihoz képest 49 500 forinttal magasabb összeg. A dolog szépséghibája, hogy ekkora szja-kedvezmény igénybevételéhez épp egymillió forintos bruttó jövedelem kell. Igaz, hogy ha ez két kereső között oszlik meg, akkor nagyobb eséllyel elérhető a családi kedvezmény teljes kihasználása.
A családi kedvezmények hasonló mértékben emelkednek 2026 januárjában, akkorra lesz meg az Orbán Viktor miniszterelnök által 2025-re ígért duplázás. A szülőknek akkor nem kell semmit tenniük az ügyben, ha az egyik szülő, vagy több gyerek esetén gyerekenként megosztva vették igénybe a kedvezményt. Ha viszont összegszerűen nyilatkoztak az szja-kedvezmény megosztásáról, akkor azt frissíteni kell, és jelezni a munkáltatónak.