Az Orbán-kormány elkezdett csendben egyeztetni a Norvég Alapról, kell a pénz
A magyar uniós elnökség keretében, magyar részvétellel jött létre megállapodás az Európai Bizottság és a Norvég Alap országai között az alap forrásainak felhasználásáról – tudta meg a Szabad Európa. Még idén megkezdődhetnek a kétoldalú tárgyalások Norvégiával a 2021 óta felfüggesztett alap újraindításáról.
Érdekes tárgyalás zajlott nemrég Brüsszelben Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára és Espen Barth Eide norvég külügyminiszter vezetésével – tudta meg több, egymástól független forrásból a Szabad Európa. A magyar uniós elnökség keretében szervezett megbeszélésen a Norvég Alap tagállamainak (Norvégia, Liechtenstein, Izland), valamint az Európai Bizottságnak a képviselői vettek részt. Sikerült megállapodni arról, hogy a Norvég Alap ismét megkezdi működését.
A Norvég Alap azt a pénzt jelenti, amit a három említett tagállam fizet azért, hogy – bár nem tagjai az Európai Uniónak – szabadon hozzáférjenek az uniós közös piachoz. Az alap forrásaihoz a kevésbé fejlett uniós tagállamok jutnak hozzá. A költségvetését ugyanúgy hétéves ciklusokra tervezik, mint az uniós büdzsét, csakhogy miután a magyar kormány éles vitába bonyolódott a norvéggel a 2014–2021-es alap civil forrásainak elosztásáról, nemcsak ezekről volt kénytelen lemondani, de a 2021–2028-as költségvetésről sem sikerült megállapodni.
A Norvég Alapból Magyarországnak járó 75 milliárd forintnyi támogatásról a magyar kormány 2021-ben inkább lemondott, mert nem volt hajlandó elfogadni, hogy a kormánytól független civil szervezetek konzorciuma döntsön a civil támogatásokról. Ehelyett a kormány politikai hadjáratot indított a konzorciumot vezető Ökotárs Alapítvány ellen, majd vétójogot követelt magának a pénzek elosztásával kapcsolatban, majd amikor ebbe a norvégok nem mentek bele, arról kezdett beszélni, hogy ezt Magyarországgal szembeni norvég államadósságnak tekinti.
A most újrainduló norvég-magyar tárgyalásokat megkönnyítheti, hogy a civil szervezeteknek menő támogatásokat most már teljesen külön kezelik, és az elosztási mechanizmus az Európai Bizottságon keresztül történik – írja a Szabad Európa. „Mi a legnagyobb nyitottsággal és jó szándékkal fogunk leülni magyar partnereinkkel, de abban is biztos vagyok, hogy ragaszkodni fogunk a pénzek transzparens és kormányfüggetlen módon történő elosztásához" – mondta a lap norvég forrása.